József-hegyi kilátó
Kilátó és panoráma
Rövid, de meredek kapaszkodóval érjük el a Szemlő-hegy csúcsán álló, kör formájú, terméskövekből rakott, masszív épületet, aminek nyitott tetejéről egyszerre láthatjuk a Duna valamennyi hídját. Szembetűnő innen a főváros két, merőben más arca: a pesti oldal sík lapálya az épített környezet és a háztetők színes, kusza szövevényével, valamint a budai oldal zöldes színnel festett, hegyvidéki felszínformái a Gellért-hegy, a János-hegy és a Hármashatár-hegy kiemelkedéseivel.
Josephsbergből Szemlő-hegy
A Hármashatár-hegy tömbjéhez tartozó, a Rózsa-domb részét képező, szerény, 234 méter magas kiemelkedés a Szemlő-hegy. Ha megfigyeljük az itteni elnevezéseket (Józsefhegyi utca, József-hegyi-barlang, József-hegyi kilátó), arról árulkodnak, hogy régen egészen máshogy, Josephsbergnek hívták a kiemelkedést. A névadó valószínűleg a hegytetőn felállított Szent József-szobor lehetett. Az 1847-es, Döbrentei Gábor nevéhez fűződő dűlőkeresztelőn magyarosították az elnevezést Szemlő-hegyre – Buda visszavételekor ugyanis innen nézelődtek, vagyis szemlélődtek a tüzérek.
Barlang és vízmű
A szinte teljesen beépített környezetben, nagyjából 100 méternyire a kilátótól egy vörös téglaházikót találunk, ami a József-hegyi-barlang nyílását rejti. Az 1984-ben felfedezett, fokozottan védett járatrendszer nem csak 5 km-t meghaladó hosszúságával (és kb. 100 méteres függőleges kiterjedésével) került a legek közé, hanem azzal is, hogy látványos, ám igen sérülékeny ásványkiválások (barit, gipsz, kalcit, aragonit) és csodálatos kristályok láthatók az üregekben. Itt található Európa legnagyobb hévizes eredetű, Kinizsi-pályaudvar névre keresztelt barlangterme is.
A barlang bejáratáig ugyan elsétálhatunk a Józsefhegyi utcán, de az igen sérülékeny természeti kincseket rejtő járatokat csak szakképzett barlangászok látogathatják kutatási céllal. Ha be akarunk pillantani a föld alatti világba, érdemes a közeli Pál-völgyi- vagy a Szemlő-hegyi-barlangot felkeresni, ahol többféle vezetett túrán is részt vehetünk a bárki által bejárható, mesterségesen kiépített járatoktól az overallos, kúszós-mászós kalandozásokig.
A kilátó alatt a hegy gyomra a Fővárosi Vízművek óriási víztározóját is rejti.
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A 91-es és a 291-es BKK buszról a Vérhalom tér megállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból a Vérhalom utcán indulunk, majd rögtön balra térünk a Palánta utcára. Ennek végén, a lépcsőzés után balra kanyarodunk a Józsefhegyi úton, majd az első lehetőségnél jobbra a lépcsősoron nekivágunk a kaptatónak a kilátóig (összesen 500 m, szintemelkedés 12 m).
- A Józsefhegyi útról 50 métert kell a kilátóig sétálni.
Parkolás
- A környező utcákban ingyenesen lehet parkolni.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Ki se megy Budapestről ez a könnyű délutáni túraút, de így is tele van kilátókkal, meredek sziklákkal, barlangokkal, sőt egy élő remetével is ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei