Kinizsi Pál-kilátó (Kab-hegy)
A Kab-hegy egy hatalmas pajzsvulkán, azaz pajzsszerű, tompa szögű kiemelkedés jellemzi. Csak a csúcs szűk környezete különül el jól látható módon, a többi része nem magasodik élesen a környezete fölé, mert enyhe lejtőit az alatta elhelyezkedő üledékes kőzetrétegen szétterült bazaltköpeny alkotja. Éppen ezért körülnézve szinte lapos tájat látunk magunk körül, melyet egyébként hatalmas erdők fednek. Az erdőkben kiszúrhatjuk a nyiladékok négyzetrácsszerű szövetének egy-egy szakaszát.
Dél felé már a Balaton-felvidék dombsorai emelkednek, tiszta időben a Balaton is kibukkan a sajátos formájú, szigetszerű tanúhegyek között. Azonosíthatjuk a Tihanyi-félszigetet is, kelet felé pedig a Bakony erdős hátait látjuk. Tipikus bakonyi táj kerül a szemünk elé: az erdős hegyhátakat kisebb medencék szabdalják, melyekben települések sorakoznak. A hegylábakon irtások váltják fel az erdőt. Keleti irányban láthatjuk a hegyvidék második legmagasabb csúcsát, a Papodot, és rajta a Vitéz Bertalan Árpád-kilátót.
Az alant elterülő erdőtömb egy különösen izgalmas, sötét darabkáját rejti a múltnak: a keleti irányban található „Kis-Moszkva" létesítmény szigorúan őrzött, titkos katonai objektum volt a szovjet megszállás évtizedeiben. A nagy titkolózást elsősorban az itt tárolt nukleáris töltetek indokolták.
A rádiótorony és kiszolgáló létesítményei miatt a kilátóból korlátozott a kilátás, azonban megkerülve a kerítést több pontról is megnyílik a panoráma. Érdemes kicsit kisétálni a tarvágások foltjaira: jól látszik például a szintén bazaltos anyagú Agár-tető lapos teteje, vagy a kilátójáról felismerhető Lugos-tető. A Bakony legmagasabb pontját, a Kőris-hegy csúcsát gömb alakú radarjáról azonosíthatjuk. Igazán párátlan időben a nyugati országhatárt hordozó Kőszegi-hegység gerince is feltűnik a láthatáron.
A borovi fenyőből készült, közel 10 méter magas tornyot 2013-ban adták át. A csúcson korábban már állt egy kilátó, melyet 1937-ben húztak fel, de később, a rádiótorony építésekor lebontották.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- Az északi oldalon startolhatunk az Úrkút, bányászotthon buszmegállóból. Ide Ajkáról és Veszprémből érkeznek autóbuszok.
- Dél felől a Nagyvázsony, pulai elágazás buszmegállóban kezdjük meg a túrát. Ide Veszprémből és Tapolcáról jönnek járatok.
- Ajka vasútállomásáról is nekivághatunk a hegymenetnek, ahová számos távolsági vonat érkezik, akárcsak a vasútállomás előtti autóbusz-állomásra.
Megközelítés
- Úrkúton a buszmegállóból kelet felé kell indulnunk a K jelzésen. Ez a falu utolsó mellékutcáján jobbra tér, majd elhagyja a települést. Átvágunk egy legelőn, beérünk az erdőbe. Erdészeti aszfaltutat követ a jelzés, aztán egy jobbkanyarral levágja annak hurkát. A levágás végén újra aszfalton folytatjuk, ezen érkezünk meg a csúcsra. Itt a K jelzés az erdőnek fordul, de mi menjünk tovább egyenesen néhány lépést, hogy a rádiótornyot bal felé kerülő K▲ jelzésen megérkezzünk a kilátóhoz (6,8 km, 186 m szintemelkedés)!
- Nagyvázsonyi start esetén induljunk nyugat felé a Kossuth Lajos utcán (77-es út), majd forduljunk le jobbra a település szélén a K+ jelzésen! Hosszú kilométereken keresztül egyenesen követjük ezt a Kab-hegy felé. Az erdőben csatlakozik a K jelzés, ezen haladunk továbbra is egyenesen! Végül a turistaút nyugati hurokkal kapaszkodik fel a csúcsra. Az aszfaltot elérve térjünk jobbra a K▲ jelű ösvényre, mely a kerítés mentén elvezet a kilátóhoz (9,8 km, 374 m szintemelkedés).
- Ajkán balra kell indulnunk a vasútállomás előtti Alkotmány utcán. A körforgalomnál forduljunk balra a S● jelzésre! Ez nyílegyenesen tart kifelé a városból, rátérve a Bessenyei György utcára. Az utolsón, a Lutra utcán balra indulunk, és kilépünk a településről. A jelzés hamarosan éles jobbkanyart vesz, majd ismét egyenes irányt tartva átkel a vasúti síneken, a Csinger-patakon és Alsócsinger utcáin. Keleti hurkot teszünk, és elágazáshoz érkezünk: innentől a bal felé kiágazó K+ jelű turistaúton folytatjuk. Hosszas kanyargást követően csatlakozunk az Országos Kéktúra K jelébe, melyen jobb felé talpalunk tovább. Az út egyszer elhagyja az aszfaltot, hogy aztán visszatérjen rá. Ezen a bekötőúton érünk fel a csúcsra, ahol a kilátót célzó K▲ jelzés kerüli meg az épületeket.
Parkolás
- A csúcson álló rádiótorony mellett ingyenes parkolót találhatunk. Idáig aszfaltúton hajthatunk fel az Úrkút és Nagyvázsony közötti autóútról.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Az Országos Kéktúra ezen a szakaszon végleg beleveti magát a hatalmas bakonyi erdők világába. A Kab-hegy lepényszerű, de panorámás magaslata után ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei