Széles-kő
A korábbi műszaki zár, a Vasfüggöny nyiladékában jutunk a Széles-kőhöz, akár Bozsok felől az Országos Kékkör útvonalán, akár Velem irányából a P▲ jelzésen érkezünk - utóbbi útvonalon egy rövid, ám igen combos kaptatóval. A turistaúttól keletre a tanösvény táblája hívja fel a figyelmet a hegyoldalban megbújó, egyébként nehezen észrevehető sziklaalakzatra.
Ha a tábla melletti ösvényen besétálunk a fák közé, hamarosan megpillantunk néhány szokatlan geológiai formát, aminek alapját a különleges keletkezésű zöldpala alkotja. Első pillantásra talán nem is sejtjük, milyen képződmény van alattunk, hiszen néhány lépésnyit megtéve csupán annyi látszik, hogy a hegyoldalban egy pici, növényekkel borított fennsíkra jutottunk. Ha óvatosan közelebb merészkedünk a széléhez, akkor vesszük észre, hogy a lapos sziklaplató oldala hirtelen, meredeken szakad le 15-20 méteres mélységbe.
FIGYELEM! Ne másszunk ki a kőtömb szélére, mert az aprózódás és a laza növénytakaró miatt a talaj könnyen megcsúszik alattunk! Ha gyermekkel érkezünk, különösen figyeljünk rá!
A formációt alkotó zöldpalát, amely úgynevezett metamorf kőzet, érdemes közelebbről is szemügyre vennünk. Igen látványosak a kialakult, a keletkezéséről árulkodó rétegződések. Izgalmas belegondolni, hogy mekkora erővel préselődhetett egymásnak az Afrikai- és az Eurázsiai-kőzetlemez, amikor összeütközésük révén felgyűrődött az Alpok. A folyamat a mélyben nagy nyomás és extrém magas hő keletkezésével járt, amelynek hatására a kőzetek átalakuláson, azaz metamorfózison mentek keresztül. A folyamat eredményeképpen alakultak ki a hegység palás kőzetei és fillitjei. Az évmilliók során a puhább rétegek lekoptak, a keményebbek megmaradva a felszínre kerültek - ezen a módon jött létre a napjainkban is látható forma. A kőzettesten szép, enyhén gyűrt formák rajzolódnak ki.
A Széles-követ érdemes minden irányból körbejárni. A tetején végigsétálva megfigyelhetjük az itt kialakult különleges mikroklímában megtelepedő növénytársulásokat. A keleti szélén egy fa küzdelmébe nyerhetünk bepillantást. A ferdén nőtt törzs hozzáér az éles sziklafalhoz, emiatt a kéreg az éles sziklához csiszolódva dörzsölődik, amikor a szél belekap a koronába.
A sziklafal mindkét végén le tudunk ereszkedni a tömb aljába, ahol szemügyre vehetjük a zöldpala jellegzetes rétegződéseit. A helyszín felfedezésére, körbejárására legalább fél órát érdemes szánni.
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Kőszegről, Velemből, Lukácsházáról vagy Szombathelyről érkező autóbuszról a Bozsok, Rákóczi utca nevű megállóban érdemes leszállni.
- Ha Velemből szeretnénk megközelíteni a Széles-követ, a Szombathelyről, Kőszegről és Bozsokról induló járatokról a Velem, autóbusz-forduló nevű megállóban szálljunk le!
Megközelítés
- A bozsoki buszmegállóból északi irányba induljunk az Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra K jelzéseit követve! 2,2 km után térjünk át az egyenesen tovább haladó P▲ jelzésre, amelyen csak néhány méternyit kell megtenni lefelé a tanösvény táblájáig. Mellette jobb felé, az erdőbe térve jutunk a sziklaformációhoz.
- Velemből délnyugat felé induljunk a Kossuth Lajos úton a K+ jelzéseket követve! 1,1 km után a P jelzés keresztezi az utunkat. Ezen térjünk jobbra, nyugati irányba. 1,1 km után váltsunk balra a P▲ jelzésre, amelyen felkapaszkodva, szinte az emelkedő tetején bal kéz felől találjuk a Széles-követ jelző tanösvény tábláját (összesen 2,9 km).
Parkolás
- Bozsokot az ország nyugati csücskében találjuk. Legegyszerűbben a Kőszeget Szombathellyel összekötő 87-es útról tudjuk megközelíteni az Ausztriával határos, átkelőhelyet is biztosító települést. Északi irányból Kőszegszerdahelyen át, dél felől pedig Bucsun keresztül jutunk a faluba.
- Bozsok központjában, a Rákóczi út nyugati oldalán kialakított parkolóban is hagyhatjuk az autót, de a KRESZ szabályait betartva a faluban máshol is bőven találunk parkolási lehetőséget.
- Velembe szintén a 87-es útról juthatunk Kőszegszerdahelyen át. A település fő utcáján a buszfordulónál számtalan parkolási lehetőséget találunk.
Koordináták
Tulajdonságok
- 4 Közeli túrák
A Bozsokról induló, államhatáron egyensúlyozó körtúra különleges látnivalói a Kalapos-kövek és a belőlük nyíló barlangok, valamint az évtizedekig ...
A túra második leghosszabb távja sem hagyja ki a Dunántúl csúcsát, az Írott-kő kilátóját. Elvisz a Hegyalja bájos településeire is: Cák, Velem és ...
A Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra nyugati kezdőpontjától, az Írott-kőtől indulunk, majd az első 8 kilométer után magunk mögött hagyjuk a ...
A maratoni táv igazi kihívás: szinte minden zegzugát felkeresi a Kőszegi-hegységnek. Sok izgalmas emelkedő, bájos völgyek, csodaszép panorámák - ...
- 4 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei