Monori pincefalu (Strázsahegy)
Az Északnyugati-Kárpátok egyik legdélibb pontja a Monor fölötti domb, azaz a Strázsahegy. Déli, város felé néző lejtőin majdnem 1000 pince és présház sorakozik a homokos löszbe vájva, amelyek közül nem egy látogatókat is fogad. Ideális helyszín egy kis főváros környéki barangoláshoz, akár gyerekekkel is.
A Strázsahegy északkeleten „magasodik” Monor fölé, a várostól gyakorlatilag teljesen elkülönülve. A Kunsági borvidékhez tartozó településen az 1400-as években az egri káptalan honosította meg a szőlő- és borkultúrát, a szőlőskertekkel tagolt pincefalu az 1800-as években alakult ki. A szőlő- és borkultúra alapját az a felső-pannóniai agyagos üledék adja, amelyre az Ős-Duna helyenként több száz méter vastagságú homokréteget terített, és felszínét lösz vagy löszös homok borítja. A pincék és présházak között kanyargó utcák nevei beszédesek: Leányka dűlő, Kadarka sor, Zalagyöngye sor, Ezerjó dűlő, Rizling dűlő sorakoznak egymás mellett a térképen. A leggyakoribb szőlőfajták egyébként a rizling, a rizlingszilváni, a rajnai rizling, a kékfrankos és a zweigelt; a hegy nedűjét a 960 pincében dolgozzák fel, melyeknek tizede eredeti állapotában maradt fenn. Az itt készült borokat egyre több pincénél meg is lehet kóstolni, sokan már nem csak saját maguk kedvére borászkodnak a Strázsahegyen.
A dűlőutakon érdemes felfedezni az olyan apróságokat (például az Orbán térről indulva, amelynek közelében menő játszótér is található), mint egy csinos kerekeskút (a pincefalu egyik jellemzője), egy szőlővel futtatott kis terasz a pince előtt, vagy egy-egy évszázados pinceajtó. A felfedezést segíti az Ezer pince szőlészeti és borászati tanösvény, amely két rövidebb útvonalból áll. A Szent Orbán ösvény a hazai szőlészetet és borászatot ismerteti meg a látogatókkal (hossza: 2 km), míg a Bacchus ösvény a Strázsahegy természeti, épített és kultúrtörténeti értékeit mutatja be (szintén 2 km hosszan).
A pincék közötti tekergést megkoronázza a Strázsahegy tetején (190 méter) álló kilátó meglátogatása, ahonnan a ferihegyi repülőtér irányítótornya felett a budai hegyekig lehet ellátni az egyik irányban, a másik irányban dimbes-dombos vidék látható, míg dél felé az Alföld végtelen síkja. Nevét a magaslat a hagyomány szerint onnan kapta, hogy a török korban innen kémlelték a környéket, őrizve a falut a portyázó katonáktól. Egyébként a magaslat a Gödöllő-Monori-dombság, az Északi-középhegység, sőt az egész Északnyugati-Kárpátok egyik legdélibb pontja.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
A pincefalu egész évben szabadon látogatható, az egyes pincék nyitvatartásáról érdemes a honlapon tájékozódni.
Árak:
Ingyenesen látogatható
Tömegközlekedéssel
- Monor állomás a Budapest-Cegléd-Szolnok vasútvonalon található.
Megközelítés
- A vasútállomástól kövesd a P ■ jelzést a következő útvonalon: Mártírok útja - Wesselényi utca - Mátyás király utca - Piac tér - Forrás-köz - Bajcsy Zsilinszky utca - Csokonai utca, majd a kilátó táblánál, a söröző után fordulj jobbra, a Strázsahegyi dűlőre, amely az Orbán térre vezet (3,6 km).
Parkolás
- Célszerű a Strázsahegy lábánál, például az Orbán téren megállni, ahonnan gyalogosan bejárható a pincefalu.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Látnivalókban gazdag, de könnyed túra, amely a monori vasútállomástól indul. A városközponton keresztül haladva keressük fel a monori Pincefalut, ...
Ha még nem vettél részt bolygóközi bringatúrán, akkor mindenképp a Gödöllői-dombság legdélibb nyúlványai között van a helyed! Tökéletes felfedezőút ...
A főváros egyik legfontosabb természeti értékét, a Merzse-mocsár Természetvédelmi Területet ismerhetjük meg ezen a különleges tanösvényen Budapest ...
Mutass mindent
Monori pincefalu (Strázsahegy)
2200 Monor
Tulajdonságok
- 3 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei