Nagy-kő (Bükkszenterzsébet)
A Nagy-kő lehengerlő méreteivel, alakjával és szokatlanul hegyvidéki panorámájával Észak-Magyarország legimpozánsabb sziklabástyája. A Bükkszenterzsébet és Tarnalelesz közelében emelkedő homokkőorom az ország talán legmagasabb összefüggő, tagolatlan sziklafala, a hátára pedig tanösvény vezet föl.
Panoráma északi hegyvidékeinkre
Az egyik irányból meredek, lemosódott ösvény egy öreg, természetes megjelenésű tölgyesben, a másik oldalról korláttal biztosított sziklalépcső segít fel a Nagy-kő utolsó, izzasztó lejtőjén. De a szikla meghálálja a fáradságot: a fűszeres illatú feketefenyőkkel szegélyezett, kitett homokkőteraszra lépve megdöbbentő a panoráma. Szédítő mélység pereméről csodálhatjuk a körös-körül hullámzó dombsági tájat, amelynek délies irányban a Mátra hosszú, behemót gerince rajzol kárpáti keretet, kelet felé pedig a Bükk képez határt. Síkság nem mutatkozik, a hegyárnyékban ülő dombvidék pedig szinte „megemeli", magasabbnak érzékelteti a Mátra-vidéket. Érdemes óvatosan kimerészkedni a nyugati fal tetejére is, hiszen a távoli Mátra látványát itt a sűrűn tagolt vajdavári gerincek erdős vadonja, és a hátterükben magasodó Karancs látványa egészíti ki. És bár a Bél-kő sziklasebe mellett éppen a Bükk-fennsík legmagasabb pereme látszik, hazánk legnagyobb átlagmagasságú hegysége innen nézve nem különösebben markáns látvány - előterében tűnik fel Tarnalelesz és völgye.
Apoka
Annál inkább karakteres a Nagy-kő fala - a peremektől tartsuk távol magunkat, hiszen helyenként 80 méteres a mélység, a homokszemcsékkel borított felület pedig veszélyesen csúszós. Így is rálátunk a lágy ívű szikla oldalára: anyaga egy sekélytenger árapály által mozgatott, part menti vizében rakódott le, benne a mészvázas élővilág fosszíliái halmozódtak fel. A kőzetté válás során ezek a karbonátos héjak feloldódtak, a meszes oldatok átjárták a homokos összletet, és összecementálták azt. Így keletkezett az ellenálló, gigászi sziklafal anyaga, amely később egy törésvonal mentén, a hegység összetöredezésekor emelkedett ki, mielőtt északias irányban kicsit kibillent, és puhább környezetéből kicsomagolta az erózió.
A palóc tájnyelvben apokaként emlegetett homokkőtömb búbos kemenceként előreugró sziklaidomaiból helyenként szabályos sorokba rendeződött kis „cipók" állnak ki: ezek a gumók szomszédságuknál keményebbek, mivel több meszes kötőanyag halmozódott fel bennük. A falról időnként leszakadó darabok nyomai a homokkő eredeti, sárgás színét feltáró törési felületek, míg a szürkés kéreg a kőzet mállásának eredménye.
A sziklafal maga kb. 250 méter hosszú, és helyenként eléri a 80 méteres magasságot - ezért valószínű, hogy ennél magasabb, összefüggő sziklát nem találunk Magyarországon.
Pihenőhely és forrásvíz
A sziklaháton helyet foglaló réten esőbeállót találunk paddal. Az építmény falán elhelyezett információs tábláról megtudhatjuk, hogy a jól védhető csúcson a középhegységeinkből ismerős Kyjatice-kultúra (Kiétei kultúra) késő bronzkori erődítménye állhatott. Nem is csoda, hiszen a lejtviszonyok miatt jól védhető a helyszín, és a távoli védékek szemmel tartását is lehetővé teszi. A valamikori, mintegy 170 méter hosszú és 55 méter széles erősségre már csak egy halovány sáncmaradvány emlékeztet, de a délnyugati oldalon állítólag máig fellelhetők őskori cseréptöredékek.
A 392 méteres Nagy-kőre vezető tanösvény két végpontja Tarnalelesz és Bükkszenterzsébet. A jelzések ritkák, de az utat könnyű megtalálni (a Természetjáró app használata erősen ajánlott). Az ösvények a szikla körül helyenként nehezen járhatók, a meredekség is megerőltető. A szikla oldalában, a tetőnél jóval lejjebb fakad a Kő-forrás, ahová sáros, tönkrement ösvény vezet el, de az extrém szárazságok kivételével számíthatunk (iható) vizére. A mellette kiépített, régi pihenőhely már tönkrement.
FIGYELEM! A Nagy-kő sziklafalának kilátópontja nincs korláttal biztosítva, a homokkőfelület pedig csúszós. A peremen mozogjunk körültekintéssel, a jelzett ösvényt ne hagyjuk el!
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- A Bükkszenterzsébet, Daracs-patak buszmegálló esik a legközelebb a Nagy-kőhöz.
- Indulhatunk a tanösvény másik végéről is, ez esetben a Tarnalelsz, községháza buszmegállót kell megcélozni.
Megközelítés
Mindkét indulási/érkezési pont felől ritkásak a tanösvény jelzései, ezért érdemes előre letölteni a térképet vagy a túrát a Természetjáró appban, és úgy nekivágni az útnak.
- Bükkszenterzsébetről a buszmegálló melletti játszótértől induló PT jelzésen érjük el a Nagy-kőt (3,7 km, 161 m szintemelkedés).
- Tarnaleleszen a buszmegállótól visszafelé indulva a Szabadság úton balra, majd arról egyből jobbra kell kanyarodni az Ady Endre utcára. Ennek a végéről, a temető elől indul a PT jelzésű tanösvény, amely elvezet a Nagy-kőre (4 km, 155 m szintemelkedés).
Parkolás
Az indulási vagy érkezési pontok között viszonylag sűrű a buszközlekedés, így bármelyiknél tesszük le az autót, a túra végén visszautazhatunk érte.
- Tarnaleleszen a temető előtt, a tanösvény indítótáblájánál találni parkolót.
- Bükkszenterzsébeten a játszótér előtt vagy a szemközti Alkotmány utca torkolatában érdemes parkolni.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Bükkszenterzsébet és Tarnalelesz határában strázsáló Nagy-kő Észak-Magyarország kopott ékszerdobozának, a Vajdavár-vidéknek akár ikonikus ...
Klasszikus erdei kiránduláson fedezzük fel a Vajdavár-vidék elhagyatott erdőségét, de megpillanthatjuk a hegység kiépített, vendégváróra formált ...
A Tarna patak mentén elterülő falu, Istenmezeje üledékes kőzetkibukkanása meghökkentő, izgalmas látványt nyújt. A település felett húzódó gerincre ...
E kihagyhatatlan körtúrán úgy érezhetjük magunkat, mint egy felfedező: a nagyközönség számára ismeretlen „középhegység” központi, legelzártabb ...
A Vajdavár-vidék északi lejtőinek színes tájait, szinte minden kanyarban változó élőhelyeit fedezzük fel ezen a túrán. A terepet letűnt korok ...
A Bátor körüli tanösvény a Bükk és a Heves–Borsodi-dombság találkozásánál elhelyezkedő táj természeti és kultúrtörténeti látnivalóit mutatja be, de ...
Útvonalunk két megye határán, két kőzettani egység, két vízgyűjtő terület választóvonalán, a Kárpátokból lenyúló erdőségek mentén vezet.
Az ország legmagasabb fekvésű táját, s egyben legnagyobb átlagmagasságú hegységét keresi fel a Kéktúra bükki szakasza. Különösen háborítatlan ...
Mutass mindent
Nagy-kő (Bükkszenterzsébet)
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei