Kőrösi Csoma Sándor emlékpark és sztúpa, Tar
Kőrösi Csoma Sándor (1784-1842) az őshaza felkutatása közben került kapcsolatba a tibeti nyelvvel és kultúrával. Tanulmányozásának, rendszerezésének és bemutatásának szentelte munkássága nagy részét. A tudós emlékét a buddhisták nagy tiszteletben tartják, ezért halálának 150. évfordulója alkalmából, 1992-ben a Magyarországi Karma Kagyüpa Buddhista Közösség Tar község határában felépítette a Kőrösi Csoma Sándor Békesztúpát. Még abban az évben maga a Dalai Láma szentelte fel a buddhista kegyeleti emlékművet.
A vakítóan fehérre meszelt, aranyozott kupolájú sztúpa elsőre szokatlan látvány lehet itt, a Cserhátban, bár a Magyarországon épült hét sztúpa közül kettő is Nógrád megyében található (a másik a becskei Megvilágosodás-sztúpa). A sztúpa hagyományos buddhista szakrális épület, melynek megalkotási módját maga Buddha határozta meg kétezerötszáz évvel ezelőtt. A világban működő külső és belső romboló erők ellensúlyozására szokták építeni. Lépcsős formája a spirituális fejlődés, megvilágosulás felé vezető fokozatos utat jeleníti meg, belsejében pedig szent relikviák, szimbólumok és írások találhatók. A sztúpa látogatásának hagyományos módja az imahenger forgásával megegyező irányban történik, és hagyomány a felajánlástétel is, legyen az füstölő gyújtása vagy pénzbeli adomány.
A szent épület mellett áll a tibeti szakrális építészeti stílusban emelt Kőrösi Csoma Sándor Emlékpavilon, amelyben a világutazó és tudós kalandos életútját ismerhetjük meg. Magát az emlékparkot 1995-ben adták át, azóta teaház és ajándékbolt is várja a látogatókat.
2011-ben nyílt meg a park területén a tibeti és mongol stílusban épült Szabadító Buddha Anya Templom. Névadója Tárá, a buddhizmus női oldalának a megtestesítője, az egyetemes női erő, a mindnyájunkban lakozó, szavakban meg nem fogalmazható bölcsesség jelképe. Reggel és este a nyilvános programokon, meditációkon bárki részt vehet, napközben a templom zárva tart.
Bár a forgalmas 21-es út mentén található, a Kis Tibetnek is becézett park az odalátogatók szerint a béke szigete. Az emlékparkból és a teaház verandájáról csodás kilátás nyílik a Cserhátra és a Mátrára.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- Távolsági busszal a Budapest-Salgótarján útvonalon Tar határában a Sámsonházai elágazás megállónál kell leszállni.
- Vonattal a Tar vasútállomásig mehetünk.
Megközelítés
- Nem messze a parktól halad az Országos Kéktúra 19. szakasza. Legegyszerűbben Mátraverebély felől közelíthetjük meg: a K jelzésről a római katolikus templomnál nem a falu felé fordulunk, hanem a K+ vagy a ᵯ jelzést követjük Tar felé. A településnél lecsatlakozunk a turistajelzésekről, és főúton érjük el a sámsonházai elágazást, ahol bekanyarodunk a park felé.
- Sámsonházáról a K jelzést otthagyva egy oda-vissza nagyjából 6 km-es kitérővel, a Tar felé vezető úton érjük el a parkot.
- Busszal a Sámsonházi elágazásig tudunk menni, innen 1 perc sétányira található a park a főútról bekanyarodva.
- A tari vasútállomástól a Szondi György utcán induljunk észak felé. Mielőtt jobbra élesen elkanyarodna az utca, mi menjünk tovább egyenesen, majd átkelünk a Zagyván, amin keresztül kiérünk a 21-es útra. Itt balra fordulunk, és óvatosan gyalogolunk 500 métert az út szélén. A sámsonházai elágazásnál találjuk a parkot.
Parkolás
- Pásztó közelében a 21-es úton tábla jelzi az emlékparkot, amely előtt nagy, ingyenes parkolót találunk.
Koordináták
Kőrösi Csoma Sándor emlékpark és sztúpa, Tar
Tar
Tulajdonságok
- 3 Közeli túrák
A Bükkszéki fürdőt és a Pásztói Termálfürdőt összekötő biciklitúra. A termáltúra olyan túra ami termál vagy gyógyfürdővel rendelkező településeket ...
Egy hosszú tekerés után elmerülni a meleg vízben, mindig kikapcsoló. Ez a termálfüzér Magyaroszág Északi részének 32 termálfürdőjét köti össze egy ...
A Cserhát látványosabb részére érkezik a Kéktúra. A lankásan hullámzó erdős hegyhátak közt tágas legelők alján nyújtózkodnak az évtizedekkel ...
- 3 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei