Óház-kilátó
A 609 m magas Óház-tetőn épült a 13. században Kőszeg első vára, a Felsővár vagy Óvár. Az 1991-től kezdődő ásatásokban feltárt lakótorony alapjaira emelték 1996-ban a mai kilátót, amelyről a városra tekinthetünk.
A kilátó ma
Az 1991-ben megkezdett ásatásokban feltárt lakótorony alapjaira emelték 1996-ban a mai kilátót. A falépcsőkön a torony tetejébe felkapaszkodva gyönyörű panorámát kapunk Kőszegre és a kálváriára, Szombathelyre, a közeli tanúhegyekre, azaz a Ságra és a Somlóra, valamint a szomszédos Ausztriára a Schneebergbel – sőt tiszta időben a pozsonyi vár is kivehető a távolban.
Az Óház-tetőt érinti a hegység élővilágát bemutató Csillaghúr tanösvény, amely a Kincs-pihenőtől indulva járható végig egy körtúra keretében.
Egy kis történelem
Anonymus krónikáiból tudjuk, hogy már a honfoglalás idején állt a jelenlegi épület helyén egy őrtorony, aminek a tetejéről árgus szemmel kémlelték a környéket a területet védő katonák. A régészek és történészek feltételezik, hogy a helyszínen épült meg a környék első vára (Felsővár vagy Óvár, Óház), aminek funkciója a határ védelme, a birtok őrzése volt. Az itt álló várról (Castrum Kwszug) nevezték el a később a hegyek lábánál alapított várost, Kőszeget. A Felsővár fokozatosan a 14. században az Alsóvár (Esterházy-vár vagy Jurisics-vár) létrejöttével elveszítette jelentőségét. A 18. század végére az idő vasfoga igencsak megrágcsálta a falakat, viszont a kőből rakott, vaskos alapok kitartottak, a mai napig megmaradtak.
Az egyre pusztuló, romossá vált épület helyére elsőként fából, majd a Millennium évében, 1896-ban kőből emeltek egy 22 méter magas kilátót, aminek formáját Kőszeg város címerének tornyáról mintázták. A statikailag átgondolatlan, szél által gyakran tépázott kilátó 1917 tavaszán összedőlt egy viharban. Az újjáépítésére voltak ugyan tervek, de a kedvezőtlen körülmények miatt csak a millecentenárium évében, 1996-ban valósult meg. Itt a régebben elhanyagolt statika mellett már a műemlékvédelmi szempontokat is figyelembe vették. A pénzszegény időszakban óriási társadalmi összefogásra is szükség volt a tervek megvalósításához: a pénzbeli adományok mellett sokan szaktudásukat és erejüket adták a kilátó építéséhez.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.
Tömegközlekedéssel
Kőszegre akár busszal, akár vonattal is érkezhetünk. A vasútállomás kb. 1,5 km-re található a belvárostól. Helyi járat nincs, de a Kőszeg-Szombathely közötti járatokra válthatunk jegyet városon belül is.
-
A Kőszeg és Szombathely között közlekedő busszal érdemes Kőszeg, autóbusz-pályaudvarig (Liszt Ferenc utca) utazni.
Megközelítés
- Az autóbusz pályaudvarról induljunk el gyalogosan a Szűk utcán keresztül, majd a sétálóutca túlvégén csatlaklozik a P jelzés, melyen balra kell indulnunk. A P jelzésről jobbra térünk a Z és az alpannonia piros jelzésre, amelyek egészen a kilátóig vezetnek (4,2 km, 330 m szintemelkedés).
Parkolás
- Ha kocsival szeretnénk megközelíteni az Óház-kilátót, akkor Kőszegről vegyük az irányt a Temető utcán keresztül a Szabóhegy felé. A Szabóhegyi szerpentinen végigautózva, majd a sífelvonót is elhagyva érkezel a Kincs-pihenőhöz (vagy régi nevén Okmányoshoz). Az autót itt le kell tenned. Innen kétféleképpen érheted el a kilátót gyalogosan, mindkét útvonalon kb. 20 perc alatt:
1. Először kövesd az aszfaltos erdészeti utat, majd kb. 10 perc gyaloglás után térj le jobbra a Z és az alpannonia piros jelzésén, melyek egészen a kilátóig vezetnek.
2. A Kincs-pihenőtől először kövesd a K●, majd a K▲ jelzést. - Autóval a Kincs-pihenőtől az erdészeti úton kizárólag a behajtási engedéllyel rendelkezők mehetnek tovább egészen a kilátó alatti parkolóig. Innen még egy emelkedős szakaszon további 5-10 perc gyaloglással érünk fel a kilátóhoz.
- Behajtási engedély váltható Kőszegen a Fő tér 2. sz. alatti Tourinform irodában. Személyautó behajtási díja: 2.200 Ft/nap.
- Az Óházhoz kirándulók a Kincs-pihenőnél lévő parkolóhelyet használhatják (ingyenes). Innen a fent említett két útvonalon juthatunk el gyalogosan a kilátóhoz.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Kőszeg esszenciája recept: 1 csipetnyi természeti érték (látogatóközpont), 2 csipetnyi kilátás (Szulejmán-kilátó, Kálvária templom); 2 csipetnyi ...
Az Óház-kilátó a Kőszegi-hegység egyik legszebbje; tetejéről a Balatoni tanúhegyekben is gyönyörködhetünk. Sajnos a legtöbben autóval teszik meg az ...
A maratoni táv igazi kihívás: szinte minden zegzugát felkeresi a Kőszegi-hegységnek. Sok izgalmas emelkedő, bájos völgyek, csodaszép panorámák - ...
Városismereti- és felfedező séta Kőszegen, a Kubát Hugó emléktúrák kiegészítéseként. Öt kilométeres könnyű barangolás, amit akár sétapálcával, akár ...
A túra második leghosszabb távja sem hagyja ki a Dunántúl csúcsát, az Írott-kő kilátóját. Elvisz a Hegyalja bájos településeire is: Cák, Velem és ...
A tíz kilométeres túra a Kőszeg környéki hegyeket és azok látnivalóit mutatja be. Lesz benne kellemes andalgás csakúgy, mint emelkedők kihívása, a ...
A túra legrövidebb távja kellemes kis séta, kirándulás Kőszeg közvetlen környékén, egy kis város feletti nézelődés, átmozgatás, feltöltekezés.
Kellemes középtáv azoknak, akik szeretnék jól átmozgatni magukat, miközben örömmel kirándulnak látványos és kellemes környezetben; gyönyörű hegyek ...
Mutass mindent
Óház-kilátó
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei