Boldog Özséb-kilátó (Pilis-tető)
A kör alakú, fedett teraszról igazi 360 fokos kilátásban részesülhet az idelátogató. A pálos rend alapító atyjáról, az ezen a vidéken remeteként élő Boldog Özsébről nevezték el a borovi fenyővel borított vasbeton tornyot, amelyre most már bárki könnyedén felmehet az év bármely szakában. A kilátó tetején időjárást figyelő műszerek működnek, köztük élőképet online közvetítő kamera is.
A kilátóhoz legkönnyebben a Két-Bükkfa-nyereg parkolójától juthattok fel gyalogosan, vagy akár kerékpárral. Szinte végig aszfaltút visz fel. Aki szeretné a szilárd burkolatot elkerülni, és többet gyalogolni, az Pilisszentkeresztről vagy Pilisszántóról is nekivághat a P, Z, Z▲ jelzéseket követve.A torony kilátószintje teljesen fedett, a feljutás sem rémisztheti el a tériszonyos kirándulókat sem, mert a borovi fenyőből kialakított sűrű burkolat és a csúszásmentes lépcsőfokok biztonságosak.
Fentről a Visegrádi-hegység, a Budai-hegység, a Pilisvörösvári-medence, de még a Gerecse vonulatai is kiválóan látszanak megfelelő időjárási körülmények között. Mivel a 756 méteres Pilis-tető a Pilis és a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja ezért minden környező hegyhát mélyen alattunk terül el. Csak a távoli Börzsöny magasabb északon.
Télen könnyen előfordulhat az is, hogy míg odalent minden ködbe burkolódzik, a kilátó ragyogó napsütéssel fogad titeket. Ilyenkor a panoráma egyedivé válik. A hullámzó felhőpaplanból kibukkanó hegycsúcsok látványa életreszóló élménnyel ajándékozza meg a jó időben, jó helyre tévedt természetjárókat. Érdemes egyébként este, sötétedés után is felkaptatni a hegyre, hiszen a tömegközlekedéssel és autóval is elérhető Kétbükkfa-nyeregtől jól követhető betonút tart a tetőre. Az éjjeli caplatást a főváros fénytengere és az elővárosok haloványabb csillogása koronázza meg.
A tetőn egykori rakétabázis betontorzója látható. A lapos hegyhátról jó időjárás esetén kiválóan szemmel tartható volt a főváros légtere. A katonai objektum a '80-as évek elejére készült el (két közeli társa követte az Urak asztalán és a Lom-hegyen). A titokban tartott bázison kb. 40 katona szolgált, mígnem 1996-ban végleg bezárták.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- Legközelebb a Pilisszentkereszt, Kétbükkfa-nyereg buszmegálló esik a csúcshoz.
- Feljöhetünk Pilisszántó felől, ekkor a Pilisszántó, autóbusz-forduló megállót kell megcéloznunk.
- Pilisszentkereszten a Pilisszentkereszt, autóbusz-forduló, vagy a Pilisszentkereszt, pilisszántói elágazás megállóktól indulhatunk.
Megközelítés
- A Kétbükkfa-nyeregtől a Z▲ jelzés vezet a csúcsra az aszfaltutat követve (4,9 km, 170 m szintemelkedés).
- Pilisszántóról a P, majd balra a Z jelzést kell követnünk. A szerpentin fölötti réten jobbra kell térnünk a Z▲ jelzésre (4,6 km, 480 m szintemelkedés).
- Pilisszentkeresztről kövessük a faluból kifelé induló P jelzést! Az erdőben, a hegyoldalon kell jobbra fordulnunk a Z jelzésre, majd a szerpentin tetején ismét jobbra a Z▲ jelű turistaútra (5,5 km, 425 m szintemelkedés).
Parkolás
- A Kétbükkfa-nyeregben találunk parkolót, ez azonban jó idő esetén, hétvégén nem ritkán megtelik.
- Pilisszántón a buszforduló mellett van parkoló.
- Pilisszentkereszten a központban lévő kocsma mellett tudunk parkolni.
Koordináták
Boldog Özséb-kilátó (Pilis-tető)
Tulajdonságok
- 3 Közeli túrák
Bringáznál egy jót az erdőben, az autóktól távol? Esetleg sokat esett, de nincs kedved a sárhoz, a nap végén pedig a bringapucoláshoz?
A Pilisi vándorlás a Piliscsabai Természetjáró Egyesület jelvényszerző túramozgalma, melynek célja a Pilis és Visegrádi-hegység ismert és kevésbé ...
Látványos panorámaszerpentin és elhagyott katonai bázis körkilátással, illetve a Pilis mélyének száraz szurdokvölgye egy túrában, Budapest ...
- 3 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Értékelések
A közösség fényképei