Millenniumi Boldogasszony Emlékmű (Sárvár)
A keresztény magyar állam fennállásának ezredik évfordulója, valamint a kereszténység fennállásának kétezredik évfordulója alkalmából készült az emlékmű, amelyet 2000 szeptemberében avattak fel.
Az emlékműnek számtalan szimbolikus eleme van. A fából faragott felső rész egy sziklákból kialakított talapzaton nyugszik, mely az állandóságot, a múló idővel szembeni tartós ellenállást is érzékelteti. Ezt támasztja alá a rajta szereplő részlet Vörösmarty Mihály Szózatából is:
És annyi balszerencse közt,
Oly sok viszály után,
Megfogyva bár, de törve nem,
Él nemzet e hazán.
A talapzat fölé mintegy terebélyes tölgyfaként magasodik az emlékmű, melynek zsindelyes tetejét egy széttárt szárnyú, védelmező turul tollai alkotják. A madár faragott feje az emlékmű felső részéből emelkedik ki, előrehaladást és védelmet is szimbolizálva. A turul a magyarság védő jelképe, a mondavilág két történethez is kapcsolja. Az egyik szerint Álmos vezér anyjának álmában megjelent egy turulmadár, amely arra hivatott, hogy a méhében fogant gyermeket óvja, mert nagy király lesz belőle, a leszármazottai szintén dicső uralkodók lesznek. Az álom be is igazolódott. A másik legenda a honfoglalást idézi. Amikor a magyarok még Levédiában tartózkodtak, az akkori uralkodó álmában a népet madárraj támadta meg. Az emberek képtelenek voltak a védekezésre, de ekkor megjelent egy bátor turulmadár, amely a védelmünkre kelt, megölte a vezérsast, majd elkergette a többi támadót is. A magyarok ezt látva felszedelőzködtek, és a turult követve elindultak Attila földjére, Pannóniába.
A sólyomszárnyak tetőként védik az alatta található Napbaöltözött Boldogasszonyt, mintha kápolnát formálnának köré. Az emlékmű hátulján egy csángó vers strófáit, valamint a "Boldogasszony anyánk" kezdetű ének első versszakát olvashatjuk mai magyar írással és rovásírással. Az emlékmű elején a magyar címert, a tetején pedig a keresztény hitet hirdető keresztet láthatunk.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.
Árak:
Ingyenes
Tömegközlekedéssel
- Sárvárra busszal és vonattal is érkezhetünk. A buszról a Sárvár, kórház megállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
- A vasútállomáson akár buszra is szállhatunk három megállónyira. Ha a gyaloglás mellett döntünk, a legegyszerűbb, ha a K+ jelzéseket követjük az állomástól a Selyemgyár utcán keleti irányba indulva, ami 1,1 km múlva az Országos Kéktúra K jelzésébe torkollik. Itt válasszuk a balra induló ágat, mely a kastélyparkon keresztül vezet bennünket az emlékműig, melyet a lakótelepen átsétálva a jobb oldalon látunk az úttól pár méternyire (1,7 km).
- A buszmegállóból északnyugat felé induljunk a Rákóczi Ferenc úton. A ᵯ jelzések is segítenek a tájékozódásban. 300 m sétával a Várkerülethez érve a K jelzések keresztezik az utat, amelyen balra fordulva (a ᵯ jelzéseket elhagyva) érünk az emlékműhöz (összesen 700 m).
Parkolás
- Az Alkotmány úti lakótelepen ingyenesen parkolhatunk a KRESZ szabályainak megfelelően.
Koordináták
Millenniumi Boldogasszony Emlékmű (Sárvár)
9600 Sárvár
Tulajdonságok
- 2 Közeli túrák
A második az Országos Kéktúra leghosszabb síkvidéki szakasza. Gyakorlatilag végig lapos terepen kanyarog, emelkedőt csupán a Kemeneshát környékén ...
Az Országos Kéktúra több mint ezer kilométer hosszú legendás útvonalának kiindulópontja és a Dunántúl legmagasabb kiemelkedése az Írott-kő.
- 2 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei