Téry Ödön-emlékmű
Téry Ödön nevét határainkon innen és túl is számos emlék őrzi. Róla nevezték el a Dömöst Dobogókővel összekötő P jelzésű turistautat. A Tátrában találunk Téry-menedékházat, Téry-csúcsot és Téry-horhost is. Szülőfalujában, Óbébán mellszobrot állítottak a tiszteletére. Egyik kedvenc helyén, a dobogókői kilátónál találjuk a róla formázott bronz domborművet.
Téry Ödön anyakönyvében még az Edmundus Félix Antonius Wilhelmus Rikker név szerepelt, amikor 1856 júliusában megszületett a mai Romániában; nevét később magyarosította. 9 évesen a családjával Budapestre költözött. Elvégezte az orvosi egyetemet, majd Selmecbányán helyezkedett el bányász üzemorvosként. Amikor visszakerült Budapestre, ismét hódolhatott régi kedves időtöltésének: előszeretettel barangolta be a budai hegyeket, a Pilist és a Börzsönyt. Kirándulásaira mindig újabb és újabb hasonló gondolkodású, kirándulni szerető fiatalokat vitt magával, akikből a hosszú évek alatt összeszokott, állandó társaság kovácsolódott.
Északon a Tátra volt a kedvence. A felfedezésében is nagy szerepet játszott, de egyszerű kirándulóként ugyancsak sokszor visszatért a hegységbe. A Magas-Tátra több felfedezetlen hegytetőjét ő mászta meg elsőként. A Zöld-tavi-csúcs alatti területet Téry-horhosnak nevezték el a tiszteletére.
Téry 1875-től a Magyar Kárpát Egyesület (MKE) tagja lett, melyben később titkári és könyvtárosi posztot is betöltött. 1888-ban Thirring Gusztávval megalakította az MKE Budapesti Osztályát, aminek alelnöke lett. Egy évvel később elindították a Turisták Lapját, melyet aztán 21 évig szerkesztett Thirring segítségével. Az általa írt ismertetők hazánk hegységeit, annak növény- és állatvilágát mutatták be, kirándulásra, felfedezésre csábítva az olvasókat.
1891-ben vita indult arról, hogy hol legyen az egyesület székhelye. Mivel a közgyűlés nem fogadta el Budapestet, a Budapesti Osztály önállósulásával létrejött a Magyar Turista Egyesület. Téryt alelnökké választották, és ő hatalmas lelkesedéssel vállalta a feladatot. Ennek eredményeként épült fel például az első menedékház Dobogókőn 1898-ban, majd egy évvel később az akkori Magyarország legmagasabban (2015 m) fekvő menedékháza az Öt-tó-katlanban - ezt később később róla neveztek el. A dobogókői faházikó története alátámasztja, hogy Téry milyen lendülettel és lelkesedéssel dolgozott: mivel ez volt a legkedveltebb helye, egyre több embert hozott kirándulni ide, így hamarosan hamarosan „kinőtték” épületet. A helyére egy sokkal nagyobbat kellett felépíteni, hogy elférjenek benne.
Téry született vezéregyéniség volt: nem ismert lehetetlent. Visszavonaulása után munkássága emlékére az 1910. évi közgyűlés az MKE díszelnökévé választotta meg. Halálát követően az egyesület emlékművet állított a tiszteletére Dobogókőn.
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- Távolsági busszal a Pilisszentkereszt, Dobogókő hegytető buszmegállóban érdemes leszállni. Esztergomból 50, Pomázról 40 perc a menetidő.
Megközelítés
- A buszmegállótól nyugati irányba induljunk, majd 50 méter múlva térjünk balra a Báró Eötvös Loránd Menedékház felé a K, P, S, K+, P▲, Z◼, K↺, S↺ jelzéseken, amelyek mind a kilátóban található emlékműhöz visznek (200 m).
Parkolás
- A 11-es útról Pomáz felé kell lekanyarodni Dobogókő irányába. Pilisszentkereszt után a Kétbükkfa-nyeregnél figyeljétek a táblát: a nagy jobbkanyarban felfelé kell követni az utat Dobogókőig.
- Esztergomból a Dobogókői úton induljunk el. A Kétbükkfa-nyeregnél balra kell térni Dobogókő felé.
- Dobogókőn óriási betonozott parkolóban hagyhatjátok az autót. A parkolás fizetős.
Koordináták
Tulajdonságok
- 4 Közeli túrák
Egész napos, népszerű, de komoly körtúra a Visegrádi-hegység legmélyén, felfűzve annak legkiemelkedőbb látványosságait, különlegességeit.
A hegyoldal bükköse alatt kanyargó Thirring-körút fűzi fel azokat a hatalmas sziklaformációkat, amelyek a meredek lejtőből gubbasztó óriásokként ...
A Visegrádi-hegység belső, zegzugos területein vezet végig a Dunához leereszkedő útvonal, mely során nagyszerű kilátóhelyeket és bájos réteket ...
A Dunazug legizgalmasabb formakincsű hegyvidékére vezet a Kéktúra 15. szakasza. Vad mészkőszurdokot felfedezve érkezünk meg az Északi-középhegység ...
- 4 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei