Városlődi kálvária
Városlőd elődje, Loedl, majd később Leweld néven már az Árpád-korban is létezett, és a királyi erdőőrök székhelye volt. A Bakonyt keletről nyugatra átszelő Veszprém-Devecseri árok hágójában fekvő település a fontos közlekedési folyosó védelmére emelte Hölgykő várát a 13. században. Később Nagy Lajos király a települést a várral együtt a karthauzi szerzeteseknek adományozta - az egykori rablóvárat felrobbantva, annak köveiből építtetett nekik kolostort az 1360-as években.
1552-ben, Veszprém eleste után a törökök pusztításai révén a kolostor és a falu is megsemmisült, elnéptelenedett. A 18. században főként német származású telepesekkel élesztették újjá a falut, akik azonban már nem a régi házak helyén, a hágóban, hanem a lerombolt kolostor körül telepedtek meg a Torna-patak völgyében.
A falu ma is álló, Szent Mihály nevét viselő temploma a kolostor köveiből épült, amelyek így közvetve még Hölgykő várából származtak. Előtte azonban a völgy szemközti domján építettek egy fatemplomot haranglábbal, ennek helyét szemelték ki később a kálváriának.
A kálvária építését a betelepült sváb lakosok már elhatározták a 19. század elején, de a stációkat csak a jelentős áldozatokat szedő kolerajárvány után, a század derekán emelték. A stációk közti kis tisztással, melyet a környező öreg erdő beboruló lombkoronája árnyékol, rendkívül hangulatos szakrális helyet alakítottak ki. 1860-ban szentelték fel az akkor hat stációs kálváriát, amelyet az 1870-es években bővítettek 14-re. Az utolsó vacsorát ábrázoló, 15. stációt a domb lábánál találjuk.
Az eredeti, festett bádoglemezek elkoptak, így az 1970-es évek elején Farkas Tibor domborművei kerültek a kis fülkékbe. Hagyomány, hogy az egyes stációknak egy-egy helyi család viseli gondját, és húsvét közeledtével rendbe teszik, kitisztítják a mívesen kidolgozott, fehérre meszelt kis építményeket.
1941-ben még a közel kétezer lelket számláló település 86 százaléka vallotta magát német anyanyelvűnek a népszámláláskor. A háború után azonban közel 500 lakost „visszatelepítettek” Németországba, helyükre felvidéki magyarok érkeztek, akiket szintén kitelepítettek szülőfalujukból. Városlőd máig őrzi a sváb hagyományokat, ami a kálvária ápolásában éppúgy, mint a településképben is megmutatkozik; a múltról pedig a Német Nemzetiségi Tájházban kaphatunk színesebb képet.
A kálvária dombján, az öreg fákkal övezett, meghitt tisztás végén kápolna áll, amely mellől rálátunk erre a gazdag múltú településre.
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A vonatról Városlőd vasútállomáson kell leszállnunk.
- A többségében Veszprémből vagy Ajkáról induló távolsági buszról a Városlőd, forduló megállónál érdemes leszállni.
Megközelítés
- A vasútállomástól déli irányba indulunk a Petőfi utcán. Az erdőszélre érkezve balra egy lépcsősor vezet a fák közé, melyen a S jelzés nyomvonalán a kálvária irányába fordulunk (180 m).
- A templomtól a Kossuth Lajos utcán kövesssük a Szent Jakab zarándokút jelzését, keljünk át a patakon és a síneken, majd jobbra meglátjuk a lépcsőt, ami a kálváriához vezet (400 m).
Parkolás
- Parkolni a Polgármesteri hivatal előtt érdemes, a Szent Mihály-templom mellett, ahol a buszforduló is van.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Hosszú, ám kevés szintkülönbséget tartogató, kényelmes terepen, könnyen járható túra, amely Városlődről vezet át Úrkútra a Csárda-hegy ...
Városlőd, a gazdag múltú, hangulatos bakonyi falu körül teszünk egy rövid, de látványos sétát, melyben minden érdekes állomását érintjük a ...
A Kéktúra ezen a szakaszon megérkezik a Bakony leginkább hegyvidéki jellegű részére. Ennek megfelelően meredek és hosszú kaptatók, hatalmas ...
A Bakony szívében, egy erdőrezervátum gyönyörű bükkösében bújik meg a farkasgyepűi Pisztrángos-tó, amelyhez kerekesszékkel is eljuthatunk.
Farkasgyepű és Németbánya az Öreg-Bakony peremén fekvő falvak, szomszédságukban hatalmas dombsági erdőtáj terül el. A két falut összekötve rövid ...
Megerőltető szakaszokat nem tartalmazó, egész napos programmá is alakítható körtúra Farkasgyepűről remek pihenőhelyekkel, patakátkelésekkel, ...
A hosszú körtúrán mindenből kapunk egy kicsit az Öreg-Bakony szélének lankás terepén, amit ez a zöld táj nyújtani tud: barlangos hegyoldalt, óriási ...
Az alacsony térszín ellenére mély völgyekkel szabdalt és sűrű, öreg erdőkkel borított dél-bakonyi táj megkapó túraútvonalakat rejt.
Mutass mindent
Városlődi kálvária
8445 Városlőd
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei