Szántódpuszta
Az egykori apátsági birtok, Szántódpuszta ma is látható képe a 18. század végén és a 19. század elején alakult ki, épületeit is ez időben emelték. A majorsági műemlék-együttes épületei ma kulturális és turisztikai központként működnek.
Az 1055-ben kelt Tihanyi alapítólevélben említett Szántódpusztát I. András király adományozta a tihanyi apátságnak több más birtokkal és ménessel együtt. A török uralomig a puszta folyamatosan lakott hely volt. Egy 1609-ben kelt úrbéri összeírás azonban már lakatlannak említi. 1715-ben már 6 háztartást említenek az írásos emlékeink.
A 18. század első felében a tihanyi apátság magyar és idegen nyelvű telepesekkel népesítette be a majorságot. 1787-90 között a puszta bérlője volt a kor híres polihisztora, Pálóczi Horváth Ádám. Szántódpuszta ma is látható képe a 18. század végén és a 19. század elején alakult ki, épületeit is ez időben emelték. Ezek között megtaláljuk a kápolnát, a kúriát, a cselédlakásokat, a magtárat, pajtákat és több más, a gazdálkodásban használt kisebb-nagyobb épületet. A már említett kápolna Szent Kristóf tiszteletére lett felszentelve, mai alakját 1820-ban nyerte el.
Szántódpuszta 1945-ig maradt az apátság birtoka, ez után a helyi termelőszövetkezet kezelésébe, majd tulajdonába került. 1975-ben vált állami tulajdonná, és ekkor kezdődött meg épületeinek felújítása, muzeális és idegenforgalmi célokra való felhasználása. A hivatalos avatóünnepséget az utolsó felújított épület, az Öregcsárda elkészülte után, 1985-ben tartották. A puszta 1995-ben elnyerte az európai műemléki helyreállításokat díjazó Európa Nostra szervezet díját. A szántódpusztai épületegyüttes ma kulturális és turisztikai központként működik.
Nyitvatartás
hétfő | 10:00–17:00 |
szombat | 10:00–17:00 |
Árak:
Részletek a holnapon.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2023 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- Helyközi buszokkal a Szántód, Szántódpuszta megállóig utazzunk.
Megközelítés
- A busz a bejáratnál tesz le.
Parkolás
- A központ előtt nagy parkolót találunk.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Zamárditól délre fekvő, erdővel borított löszdombokon hullámzó, könnyed útvonal a környék látnivalói mellett két panorámapontot is érint.
Ez a rendhagyó körtúra a Balaton bűvöletében telik: a tavat egy szokatlan oldaláról, hegyvidéket idéző ösvényekről csodálhatjuk meg.
A Téli Tihany teljesítménytúrák leghosszabb távja tökéletesen alkalmas arra, hogy a Tihanyi-félsziget geológiai és kulturális értékeit megismerjük, ...
A Téli Tihany teljesítménytúrák rövid, könnyen teljesíthető távja is bőven tartogat csodás panorámákat és izgalmas felfedeznivalókat.
A leghíresebb balatoni monda emblematikus alakja, a mesebeli szépségű Helka ihlette a Tihanyi-félszigetet keresztbe-kasul behálózó instant ...
A Téli Tihany teljesítménytúrák második leghosszabb távja bejárja a félsziget leglátványosabb részeit. Végigjárjuk a gejzírmezőt, majd a félsziget ...
A leghíresebb balatoni monda emblematikus alakja, a mesebeli szépségű Helka ihlette a Tihanyi-félszigetet keresztbe-kasul behálózó instant túrát.
Egy tihanyi körről nehéz bármit is mondani anélkül, hogy az ne szirupos közhelyek puffogtatásának tűnjön. Izgalmas geológia és morfológia, ...
Mutass mindent
Szántódpuszta
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei