Kálvária kápolna (Sitke)
Kissitkének hívták régen azt a településrészt, ahol a mai kápolna áll. Építtetője az akkori kastélytulajdonos, Felsőbüki Nagy Sándor volt, aki historizáló neogót stílusban álmodta meg az épületet. A kápolna két nyolcszög alakú tornyát homokkőből faragták ki. Az egyik torony csonkulását villámcsapásnak köszönheti. Az építést 1871-ben fejezték be, a következő év elején felszentelték.
1946-ban a kápolna a plébánia tulajdonába került. Nagyobb ünnepeken tartottak itt istentiszteleteket, de az egyre szükségesebbé váló felújításokra már nem jutott pénz. Azok a helyiek, akiknek szívügye volt a kis kápolna, szomorúan figyelték, hogy pusztul az épület, mígnem az egyik falusi, Ódor Zoltán saját pénzéből ajánlott fel egy nagyobb összeget, ami a felújításhoz sajnos nem volt elegendő - mégis fontos lépés volt, mert többen felszólaltak, összefogtak a közös célért. Nemsokára egy ügyes ötlet is született: a faluban Balázs Fecó közreműködésével könnyűzenei koncertet rendeztek, és a befolyt teljes bevételt a kápolna rendbe hozására fordították. 1988-ban a sitkei római katolikus egyházközség megállapodást kötött a Kápolnáért Kulturális Sportegyesülettel. Utóbbi azóta minden évben megrendezi a hagyományos „kápolnáért-koncertet”, aminek eredményeként az épület fokozatosan visszanyeri eredeti külsejét. A felújítás 1991-ben fejeződött be.
Az Országos Műemléki Felügyelőség 1988-ban műemlékké nyilvánította az impozáns platánsor mögött rejtőző kápolnát. Az oldalfalában és körülötte találjuk a stációkat, melyek Petrás Mária keze nyomán formálódott domborművekkel mutatják be Jézus keresztútját. A bejárattal szemben, néhány méterrel távolabb asztalok és padok vannak, a templom mögött (a bejárattól jobbra) pedig láthatjuk a szabadtéri színpadot, amely a Sitkei Rockfesztivál helyszínéül is szolgál.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A Sárvárról és Celldömölkről induló buszokról a Sitke, Hercseghegy nevű megállóban szálljunk le!
Megközelítés
- A buszmegállóból északkelet felé induljunk az út mentén, majd 20 méter múlva térjünk jobbra az Országos Kéktúra K jelzésein! Ezek közvetlenül a kápolnához vezetnek. Ahol utunk, a Mária-út ᵯ jelzése és a P jelzés találkozik, bal kéz felől már meg is pillantjuk az épületet (300 m).
Parkolás
- Sitkét Sárvár felől a 834-es úton lehet megözelíteni.
- A kápolna közvetlen közelében tudunk parkolni a József Attila úton vagy a kápolnát megkerülő kis utcán.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A második az Országos Kéktúra leghosszabb síkvidéki szakasza. Gyakorlatilag végig lapos terepen kanyarog, emelkedőt csupán a Kemeneshát környékén ...
Mutass mindent
Kálvária kápolna (Sitke)
9671 Sitke
Tulajdonságok
- 2 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei