Csóványosi kilátó
A 938 méteres Csóványosról valódi hegységi panorámát élvezhetünk: körös-körül erdős hegyek övezik a tornyot. Emberi megtelepedés nyomát alig észlelhetjük a kiterjedt erdővidéken, csak a nagy-hideg-hegyi turistaház antennája és sípályája töri meg az egyveretű, zöld vadont. A körkilátás látványelemeinek tengerében a korlátra szerelt táblák segítenek eligazodni. Látjuk a Dunakanyart és hegyeit: a Naszály magányos bástyaként áll az Alföld peremén, mellette megcsillan a Duna szalagja, majd a Visegrádi-hegység magaslatai vezetik tovább a tekintetünket. A felszabdalt hegycsoport mögött a János-hegy kúpja is feltűnik. A leárnyékolt visegrádi Fellegvár és a Szent Mihály-hegy felismeréséhez már távcsőre lesz szükségünk. A Pilis-tető hatalmas tömbje is kibukkan szomszédai közül, a Gerecse rögei pedig már látszólag síkvidékből emelkednek ki.
Közvetlen közelünkben a vulkanikus eredetű Börzsöny egykori felépítményének lepusztult romja, a hatalmas kalderaudvar mélyül. A gyűrűből egyedüliként kitörő Fekete-patak (Csarna-patak) és mellékvizei egy hosszú és számos rövid völgyet vágtak a terepbe. Fennsíkok nincsenek a hegységben; csak tompa formájú csúcsok és változatos méretű hegyhátak hullámoznak körös-körül. A Holló-kő egyenes futású gerince mögött már a Garam síkja és a Kisalföld terül szét. A Börzsöny szigetjellege jól érzékelhető innen: minden irányban jóval alacsonyabb térszín keretezi a hegyeket.
Észak felé, a fokozatosan ellaposodó börzsönyi előhegyek mögött gyakran látszik a közeli Selmeci-hegység a Szitnyával, a Madaras hosszú vonulata, valamint a Jávoros tömege. Ők eredetüket tekintve a Börzsöny vulkanikus „testvérei". Nagyon ritka esetben, különösen téli anticiklonok idején abban a szerencsében lehet részünk, hogy megpillanthatjuk a Felvidék koronáját, a Magas-Tátra sziklafogsorát. Kelet felé a cserháti dombok hátterében a Mátra gerincei szinte cikkcakkban hevernek.
A kilátás attól annyira különleges, hogy bár közel vagyunk a sok száz méterrel alacsonyabb területekhez, ezért jól érzékelhető a magasság, mégis valódi hegyvidék vesz körbe nézelődés közben. A távolságérzetet növeli, hogy a csúcsot csak hosszú túrák árán közelíthetjük meg. A körben elterülő erdőség a vulkáni roncsszerkezet miatt igazi zárt világ, alig háborgatott vadon, melyhez foghatót alig találunk az országban.
A 22 méter magas kilátó magját egy régi geodéziai betonhenger jelenti: régebben ennek veszélyes, rozsdás vaslétráit kellett megmászni a panorámáért. Végül EU-s támogatással az Ipoly Erdő Zrt. újította föl. A ma már csigalépcsős torony köré épített külső szerkezet egyes emeletein temérdek információs táblán olvashatunk a Börzsöny erdőiről, élővilágáról, nevezéktanáról, néprajzáról, geológiájáról.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A legrövidebb utat akkor kell megtennünk, ha Királyrétről indulunk: ide a kismarosi kisvasúttal (Királyréti Erdei Vasút) is érkezhetünk, vagy startolhatunk, a Szokolya, Királyrét buszmegállóból.
- Diósjenő vasútállomásáról vagy a Diósjenő, Szabadság út buszmegállóból Vác felől vághatunk neki a túrának.
- Nógrád vasútállomásáról vagy a Nógrád, vasútállomás buszmegállóból is nekiindulhatunk.
- A Kemence, Fő utca 183. buszmegálló is lehetséges alternatíva.
- A Nagybörzsöny, községháza buszmegállótól hosszú túra vezet a csúcsra.
Megközelítés
- Királyrétről a Z+, majd a Z◼, végül a K◼ jelzéseken kell fölfelé indulnunk. Utóbbiról bal felé kell a K jelzésre áttérnünk, hogy elérjünk a Csóványosra (7,7 km, 688 m szintemelkedés).
- Disójenőről a Z jelzés egészen a csúcsig kalauzol (8,8 km, 756 m szintemelkedés).
- Nógrádról az Országos Kéktúra K jelzése egyenesen a kilátóhoz vezet (11,8 km, 764 m szintemelkedés).
- Kemencéről csak a Z jelzést kell követnünk a csúcsig (10,2 km, 771 m szintemelkedés).
- Nagybörzsönyből a S jelzésen kell elindulnunk. Amikor ebből bal felé kiágazik a K+ jelű turistaút, arra kell váltanunk. Ezen elérjük a K◼ jelzést, melynek jobb felé tartó ágát kell választanunk, hogy a Nagy-Hideg-hegyre jussunk. Onnan pedig a K jelzés visz a Csóványosra (11,7 km, 844 m szintemelkedés).
Parkolás
- Királyréten fizetős parkolót találunk a telep központja mellett.
- Diósjenőn parkolhatunk a vasútállomás mellett, de jobban járunk, ha a falusi szakaszt autóval tesszük meg, majd a Börzsönyi út erdőszéli szakaszán parkolunk.
- Nógrádon a vasútállomáson érdemes hagyni a járgányt.
- Kemencén a Csarnavölgyi út mentén érdemes parkolni, vagy az Ifjúsági Tábor környékén.
- Nagybörzsönyben a falu főterén hagyhatjuk az autót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Az ősi tűzhányó kalderájának peremén túrázunk a Nagy-Hideg-hegyről a Csóványosra. Ez az útvonal a Börzsöny legmagasabb gerincének egyik szakasza ...
A Börzsöny központi kalderaívéről leágazó mellékgerincek vadban gazdag, védett erdőségei nagyszerű túraterepeket hordoznak. Útvonalunk java ...
Túránk a Börzsöny nagy klasszikusa. A központi kaldera peremén több kilátóponton keresztül érjük el a hegység tetejét, majd a kaldera ...
A Királyrétről induló rövidebb, kellemes túraútvonal végig jelzett turistautakon, nem túl nagy szintkülönbséggel vezet el a Szénpataki ...
A Királyrétről induló hosszabb túra a Nagy-Hideg-hegyet "mássza meg" a Börzsöny látványos, jelzett útvonalain, útba ejtve két turistaházat is.
Rövid, de hangulatos túra a titokzatos múltú Csehvár és a Kemence-patak érintésével, a közepes kaptatókért jutalmul szép kilátással Diósjenőre a ...
Kifejezetten nehéz futás, ahol nem a terep, hanem a szint lesz az igazi kihívás, ugyanis a Börzsöny lábától felfutunk a Csóványosra és vissza.
Sportteljesítménynek is beillő körtúránkon a Börzsöny keleti lábától kapaszkodunk fel legmagasabb ormára, hogy kilátójából bámuljuk a tájat, ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Értékelések
A közösség fényképei