Thirring-emléktábla
A Magyar Turista Egyesület megalapítójának emlékoszlopa Dobogókőn a Báró Eötvös Loránd Menedékház éttermében található.
Thirring Gusztáv munkásságával beírta magát a turistatörténelembe. Nemcsak kiváló statisztikus, demográfus volt a Statisztikai Hivatal igazgatójaként, hanem a földrajz és a természet rajongója, népszerűsítője, turista szervező és vezető, számos turistakalauz írója, a Magyar Turista Egyesület egyik megalapítója, elnöke, majd tiszteletbeli elnöke, a Magyar Földrajzi Társaság alelnöke is.
Számos emlék őrzi a nevét:
- Dobogókőn a Thirring-körút a S↺ jelzésen, melyet a Magyar Turista Egyesület Hunfalvy Osztálya alakított ki
- a körúton található legimpozánsabb sziklaképződmény, a Thirring-szikla,
- emléktábla a Báró Eötvös Loránd Menedékház éttermében (ez láthatjuk most).
- Sopronban a Lövér körút mentén kanyargó, fenyvesekkel szegett sétány is a Thirring-út nevet viseli.
- Szintén Sopronban, szülőházának falán (Színház utca 17.) Vígh Tamás domborműve (a KSH és Városszépítő egyesület állíttatta 1981-ben).
- A Kőszegi Turista Egyesület vendégszobája a Dr. Thirring Gusztáv menedékház elnevezést kapta.
- És a Fejér megyei Természetbarát Szövetség Thirring Gusztáv emlékérme, amelyet a természetjáró irodalomban és ismeretterjesztésben kifejtett kimagasló tevékenységért adományoznak
Ki volt Thirring Gusztáv? A középiskolában a földrajz, a természetrajz és a történelem érdekelte; emellett szülővárosa, Sopron történetét is előszeretettel kutatta. A fővárosban ösztöndíjas hallgatóként bölcsészdoktori és tanári diplomát szerzett földrajz–természetrajz szakon. Érdekelte a társadalmi mozgások tömegjelensége, ezért a Székesfővárosi Statisztikai Hivatalban kapott munkát, ahol idővel igazgatóhelyettes, majd igazgató lett. Az általa elindított statisztikai módszert számos országban vették át. A „Budapest félszázados fejlődése” című munkájáért az Akadémia Széchenyi-díjjal tüntette ki. Művei, publlikációi úttörőek voltak.
Thirring, a „született statisztikus” egész életében a földrajz és a környező tájak bűvkörében élt. Szülőföldjén, Sopronban ismerte meg a hegységek világát, amely egy életen át elkísérte. A máig működő Soproni Városszépítő Egyesület munkássága példaként szolgált neki ifjúkorában.
Nem is csoda, hogy a Magyar Turista Egyesület egyik alapítója, majd titkára, 1909 és 1919 között pedig elnöke lett. Számtalan helyi kalauzt írt Budapest, Sopron, a Dunántúl és az Alpok vidékéről, melyekben nemcsak a kirándulók tájékozódását segítette, hanem értékes történelmi és topográfiai adatokkal is szolgált az olvasók számára magyar és német nyelven. Hazánk idegenforgalmának fejlesztésében kiemelkedő munkát végzett. A soproniak hálából a Dunántúli Turista Egyesület díszelnökévé választották, valamint elnevezték róla az egyik újonnan létrehozott turistautat. Szülőföldjét nem csak kiadványokkal népszerűsítette; néhány levélváltás után meghívta a Bécsi Asztaltársaságot egy Sopron környéki kirándulásra, aminek az lett a következménye, hogy néhány év múlva nyaralók száma a hússzorosára emelkedett a régióban.
Legjelentősebb elismerései:
- Magyar Tudományos Akadémia – levelező, (1902) majd rendes tag (1926)
- Egyetemi rendkívüli tanári cím (1906)
- Magyar Királyi főtanácsos (1922)
- Sopron Város Díszpolgára (1932)
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- Távolsági busszal a Pilisszentkereszt, Dobogókő hegytető buszmegállóban érdemes leszállni. Esztergomból 50, Pomázról 40 perc a menetidő.
Megközelítés
- A buszmegállótól nyugati irányba induljunk, majd 50 méter múlva térjünk balra a Báró Eötvös Loránd Menedékház felé a P, S, ᵯ és K↺ jelzéseken (170 m).
Parkolás
- A 11-es útról Pomáz felé kell lekanyarodni Dobogókő irányába. Pilisszentkereszt után a Kétbükkfa-nyeregnél figyeljétek a táblát: a nagy jobbkanyarban felfelé kell követni az utat Dobogókőig.
- Esztergomból a Dobogókői úton induljunk el. A Kétbükkfa-nyeregnél balra kell térni Dobogókő felé.
- Dobogókőn óriási betonozott parkolóban hagyhatjátok az autót. A parkolás fizetős - kivéve, ha a Menedékház vendégei vagytok, mert ebben az esetben ingyenes a szállás parkolójában.
Koordináták
Tulajdonságok
- 4 Közeli túrák
A hegyoldal bükköse alatt kanyargó Thirring-körút fűzi fel azokat a hatalmas sziklaformációkat, amelyek a meredek lejtőből gubbasztó óriásokként ...
Egész napos, népszerű, de komoly körtúra a Visegrádi-hegység legmélyén, felfűzve annak legkiemelkedőbb látványosságait, különlegességeit.
A Visegrádi-hegység belső, zegzugos területein vezet végig a Dunához leereszkedő útvonal, mely során nagyszerű kilátóhelyeket és bájos réteket ...
A Dunazug legizgalmasabb formakincsű hegyvidékére vezet a Kéktúra 15. szakasza. Vad mészkőszurdokot felfedezve érkezünk meg az Északi-középhegység ...
- 4 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei