Magyarpolányi kálvária
A régi bakonyi falvakra jellemző, többutcás településszerkezet megőrzése csak az egyik ok, amiért Magyarpolány Europa Nostra-díjat kapott. Az észak-déli irányú Petőfi utcában 43 országos és 40 helyi védettségű tornácos bakonyi parasztház sorakozik. A helyi építészeti hagyományokat őrző, boltozatos tornácú, oszlopos, hosszúkás kőházak az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején épültek.
Mindezt megkoronázza a falu északi végében meredeken kiemelkedő, kúp alakú domb, amelyen az ország egyik legszebb, de legalábbis egyik leglátványosabb kálváriája található.
A Szent László-templom mellől induló 173 lépcső sorát öt pihenő szakítja meg: itt állnak az önmagukban is figyelemre méltó stációk. A kis kápolnákra emlékeztető házikókban életnagyságú, festett faszobrok jelenítik meg Krisztus kereszthalálának állomásait. Az 1780-ban épített, barokk kálvária szobrai a sváb Listner testvérek alkotásai (a németeket a 18. század közepén telepítették be Sziléziából és Felső-Ausztriából).
A kálvária épültekor a dombtetőn sokáig három kereszt állt, Krisztust és a két latort ábrázolva (még korábban pedig egy katolikus templom). Ma a domb tetején fehérre meszelt falú, neogótikus kápolnát találunk, amelyet 1910-ben szenteltek fel, az előtte kőtalpazaton álló fakeresztet pedig 1930-ban állították.
A kálvária tetejéről csodás panoráma tárul elénk: a fő motívumot a Déli-Bakony adja a Kab-hegy antennákkal tűzdelt csúcsával és az Agár-tető tömbjével, de átlátunk a Tapolcai-medence peremére is, ahol elbányászott csúcsával a Haláp és a mellette megbújó Cseket-hegy kopasz teteje emelkedik. Jobbra a háttérben a Keszthelyi-hegység hosszan elnyúló fennsíkja és a Rendeki-hegy magasodik.
Visszatérve a kálvária aljába, a kapu melletti kőfülkében az 1901-ben készült Fájdalmas Szűz szobrát láthatjuk, előtte pedig a különös nevű „amerikai keresztet”. Ez utóbbit a Polányból Amerikába kivándorolt 107 lakos adományából emelték, szintén a 20. század legelején. Ugyanitt kapott helyet egy Szentháromság-szobor is.
Ez a látványos, műemlékekben gazdag környezet adja a hátterét és egyben a díszletét is a híres „Polányi passiónak”, amelyet minden pünkösdkor rendeznek meg. Az élőszereplős előadás különlegessége - a helyszínen túl - az, hogy a több mint száz szereplőt mozgató előadásban a falu lakói vesznek részt.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- Az Ajkáról induló buszokról a Magyarpolány, községháza megállóban szálljunk le.
Megközelítés
- A buszmegállóból induljunk észak felé, néhány lépés után már látjuk is a kiemelkedő Kálvária-hegyet. 350 méter múlva érünk a kálvária aljához. A híd előtt a S jelzést kövessük jobbra.
Parkolás
- A főtér környékén tehetjük le az autónkat (ahol a buszmegálló is van).
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Kellemes körtúra Döbröntéről Magyarpolányba, amelynek során a Szent-kútnál és az Ödön-forrásnál is megpihenhetünk, a Kálvária-domb tetejéről pedig ...
Mutass mindent
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei