Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Túra tervezése ide
Földtani érték

Babás-szerkövek

Földtani érték · Mecsek vidéke · 440 m
A tartalmat készítette:
Magyar Természetjáró Szövetség igazolt partner  A felfedezők választása 
  • A Babás-szerköveknél
    A Babás-szerköveknél
    Fénykép: Farkas Péter, Magyar Természetjáró Szövetség
A Jakab-hegy oldalában vöröses sziklateraszokból fölfelé szélesedő kőtornyok emelkednek ki. A Babás-szerkövek formájukkal, illetve a mellőlük nyíló kilátással a Mecsek legismertebb látványosságainak sorát gazdagítják.

Kilépve a Babás-szerkövek 3 sziklateraszának valamelyikére, a panoráma az egyik látványelem, ami megfogja tekintetünket. A Jakab-hegy déli lejtőjén, alacsonyan állunk ugyan, de a szomszédos tájnál jóval magasabban. A Dráva síkja terül el alattunk, balra kibukkan a Villányi-hegység széle, a Tenkes, szemben, tiszta időben pedig a horvátországi Papuk középhegységi lánca kéklik.

Maguk a szerkövek változó méretű, vörös sziklaformák, melyek elkeskenyedő nyakuk fölött többnyire kiszélesednek - alapzatuk pedig egy környezetéből markánsan felszökő sziklaplató, ami áttöri az erdőt. A kréta időszakban a terület kőzeteit óriási redőboltozatba gyűrték a tektonikai folyamatok. Ennek nagy része azóta lepusztult, helyén Cserkút medencéje terül el (éppen alattunk). A magaslat pereme azonban részben megmaradt, ez alkotja a Jakab-hegy hátát. Oldalra billent rétegei az egykori, mélyülő tengerfeneket kirajzolva bukkannak a felszínre - a legmélyebb részen mészkő, a part közelében homokkövek rakódtak le. A Babás-szerkövek anyagát meleg és száraz éghajlaton, nagy esőzések idején kialakult időszakos vízfolyások szállították a partszegélyre, ahol e hordalékot később kovasavas oldatok cementálták össze. A keletkezett, kemény konglomerátum lassan pusztul, míg körüle a (válogató) erózió „leradírozta" a kevésbé ellenálló anyagokat, ezzel a sziklák fokozatosan kimagasodtak. A szél hordalékával koptatja, a fagy aprózza a kis tornyokat, melyeknek puhább részei gyorsabban vékonyodnak, ez magyarázza alakjukat.

A régebbi korok mondát is szőttek a szerkövek keletkezése köré. E szerint élt két, örökké egymással versengő család Pécsen. Egyszer egy koldus látogatta meg őket, akit elhajtottak, mire az átkot szórt rájuk: „Váljatok kővé, amikor a legboldogabbak akartok lenni!" A családok lánygyermekei egy napon akartak férjhez menni, és az egyik família hamarabb ért föl a Jakab-hegy pálos kolostorába, majd a visszaúton találkozott a szembejövő riválisokkal. Egyik sem akart kitérni a másik elől, mondván „inkább válnak kővé, mintsem hogy félreálljanak" - ezzel a koldus átka valóra vált, a két násznép pedig azóta is megkövülve áll a hegyoldalban. (A szerkő pogány oltárkövet jelöl.)

Nyitvatartás

Egész évben szabadon látogatható.

Árak:

Ingyenes
Dömsödi Áron profilképe
Szerző
Dömsödi Áron 
frissítve: 2021-10-01

Tömegközlekedéssel

  • A Kővágószőlős, községháza buszmegálló esik a legközelebb a helyszínhez.
  • Cserkúton a Cserkút, forduló buszmegállóból kell nekivágni az útnak.

Megközelítés

  • Kővágószőlősön a főutcán kell továbbindulnunk, hogy becsatlakozzunk a P◼ jelzésbe, amin a hegy felé kell indulni. Az erdei elágazásnál jobbra fordulunk a P+ jelekre, majd áttérünk szintén jobbra, a P▲ ösvényére. Ez már a szerkövek közé vezet (2 km, 206 m szintemelkedés).
  • Cserkútról a P◼ jelzésen vágunk neki a hegynek, amiről a falu szélén jobbra, a K▲ jelzésre váltunk. A hegyoldalban keresztez a P▲ jelű ösvény, ezt bal felé követve érjük el a szerköveket (2,5 km, 200 m szintemelkedés).

Parkolás

  • Kővágószőlősön az Ady Endre utca végére hajtva az erdőszélen meg lehet próbálni a parkolással, de az utca szűk. Jobb ötlet a kocsit a Rákóczi út mentén, a központban vagy a COOP melletti parkolóban hagyni.
  • Cserkúton a Zrínyi Miklós utca és a Petőfi Sándor utca sarkán az élelmiszerbolt előtt van parkoló, de érdemes a Vörösdombi úton kihajtani a falu szélére, ahol a turistajelzéssel ellátott földút csatlakozásánál parkolhatunk.

Koordináták

DD
46.091262, 18.132720
DMS
46°05'28.5"N 18°07'57.8"E
UTM
34T 278348 5108184
w3w 
///természetes.hasonlóan.visszaír
Navigáció Google Térképpel

Ajánlatok a környéken

ajánlott túra Nehézség könnyű
Hossz 11,1 km
Időtartam 3:40 óra
Szintemelkedés 464 m
Szintcsökkenés 463 m

A Nyugati-Mecsek emblematikus homokkő hegye izgalmas földtani kalandtúrát ígér a folyók és tengerek kőbe zárt hullámai mentén. Az erdők fölé ...

7
Szerző: Német-Bucsi Attila,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Mecsek vidéke
A Szuadó völgyén át Orfűre
ajánlott túra Nehézség közepes nyitva
Hossz 10,2 km
Időtartam 2:58 óra
Szintemelkedés 147 m
Szintcsökkenés 227 m

Kirándulásunkon a Nyugat-Mecsek vadregényes szurdokvölgyeiben eredő bővizű források, kígyózó patakvölgyek, titokzatos barlangok nyomába eredünk.

4
Szerző: Müller Nándor,   Magyar Természetjáró Szövetség
ajánlott túra Nehézség könnyű
Hossz 13,8 km
Időtartam 4:15 óra
Szintemelkedés 425 m
Szintcsökkenés 425 m

Elvarázsolt meseerdőkön, rommá lett várak, kolostorok mentén, ősi sírok és megkövült násznép halmai mellett járjuk be a Jakab-hegy homokkő ...

5
Szerző: Német-Bucsi Attila,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Mecsek vidéke
A Jakab-hegy kincsei
ajánlott túra Nehézség közepes
Hossz 11,9 km
Időtartam 3:30 óra
Szintemelkedés 381 m
Szintcsökkenés 381 m

A körtúra során felkapaszkodunk a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára, a Jakab-hegy fennsíkjára. A csúcson található kilátóból és a ...

14
Szerző: Müller Nándor,   Magyar Természetjáró Szövetség
ajánlott túra Nehézség könnyű
Hossz 15,2 km
Időtartam 4:30 óra
Szintemelkedés 416 m
Szintcsökkenés 416 m

Az Orfűi-patak körül, a barlangokkal lyuggatott Szuadó-völgyben, illetve a Balázs-hegyi kilátó panorámáját érintve sétálunk az Orfűi-tóhoz.

Szerző: Német-Bucsi Attila,   Magyar Természetjáró Szövetség
ajánlott túra Nehézség közepes nyitva
Hossz 18,4 km
Időtartam 5:45 óra
Szintemelkedés 687 m
Szintcsökkenés 687 m

Ez a hosszan tekergő útvonal átfogó képet nyújt a Pécs fölé magasodó hegyek színes, szilánkos világáról, ahol a Mecsek minden arcát megvillantja.

1
Szerző: Dömsödi Áron,   Magyar Természetjáró Szövetség
ajánlott túra Nehézség könnyű nyitva
Hossz 12,1 km
Időtartam 3:30 óra
Szintemelkedés 230 m
Szintcsökkenés 230 m

Könnyű körtúra a Mecsek északnyugati peremén változatos kilátásokkal - ínyenceknek felszín alatti kitérőkkel.

3
Szerző: Kövecs Ferenc,   Magyar Természetjáró Szövetség
Gyalogtúra · Mecsek vidéke
"Mecseki Trinity 150" teljesítménytúra
ajánlott túra Nehézség nehéz nyitva
Hossz 155,6 km
Időtartam 45:33 óra
Szintemelkedés 3 826 m
Szintcsökkenés 3 904 m

"Veni, vidi, vici" mondogatom olyan 60 km felé, pedig a vége még sehol sincs, még több, mint dupla ennyit kell gyalogolni. Mégis, már itt érzem a ...

Szerző: Szlatki Gabriella,   Magyar Természetjáró Szövetség

Mutass mindent

Kérdések és válaszok

Tedd fel az első kérdést!

Kérdeznél a szerzőtől?


Értékelések

Írd meg az első hozzászólást!

Legyél te az első hozzászóló!


A közösség fényképei


Tulajdonságok

Ajánlott látnivaló Családoknak
  • Saját térkép
  • Tartalmak
  • mutasd a képeket képek elrejtése
Funkciók
2D 3D
Utak és térképek
  • 8 Közeli túrák
Logo hm Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp