Vértes-Gerecse kisvasút emlékhely
Ha valaki a Vértes turistatérképét kicsit alaposabban tanulmányozza, több helyen is „Régi vasút” feliratokat fedezhet fel. Szárligetről indulva fénykorában körülbelül 14 kilométer hosszú volt az erdei vasút, melyet 1918-ban adtak át a forgalomnak. A gróf Eszterházy Móric uradalmán át vezető kisvasút 760 milliméteres nyomtávval épült, és a szárligeti vasútállomástól előbb Vöröstóig vezetett 4,5 kilométeren át, majd meghosszabbították a Kis-Fáni-völgyig. Több szárnyvonal is épült.
Kezdetben lóvontatással működött a vasútüzem, később – amint arra a hiányos dokumentumokból következtetni lehet – egy Orenstein & Koppel gyártmányú kétcsatlós gőzös és valamilyen motormozdony is üzemelt itt. Elsősorban az erdőben kitermelt faanyagot, illetve egy homokbányából homokot szállítottak Szárligetre, ahol a nagyvasúti átrakodás történt.
A II. világháború során a kisvasút pályája nagyrészt elpusztult, és a MALLERD (Magyar Állami Erdőgazdasági Üzemek) tulajdonába került. Az új tulajdonos azonban – a magas költségekre és a letermelt erdőkre hivatkozva – nem állította újra üzembe a kisvasutat, helyette teljesen felbontotta a megmaradt felépítményt. Az ötvenes évek elején az egykori nyomvonalon erdészeti feltáróút épült („Terv út”), így akár gyalogosan, akár kerékpárral hosszan követhető, merre kanyarogtak valaha a kis szerelvények. Az állomás melletti fatelep is az egykori átrakó helyén található, és a faluban a járda is a nyomvonalra épült.
A Gerecse felé vezető kisvasútról még ennél is kevesebb emlék és adat maradt fenn. Ennek pályája Wekerle Sándor uradalmán vezetett Mesterberken át Tornyópusztáig, azonban már 1935-ben sem volt semmi nyoma Szárligeten. Az emlékhely azonban mindkét szárligeti kisvasútról megemlékezik: egy infótáblán olvashatjuk rövid történetüket, egy csille és egy farönkökkel megrakott lóré társaságában.
Közvetlenül a vasúti emlékek mellett találunk egy kis pihenőhelyet is padokkal, asztalokkal, így akár a Kéktúrát járva vagy egy bringatúra közben megállhatunk itt pár percre elfogyasztani egy szendvicset.
Nyitvatartás
vasárnap | 00:00–24:00 |
hétfő | 00:00–24:00 |
kedd | 00:00–24:00 |
szerda | 00:00–24:00 |
csütörtök | 00:00–24:00 |
péntek | 00:00–24:00 |
szombat | 00:00–24:00 |
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Budapest-Tatabánya-Győr vasútvonalon közlekedő vonatoktól Szárliget állomáson kell leszállni.
- A helyközi autóbuszokról Szárliget, Községháza megállóhelyen kell leszállni.
Megközelítés
- Szárliget vasútállomást a felüljárón átkelve a fatelep irányába kell elhagyni, majd a lépcső alján jobbra kell fordulni. Innen a Baross Gábor utcán kb. 450 métert kell sétálni az emlékhelyig.
- A buszról Szárliget, Községháza megállóhelyen leszállva körülbelül 20 métert kell sétálni az István utca és a Baross Gábor utca sarkáig, itt található az emlékhely.
Parkolás
- A Baross Gábor utcán lehet megállni.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Zuppa Trail egy Szárligetről induló körtúra, ami az instant, azaz bármikor teljesíthető teljesítménytúrák körét gazdagítja. Indulópontja - főleg ...
A Gerecse kilátópontokban bővelkedő, igen változatos vidékén kalauzol végig az Országos Kéktúra 11. szakasza. Mészkőgöröngyös ösvények, vadban ...
A 10. szakasz átszeli a Vértest, közben izgalmas kitérőket tesz a hegyvidék látnivalóihoz. Az erdészeti utakkal szabdalt, mégis egyedülálló ...
Mutass mindent
Vértes-Gerecse kisvasút emlékhely
2067 Szárliget
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei