Köveskáli mosóház
Magyarországon sehol máshol nem találunk hasonló építményeket, a közelben azonban több településen (Kékkút, Balatonhenye, Köveskál, Szentbékkálla, Mindszentkálla, Alsóörs, Kővágóörs, Taliándörögd, Nyirád és Óbudavár) voltak mosóházak, melyeknek egy része ma is áll. (Európában máshol egyébként Ausztriában, Franciaországban, Svájban és Németországban találhatók mosóházak.)
A mosóházak, mosógödrök a Káli-medencében és környékén általában egy forrásra épültek akár a faluban, akár azon kívül, attól függően, hol bukkant a felszínre a víz. A nagyobb mosóházak többnyire egy-egy falut szolgáltak, míg a mosógödrök lehettek „magán” intézmények is, ha a forrás egy ház hátsó kertjében volt például, de a szomszédsággal, rokonsággal ebben az esetben is osztoztak a tulajdonosok. A mosógödör rendszerint valóban egy, a forrás köré mélyített gödör volt, sokszor még falazattal sem feltétlenül rendelkezett.
A mosóházak bővizűbb források, a „városkutak” fölé épültek, és a teljes közösséget szolgálták változatos módon: mosásra, itatásra, öntözésre, vízvételezésre használták az építményeket, de épülhetett rá rituális fürdő (a kővágóörsi zsidók használták 1945-ig) is akár. Szentbékkálla határában betonozott fürdőmedencét alakított ki a tulajdonos, de a vizet természetesen pálinkafőzésre is lehetett használni sok más funkció mellett.
Az elsődleges funkció mellett a közösségek életében is fontos szerepet töltöttek be a mosógödrök, mosóházak: az asszonyok a hét meghatározott napjain jártak mosni, és ennek természetes velejárója volt az információcsere, a pletykálkodás is. A szennyes vászonneműt a háznál melegített vízzel szapulták, majd teknőben a mosóhoz vitték, ahol alaposan megcsapkodták, majd átöblögették a ruhát. A mosógödrök felett vastag deszkákat fektettek keresztbe, ezen guggoltak az asszonyok, akik nagyon nem szerették, ha a falubeli gyerekek lementek fürdeni a mosógödrökbe, mert ezzel falkavarták a vizet.
Köveskálon a mosóház a falu központjában található, ahol a két templom szomszédságában szépen felújítva emlékeztet egy régi korra.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
Ingyenesen látogatható.Tömegközlekedéssel
- A helyközi autóbuszokról Köveskál, városkút megállóhelyen kell leszállni.
Megközelítés
-
A buszmegállótól körülbelül 100 métert kell sétálni északi irányba a Városkút utcán.
Parkolás
-
A Városkút utcán közvetlenül a mosóház közelében lehet megállni.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A vándortúra negyedik napján, mielőtt áttérnénk az egykori tűzhányók földjére, még végiglátogatjuk a Káli-medence észak-nyugati csücskét - benne a ...
A vándortúra negyedik napján, mielőtt áttérnénk az egykori tűzhányók földjére, még végiglátogatjuk a Káli-medence észak-nyugati csücskét - benne a ...
Rövid, könnyű körtúrán fedezzük fel a Káli-medence leglátványosabb geológiai formációját, a szentbékkállai kőtengert, miközben érintjük a középkori ...
Ez a kellemes körtúra a Fekete-hegy délnyugati részét mutatja be az Eötvös Károly-kilátó, a Vaskapu-árok és több belvizes tó érintésével.
Ebben a futókörben minden benne van, amiért a Balaton-felvidéket szeretjük: hangulatos falu, szőlők, középkori rom, vulkáni geológia, kilátótorony, ...
Lendületesen futható, nagyrészt árnyékos kör, kényelmes talajon. Kezdőknek vagy társas, beszélgetős futásra kifejezetten ajánlott.
A nomád vándortúra első napján az indulók Zánkától Mencshelyig jutnak el, kisebb-nagyobb hegyek megmászásán keresztül, de fantasztikus panorámák ...
Öt nap élménytúrázás a Balaton-felvidék legszebb tájain – ez az idei Fjällräven Vándortúra lényege, ha néhány szóban akarnánk összefoglalni.
Mutass mindent
Köveskáli mosóház
8274 Köveskál
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei