Mátraverebély-Szentkút
A legendákkal átszőtt történetű, évente 200 ezer zarándokot fogadó, megkapóan nyugodt környezetben fekvő kegyhely, ahol basilica minor, ferences rendház, szabadtéri miséző hely és oltár, zarándokszállás, valamint étterem is van, 2015-ben nyerte el jelenlegi, rendezett formáját. A létesítményt az Országos Kéktúra 19. szakasza is érinti.
Akár Hollókő felől, az Országos Kéktúrát járva, akár Pásztó irányából, autóval érkezünk, a Cserhát keleti peremén, a Meszes-tető lábánál fekvő mátraverebély-szentkúti kegyhelyre különösen békés, csendes völgyben bukkanunk rá. A lankás, árnyas domboldalon egy kálvária stációi sorakoznak; szemben velük, a sétány terméskő fala alatt az öltöztethető kegyszobrot rejtő, basilica minor rangú kegytemplom két tornya feszül szerényen az égboltnak, alig túlnyúlva a környező fák lombkoronáján. A templom mellett tágas szabadtéri misézőhely fegyelmezett rendben álló padsorait találjuk, amelyek a szlovén jezsuita teológus, Marko Ivan Rupnik által készített mozaikokkal borított oltár felé néznek. Maga a Szentkút, egy nyolcszögletű kőépítmény a kisdedet a karjában tartó Szent Szűz szobrával a tetején, a fal tövében húzódik meg, nem messze a lourdes-i barlangtól.
A legenda Szent Lászlóhoz köti a zarándokhely eredetét. A király 1091-ben, a kunok ellen harcolva kutyaszorítóba került, mert az ellenség bekerítette, és amikor átugratott egy szakadékot, ahol a lova első patája földet ért, víz buggyant ki a földből. Szent László a bárdjával kiszélesítette a nyílást, forrást fakasztva ezzel. Később több csodát is feljegyeztek a helyen. Az 1100-as években például a Szűzanya állítólag megjelent egy néma pásztornak, aki, miután ivott a vízből, újra képes lett beszélni. A 13. században ezért a közeli Verebély templomától rendszeressé váltak a körmenetek a Szentkúthoz, amely rövidesen már Magyarország egyik legnagyobb búcsújáró helyének számított, ennek megfelelő egyházi kiváltságokkal.
2015-ben újították fel
1700-ban az akkori pápa, XI. Kelemen kivizsgáltatta a csodálatos gyógyulásokat, és valódinak találta azokat. A jelenlegi, barokk stílusú templomot Almásy János építtette hálából 1758 és 1763 között, amiért a betegségéből a Szentkút vizének segítségével gyógyult ki. Az épületkomplexumnak része a 20. század második felében, a szocializmus évei alatt elhanyagolt, szociális otthonként üzemeltetett ferences kolostor is. Mára visszanyerte eredeti funkcióját: a 2015-ben befejeződött, átfogó felújítás során Nemzeti Kegyhelyet hoztak létre a területen, zarándokházat, zarándokszállásokat, rendezvénytermet és egy éttermet is kialakítva. Mátraverebély-Szentkút honlapja szerint „a felújítási és kapacitásbővítési munkálatok elsődlegesen azt a célt szolgálták, hogy nemzetközi színvonalú, látogatóbarát vallásturisztikai komplexummá alakuljon a búcsújáróhely, ugyanakkor a lelkisége és békés hangulata sértetlen maradjon.” Ez sikerült, az egész létesítmény valóban megnyugtatóan rendezett benyomást kelt.
Ha nem a búcsúra érkezünk, a Mátraverebély felől felvezető út végén található parkoló meglepően tágasnak tűnhet, de a nagy rendezvények idején megtelik a hely, az év során összesen 200 ezer látogató fordul meg itt. Közvetlenül a bejáratnál a félköríves információs központ fogadja őket, benne kegytárgybolttal és a Ferences Galériával.
Légvonalban alig pár száz méterre, a Meszes-tető oldalában a Remetebarlangok homlokzata tűnik elő a fák közül. Már a 13. századtól éltek itt remeték, akik kis fülkéket vájtak a sziklafalba, némelyiket kápolnaként, másokat lakásként használva. Közülük az utolsó, Dobát Jozafát 1767-ben halt meg, a bazilikában temették el. A barlangokat rövid kapaszkodással közelíthetjük meg a szabadtéri oltár mellől induló ZΩ jelzésen.
Még ha csak fél óránk is van, érdemes felsétálnunk a K jelzés mentén északi irányba. A kegyhelyet alig pár száz lépéssel magunk mögött hagyva felfedezhetjük a szintén Szent Lászlóról elnevezett szurdokot és forrást is - az utóbbiból több is van a patak mentén, de a foglalásuk sajnos nem túl esztétikus, jobban emlékeztet háborús bunkerre, semmint víznyerő helyre.
Nyitvatartás
A kegyhely szabadtéri része egész évben szabadon látogatható.
A bazilika napkeltétől napnyugtáig tart nyitva.
Árak:
A templom és a szabadtéri létesítmények látogatása ingyenes.
Tömegközlekedéssel
- A kegyhelynek Mátraverebély (Szentkút) néven saját buszmegállója van, de az idáig (többnyire Salgótarján vagy Nagybátony felől) közlekedő járatok ritkák.
- A Mátraverebély, eszpresszó buszmegállónál több busz áll meg, onnan viszont hosszabb sétával érhetjük el a kegyhelyet.
- Buszozhatunk Pásztóról átszállás nélkül Sámsonházára is, ott a Sámsonháza, Fő út megállónál szálljunk le!
- Ha vasúttal érkezünk Hatvan felől, a Mátraverebély megállóhelyen szálljunk le!
Megközelítés
- Mátraverebély-Szentkút az Országos Kéktúra 19. szakasza mentén fekszik. A K jelzésen Hollókőtől kb. 31, Mátraverebély vasútállomásától 5 km távolságra van.
- A Mátraverebély, eszpresszó buszmegállótól a 21-es úton induljunk el nyugat felé, majd térjünk át jobbra, azaz észak felé a K jelzésre! Ezen közvetlenül a kegyhelyig sétálhatunk (4,5 km).
- A Sámshonháza, Fő út buszmegállótól az Országos Kéktúra K jelzésén induljunk el délkeletre, majd kövessük azt egészen a kegyhelyig! (4,1 km).
- Mátraverebély vasútállomásától egyszerűen a K jelzést kell követnünk északi irányba (5,1 km).
- A kegyhelyet érinti a Mária-út ᵯ jelzése is.
Parkolás
- A kegyhelynek saját, tágas parkolója van, amelyet térítésmentesen lehet igénybe venni
- Pásztó irányából érkezve 21-es főútról Mátraverebély településnél kell balra, Szentkút felé lekanyarodni, innen még kb. 5 kilométer a kegyhely, végig kitáblázva. Salgótarján felől nem szükséges Mátraverebélyig elmenni, hanem a nagybátonyi elágazó utáni jobb kanyar végén jobbra kell elfordulni. Tábla is jelzi a Nagyboldogasszony Bazilikát.
Koordináták
Mátraverebély-Szentkút
3077 Mátraverebély-Szentkút
Tulajdonságok
- 1 Közeli túrák
A Cserhát látványosabb részére érkezik a Kéktúra. A lankásan hullámzó erdős hegyhátak közt tágas legelők alján nyújtózkodnak az évtizedekkel ...
- 1 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
értékelések száma
Még nem szólt hozzá eddig senki.
A többiek fényképei