Írott-kő (kilátó)
Ezen a különleges kilátóponton nem csak az országhatárok találkoznak, hanem itt fut össze az Országos Kéktúra Hollóházáig vezető másfélmillió lépése, valamint a Rockenbauer Pálról elnevezett Dél-dunántúli Kéktúra Szekszárdig kígyózó útvonala is.
Ha a Kőszegi-hegységben elhangzik az „Írott-kő” kifejezés, egyeseknek egy hegycsúcs jelenik meg a szemei előtt, másoknak a bástyaszerű kilátó jut eszébe, néhányan pedig a névadó sziklaalakzatot idézik fel. Mindháromért érdemes felsétálni erre a különleges pontra.
Írott-kő
Az Írott-kő nem csak a Kőszegi-hegység legmagasabb pontja, hanem egyben a Dunántúl, illetve az ausztriai Burgenland csúcspontja is. A 882 méter magas kiemelkedésről Ausztria tájaiban is gyönyörködhetünk; délkelettől északkeletig pedig hazánk lankáit láthatjuk. A két országot egykor a vasfüggöny választotta el egymástól.
Nyugaton Burgenland erdős lankái mögött feltűnnek az alpi „előőrsök": a Schneeberg és a Rax hatalmas alhavasi hátai, de a szerényebb magasságú, mégis markáns Hohe Wand sziklafalait is kifürkészhetjük. Délnyugati irányban különösen tiszta időjárás esetén a Kamniki-Alpok jégfaragta csúcsai szabdalják a horizontot. Magyarország felé fordulva a Kisalföld síkján túl a Bakony széle, és a Balaton-felvidéki tanúhegyek kéklenek.
A 14. századi írásos emlékek még Fenyőhegyként említik a mostani Írott-kőt, utalva a környék jellemző jegenyefenyveseire. 300 évvel később Szálkőnek keresztelték át.
A névadó szikla
A kilátótól mintegy negyven méterre, osztrák területen található az a sziklaalakzat, amelyen ma is kivehetők a bevésett C, B és E betűk. Ezek a város (Kőszeg), valamint a Batthyány és az Esterházy birtokok határvonalát jelölhették. A német elnevezés, a Geschriebenstein, azaz „megírt kő” szintén erre utal.
A kilátó
1891-ben a Kőszegi Turista Egyesület fából építette meg az első kilátót a hegytetőn, ami 1909-ig állt. Rövid szünet után, 1913-ban készült el – immár kőből – az Írottkő-kilátó, ami 1990 óta szabadon látogatható.
A hegycsúcsot és a kilátó épületét is szimbolikusan kettéfűrészeli a magyar-osztrák országhatár. A magyar oldalra a terület 5/12-ed része esik. A bejárat az osztrák oldalon találjuk, de mindkét országból felkereshetjük az ide vezető turistautakon. A 2010-ben felújított építmény egyik érdekes történelmi vonatkozása, hogy a vasfüggöny kerítése a magyar oldalon haladt, ezért az elbontásig csak Ausztria felől lehetett eljutni a kilátóhoz.
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Szombathelyről és Kőszegről induló autóbuszokkal Velem, autóbusz forduló megállóhelyig kell utaznunk.
- Ugyanezekkel a járattal akár Bozsokig is utazhatunk. Megközelítéstől függően vagy a Bozsok, Rákóczi utca (K jelzés), vagy a Bozsok, autóbusz-váróterem (Z jelzés) megállóban kell leszállnunk.
Megközelítés
- Velemből nyugat felé induljunk a Kossuth Lajos utcán a P jelzéseket követve (4,9 km).
- Bozsokon a Rákóczi utcai megállóból az Országos Kéktúra K jelzéseit kövessük akár a kiindulóponttól az Írottkőig (7,7 km).
- Ha nem kéktúrázunk, a rövidebb verzióhoz szintén a K jelzésen induljunk észak felé, majd térjünk át a K+ és a piros alpannonia® jelzésekre. A kettő elágazásánál az alpannonián® haladjunk tovább. A patakátkelés után a P jelzésű ösvény keresztezi az utunkat, amin balra térünk a végcélig (6,3 km).
- Ha autónkat a Hörmann-forrásnál tesszük le, az úttól délre induló ösvényen induljunk a csúcs felé a K, Z, piros alpannonia® jelzések mentén.
- Ausztriában a Passhöhe parkolóból a piros alpannonia® jelzésen induljunk kelet felé (2 km).
Parkolás
- Velemben a Gesztenyés utcán át nyugati irányban hagyjuk el a falut, majd felautózunk a hegyre egészen a Hörmann-forrásig. Itt kell letenni az autót még a sorompó előtt. A parkolás díjmentes.
- Kőszegről is eljuthatunk a Hörmann-forráshoz a Szabóhegyen keresztül. A Szabóhegyi sífelvonónál és síháznál kell balra fordulnunk Velem irányába, majd az út végén jobbra, hegynek felfelé venni az irányt. Ezen érünk a forrás melletti parkolóhoz.
- Ha van nálunk útlevél vagy személyi igazolvány, Ausztria felől is megközelíthetjük a kilátót. A Kőszeg-Rattersdorf határátkelőt magunk mögött hagyva egyenesen Lockenhaus (magyarul Léka) felé visz az utunk. Lékán a település központjában figyeljük a Rechnitz (Rohonc) felé irányító táblát! Menjünk át a hídon, majd végig az 56-os utat kövessük egészen a hegy tetejéig, az ún. Passhöhe parkolóig.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Verbindungsweg-Variante um vom Wanderweg Rechnitz nach Köszeg auf den Geschriebenstein zu gelangen.
Az Országos Kéktúra több mint ezer kilométer hosszú legendás útvonalának kiindulópontja és a Dunántúl legmagasabb kiemelkedése az Írott-kő.
A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra nyugati kezdőpontjától, az Írott-kőtől indulunk, majd az első 8 kilométer után magunk mögött hagyjuk a ...
Az Írott-kőre magyar oldalról induló legkönnyebb és legrövidebb körtúra akár kisgyerekekkel is bejárható.
Ab der Passhöhe an der Bundesstraße geleitet Sie der Steinlehrpfad auf den Gipfel des Geschriebensteins (884 hm) mit seiner Aussichtswarte.
A Bozsokról induló, államhatáron egyensúlyozó körtúra különleges látnivalói a Kalapos-kövek és a belőlük nyíló barlangok, valamint az évtizedekig ...
Hangulatos patakvölgyek, források, zöldpala sziklaformációk és sétányok mentén kapaszkodunk fel a Dunántúl legmagasabb pontjára, majd a Szent Vid ...
A túra második leghosszabb távja sem hagyja ki a Dunántúl csúcsát, az Írott-kő kilátóját. Elvisz a Hegyalja bájos településeire is: Cák, Velem és ...
A maratoni táv igazi kihívás: szinte minden zegzugát felkeresi a Kőszegi-hegységnek. Sok izgalmas emelkedő, bájos völgyek, csodaszép panorámák - ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei