Villány történelmi pincesora
Borba zárt történelem
Római kori leletek tanúskodnak arról, hogy ez a szubmediterrán éghajlatú terület már abban az időben is jeleskedett a szőlőtermesztésben, borkészítésben. Hazánk e legdélebbi szegletében a legmagasabb a napsütéses órák száma. A hosszú, csapadékmentes nyaraknak és a különösen meleg levegőnek köszönhetően az itt fejlődő szőlőszemek különösen hosszú ideig érlelődnek. Az ideális körülményekhez a mészköves alapra rakódott löszös talaj is hozzájárul.
A Kárpát-medencét elfoglaló magyarok a rómaiaktól vették át és folytatták a szőlőművelés mesterségét. Amikor a török hordák átvonultak az ország ezen részén, az akkori szőlőültetvények teljesen elpusztultak. A tájra ma jellemző fajtákat a rácok hozták be a területre. Később, a 18. században betelepülő svábok alakították a pincesort, csinosították, rendezték a környéket, emellett szorgalmas munkával tökéletesítették évről évre az egyes borfajtákat. Idővel egyre több szakember érkezett Villány környékére, így a termelés nemsokára nagyüzemi méreteket öltött. A villányi borvidék területe több mint kétezer hektárnyira nőtte ki magát európai színvonalú, korszerű borászatokkal. Jellemző borai a Kékfrankos, a Kékoportó, a Cabernet sauvignon, a Cabernet franc, a Merlot, a Zweigelt és a Pinot noir. A testes, sötétrubin színű vörösboroknak magas alkohol- és tannintartalma van.
1987-ben Villány elnyerte a „szőlő és bor városa” nemzetközi címet. Egy évvel később, 1988-ban megalakították a Villányi Borőrök rendjét, melynek székhelye szintén a közelben található. 1994-ben 8 település összefogásával itt alakították ki Magyarország első borútját.
Pincelátogatás, borkóstolás, múzeum, fesztivál
Villány műemlékké nyilvánított pincesora egymáshoz szorosan tapadó épületekből áll a Baross Gábor utcában – habár a város déli részén is találunk egy-egy különálló, de kevésbé jellegzetes pincét. A főutca ötvennél is több borászatot és éttermet sorakoztat fel. A környéken bortúrákat szerveznek számos patinás, régi és új épület bejárásával, borkóstolással, ezen felül akár folklórműsorral, ebéddel vagy vacsorával egybekötve. Érdemes betérni a Bem utca 8. szám alatt található Bormúzeumba is, ami az egykori Teleki-pincében található. A filoxériavész után Teleki Zsigmond nevéhez fűződik az új, a betegségnek ellenálló szőlőfajták kinemesítése, melyek révén egész Európában megindulhatott a szőlőültetvények újratelepítése.
Magyarországon a Villányi-borvidéken vezették be először a korszerű, európai színvonalú szőlőtermelési, borkészítési módszereket. Ennek köszönhető, hogy a villányi borok mára nem csak Magyarországon, de a nagyvilágban is elismertek.
Ha októberben járunk errefelé, érdemes ellátogatni a Vörösborfesztiválra. A rendezvényen szüreti felvonulás, koncertek, gyerekprogramok, kézműves bemutatók és termékek színesítik a borkóstolást és a borászatok kiállítását.
Nyitvatartás
A pincesor (kívülről) egész évben szabadon látogatható.Árak:
- A pincesor bejárása, megtekintése ingyenes.
- A pincelátogatásokról és a borkóstolókról a helyszínen adnak tájékoztatást.
Tömegközlekedéssel
- Villány megálló legkönyebben Pécsről a Pécs-Villány-Magyarboly vasútvonalon közelíthető meg. Általában két óránként járnak a "kispiros" vonatok.
Megközelítés
- A vasútállomástól az Ady Endre fasoron, majd annak folytatásaként a Baross Gábor utcán sétáljunk végig, amely maga a pincesoros főutca.
Parkolás
- A pincesoron, a Baross Gábor utcában is találhatunk szűkösen parkolóhelyet, de hétvégéken érdemes kissé messzebb, egy mellékutcában vagy kialakított parkolóban hagyni az autónkat.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Szőlőhegyi, borkóstolóval összeköthető csavargás a méltóságteljesen környezete fölé magasodó, fokozottan védett Szársomlyó körül. Bejárjuk Palkonya ...
Hazánk legdélebbre található, és egyik legkisebb hegysége, a Villányi-hegység számos kincset rejteget a kíváncsi bringás számára. Nemcsak a borról ...
Egy hosszú tekerés után elmerülni a meleg vízben, mindig kikapcsoló. Ez a termálfüzér Magyaroszág déli fertájának 19 termálfürdőjét köti össze egy ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 5 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei