A nagy-szénási menedékház emlékműve
A hajdan itt álló turistaház Szabó Imre nevét viselte. Ő volt az az országgyűlési képviselő, akiben a Munkás Testedző Egyesület elnökeként először vetődött fel a gondolat, hogy a lejtők védelmében megbújó, festői területen turistaházat kellene építeni.
Az ötletet tett követte: 1924 és 26 között nem akármilyen módon húzták fel az épületet a Munkás Testedző Egyesület Turista szakosztályának tagjai. Ma már el sem képzelhető az a hangyaszorgalom, hogy kétszáz ember gyalog hordta fel a helyszínre az építkezés minden szükséges anyagát, ezzel is kímélendő a páratlan természeti értékeket. Az ünnepélyes átadást követően a házikó nagy népszerűségnek örvendett a kirándulók körében.
Az évek múlásával további bővítésekre volt szükség. A hozzácsatolt tágas terasz, további helységek és egy étterem kialakításával a szállás már nagyobb rendezvények színterévé válhatott. Ilyen volt például az 1938-as országos munkás síbajnokság is.
A II. világháború utáni években a turistaházat államosították, ami sajnos meg is pecsételte a sorsát. Innentől kezdve semmiféle fejlesztést nem végeztek rajta, ezért az idő vasfoga hamar beleharapott a falakba. 1975-re, amikor teljesen gazdátlanná vált az amúgy is gondatlan fenntartó megszűnése miatt, a ház már igen leromlott állapotban volt.
Egy film azonban őrzi a menedékház emlékét annak köszönhetően, hogy az Országos Kéktúra nyomvonala a mai napig ezen a területen halad át: a Másfélmillió lépés Magyarországon forgatásakor a stáb megörökítette a helyszínt, amely a Kéktúra bélyegzőhelyeként is szolgált. Az 1979-es felvételeken jól látható, hogy a falak akkor még álltak, de a tető sürgős javításra szorult volna. Egy döntést követően az épületet még abban az évben lebontották.
A szép napokat megélt menedékház emlékét ma egy emlékfal és egy emlékkő, valamint a falak hajdani alaprajza őrzi. A néhány méterre kialakított pihenőhelyen asztal és padok várják a turistákat.
Nyitvatartás
Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Hűvösvölgyből induló 63-as BKK busszal lehet ideutazni. A Nagykovácsi, községháza nevű megállóban szálljunk le!
Megközelítés
- A megállóból északi irányba induljunk az Antónia utcán a P jelzést követve! A faluból 2,4 kilométeres sétával érjük el az emlékhelyet.
Parkolás
- Nagykovácsi zsákfaluját Hűvösvölgy, Máriaremete vagy a Budakeszi út felől tudunk megközelíteni. A három irányból összefutó körforgalomban forduljunk a Nagykovácsit jelző tábla irányába, majd hajtsuk Remeteszőlősön át a faluba! A központban érdemes letenni az autót, és felsétálni a hegyre.
- Ha a lehető legkevesebbet szeretnénk gyalogolni, autóval a P jelzéseket követve forduljunk jobbra az Antónia utcára, onnan balra a Sport utcára, majd rögtön jobbra a Bánya utcára. Az Y elágazásnál tartsunk balra a Szeles utcán. Ennek végében tudjuk letenni az járművet, majd a jelzések mentén felsétálhatunk az emlékműhöz.
- A faluban nincs kiépített parkolóhely, de a KRESZ szabályainak megfelelően bőségesen találunk helyet az autónknak.
Koordináták
Tulajdonságok
- 4 Közeli túrák
Túránk a Budai-hegyek valószínűleg legszebb és legjáratlanabb térségébe invitál, mely éppen a népszerű, mégis megunhatatlan Nagy-Szénás ...
Számottevő, de azért könnyen teljesíthető szintkülönbségért cserébe meghódíthatjuk Buda egyik legmagasabb hegycsúcsát, ámultan foroghatunk a Nagy ...
A könnyű „délutáni túra" elkalauzol minket Budapest környékének egyik legkülönlegesebb pontjára, a fenyvesektől illatos Szénás-hegycsoport ...
Ha a Budapest környékén keresel egyénileg, bármikor teljesíthető teljesítménytúrát, ne gondolkozz sokáig, irány Solymár!
- 4 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
A többiek fényképei