Írott-kő (kilátó)
Ezen a különleges kilátóponton nemcsak az országhatárok találkoznak, hanem itt fut össze az Országos Kéktúra Hollóházáig vezető másfélmillió lépése, valamint a Rockenbauer Pálról elnevezett Dél-dunántúli Kéktúra Szekszárdig kígyózó útvonala is.
Ha a Kőszegi-hegységben elhangzik az „Írott-kő” kifejezés, egyeseknek egy hegycsúcs jelenik meg a szemei előtt, másoknak a bástyaszerű kilátó jut eszébe, néhányan pedig a névadó sziklaalakzatot idézik fel. Mindháromért érdemes felsétálni erre a különleges pontra.
Írott-kő
Az Írott-kő nem csak a Kőszegi-hegység legmagasabb pontja, hanem egyben a Dunántúl, illetve az ausztriai Burgenland csúcspontja is. A 882 méter magas kiemelkedésről Ausztria tájaiban is gyönyörködhetünk; délkelettől északkeletig pedig hazánk lankáit láthatjuk. A két országot egykor a vasfüggöny választotta el egymástól.
Nyugaton Burgenland erdős lankái mögött feltűnnek az alpi „előőrsök": a Schneeberg és a Rax hatalmas alhavasi hátai, de a szerényebb magasságú, mégis markáns Hohe Wand sziklafalait is kifürkészhetjük. Délnyugati irányban különösen tiszta időjárás esetén a Kamniki-Alpok jégfaragta csúcsai szabdalják a horizontot. Magyarország felé fordulva a Kisalföld síkján túl a Bakony széle, és a Balaton-felvidéki tanúhegyek kéklenek.
A 14. századi írásos emlékek még Fenyőhegyként említik a mostani Írott-kőt, utalva a környék jellemző jegenyefenyveseire. 300 évvel később Szálkőnek keresztelték át.
A névadó szikla
A kilátótól mintegy negyven méterre, osztrák területen található az a sziklaalakzat, amelyen ma is kivehetők a bevésett C, B és E betűk. Ezek a város (Kőszeg), valamint a Batthyány és az Esterházy birtokok határvonalát jelölhették. A német elnevezés, a Geschriebenstein, azaz „megírt kő” szintén erre utal.
A kilátó
1891-ben a Kőszegi Turista Egyesület fából építette meg az első kilátót a hegytetőn, ami 1909-ig állt. Rövid szünet után, 1913-ban készült el – immár kőből – az Írottkő-kilátó, ami 1990 óta szabadon látogatható.
A hegycsúcsot és a kilátó épületét is szimbolikusan kettéfűrészeli a magyar-osztrák országhatár. A magyar oldalra a terület 5/12-ed része esik. A bejárat az osztrák oldalon találjuk, de mindkét országból felkereshetjük az ide vezető turistautakon. A 2010-ben felújított építmény egyik érdekes történelmi vonatkozása, hogy a vasfüggöny kerítése a magyar oldalon haladt, ezért az elbontásig csak Ausztria felől lehetett eljutni a kilátóhoz.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A Szombathelyről és Kőszegről induló autóbuszokkal Velem, autóbusz forduló megállóhelyig kell utaznunk.
- Ugyanezekkel a járattal akár Bozsokig is utazhatunk. Megközelítéstől függően vagy a Bozsok, Rákóczi utca (K jelzés), vagy a Bozsok, autóbusz-váróterem (Z jelzés) megállóban kell leszállnunk.
Megközelítés
- Velemből nyugat felé induljunk a Kossuth Lajos utcán a P jelzéseket követve (4,9 km).
- Bozsokon a Rákóczi utcai megállóból az Országos Kéktúra K jelzéseit kövessük akár a kiindulóponttól az Írottkőig (7,7 km).
- Ha nem kéktúrázunk, a rövidebb verzióhoz szintén a K jelzésen induljunk észak felé, majd térjünk át a K+ és a piros alpannonia® jelzésekre. A kettő elágazásánál az alpannonián® haladjunk tovább. A patakátkelés után a P jelzésű ösvény keresztezi az utunkat, amin balra térünk a végcélig (6,3 km).
- Ha autónkat a Hörmann-forrásnál tesszük le, az úttól délre induló ösvényen induljunk a csúcs felé a K, Z, piros alpannonia® jelzések mentén.
- Ausztriában a Passhöhe parkolóból a piros alpannonia® jelzésen induljunk kelet felé (2 km).
Parkolás
- Velemben a Gesztenyés utcán át nyugati irányban hagyjuk el a falut, majd felautózunk a hegyre egészen a Hörmann-forrásig. Itt kell letenni az autót még a sorompó előtt. A parkolás díjmentes.
- Kőszegről is eljuthatunk a Hörmann-forráshoz a Szabóhegyen keresztül. A Szabóhegyi sífelvonónál és síháznál kell balra fordulnunk Velem irányába, majd az út végén jobbra, hegynek felfelé venni az irányt. Ezen érünk a forrás melletti parkolóhoz.
- Ha van nálunk útlevél vagy személyi igazolvány, Ausztria felől is megközelíthetjük a kilátót. A Kőszeg-Rattersdorf határátkelőt magunk mögött hagyva egyenesen Lockenhaus (magyarul Léka) felé visz az utunk. Lékán a település központjában figyeljük a Rechnitz (Rohonc) felé irányító táblát! Menjünk át a hídon, majd végig az 56-os utat kövessük egészen a hegy tetejéig, az ún. Passhöhe parkolóig.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Az Országos Kéktúra több mint ezer kilométer hosszú legendás útvonalának kiindulópontja és a Dunántúl legmagasabb kiemelkedése az Írott-kő.
Hazánk leghosszabb egybefüggő jelzett turistaútját végigjárni talán a legszebb kihívás egy természetjáró életében. A klasszikus felosztásban 27 - ...
A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra nyugati kezdőpontjától, az Írott-kőtől indulunk, majd az első 8 kilométer után magunk mögött hagyjuk a ...
Itt egyben megtekintheted az Országos Kékkör második túraútvonala, a Vas megyei Írott-kő és a Tolna megyei Szekszárd közötti, 542,3 km hosszú ...
Az Írott-kőre magyar oldalról induló legkönnyebb és legrövidebb körtúra akár kisgyerekekkel is bejárható.
A Velemből a Szent Vid-hegyre vezető tanösvény a régészeti leletekben gazdag terület történelmét mutatja be.
Ezen az alpannonia® Hard túrán két igazolóponttal találkozunk. Masszív igénybevétel ez a túrázó izomzatára nézve, hiszen az első etapban több, mint ...
Változatos túra a hegység csúcsaira, mely során nagyszerű kilátásokban lehet részünk az Alpok és a Kisalföld irányába. Közben hűs fenyveseket ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei