Szent Péter és Szent Pál Székesegyház (Pécsi bazilika)
Pécs egyik jelképe a négytornyos, román stílusban épült székesegyház, amelynek története egészen az ókorig nyúlik vissza.
Már a római időkben is jelentős város (Sopianae) állt a mai Pécs helyén. A kereszténység akkori elterjedtségéről manapság leglátványosabban a Dóm előtti tér alatt feltárt ókeresztény sírkamrák árulkodnak, de a régészeti leletek ennél is több mindent árulnak el a hozzáértőknek – akár másfél évezreddel ezelőtti időkről is mesélnek.
A Pécsi egyházmegyét 1009-ben alapította Szent István. Ekkor már állt itt egy székesegyház, amelynek altemploma a 4. századból, azaz a római időkből származott. Erről a templomról nem sokat tudni, egyes elképzelések szerint a római kori temető egyik kápolnájából alakíthatták ki. Ez is magyarázata lehet annak, hogy Orseolo Péter (minden bizonnyal első) uralkodása idején új székesegyház építésébe kezdtek – ami hamarosan, 1064-ben le is égett egy tűzvészben.
A mai épület története sem kevésbé izgalmas, mint elődeié. Valószínűleg a 11. század végén kezdték építeni, és 1140-1180 között fejezhették be. Ahogy az a hasonló korú templomok esetében megszokott, az eredetileg román stílusban, a 12. században épült szent hely sok át- és hozzáépítést élt meg – mellékhajókkal, kápolnákkal egészítették ki, számos gótikus elem került bele a 14. században. A török idők sokáig tartottak Pécsett: 1543 és 1686 között állt uralom alatt a város, ekkor a székesegyház nyugati részét, a Corpus Christi-kápolnát dzsáminak használták, a többi részében pedig élelmiszert, hadianyagot raktároztak.
Mire rendbehozták volna a templomot, újabb károk érték a Rákóczi-szabadságharc idején. Mai formáját a 19. század végi restauráláskor nyerte el, melynek célja az Árpád-kori székesegyház megidézése volt. Emiatt a barokk oltárokat, padokat, székeket eltávolították, ezzel pótolhatatlan veszteséget okozva – cserébe viszont 1887-ben üzembe helyezték az Angster Orgonagyárban készült új hangszert.
A templomba belépve lenyűgöző tér fogadja a látogatót: kék és arany színekben játszanak a falak, a fakazettás mennyezetet a tizenkét apostol képe díszíti, a főhajó közepén áll a sátortetős főoltár. Érdemes időt szánni a részletek megcsodálására is, hiszen a Jézus Szíve- és a Corpus Christi-kápolnát Lotz Károly, míg a Mária-kápolna falait Székely Bertalan freskói díszítik.
Az altemplomban található Janus Pannonius síremléke. A püspök-költő földi maradványait 1991-ben találták meg, majd 2008-ban, a tetem eredetének bizonyítása után temették el itt újra.
Nyitvatartás
A Székesegyház nyitvatartása 2022-ben:
2022. május 1. - 2022. szeptember 30.:
- hétfő - csütörtök: 9:00 - 17:00
- péntek: 9:00 - 18:00
- szombat: 9:00 - 17:00
- vasárnap: 11:30 - 17:00
2022. október 1. - 2023. április 30.:
- hétfő - szombat: 9:00 - 17:00
- vasárnap: 11:30 - 17:00
Az esetleges havi nyitvatartási változásokról itt tájékozódhatsz.
A Székesegyház és a Dzsámi látogatásánál a miserendek és egyéb liturgikus programok befolyásolják a látogatási rendet, melynek figyelembevételét kérik.
Árak:
Egyéni jegyek:
- Teljes árú: 1900 Ft
- Kedvezményes árú: 1300 Ft
Csoportos jegyek:
- Teljes árú: 1500 Ft
- Kedvezményes árú: 1000 Ft
- Családi jegy: 3500 Ft
Egyéb jegykombinációk és szolgáltatások árai a honlapon találhatók.
- A jegyár tartalmazza a belépést a főhajóba, az altemplomba, a Jézus Szíve- és Mária-kápolnába és a toronyba
- Belépés 6 éven aluliaknak ingyenes
- Kedvezményes jegy a jogosultságot igazoló dokumentum felmutatásával váltható. (Diákigazolvány, nyugdíjas igazolvány, pedagógus igazolvány)
- A családi jegy maximum 5 főre érvényes. 4 fő látogatása esetén minimum egy gyereknek/diáknak, 5 személy látogatásánál 2 gyereknek/diáknak kell lennie.
- Az 5 fő feletti családnál nagycsaládos igazolvánnyal rendelkezőknek további kedvezményeket tud nyújtani a szolgáltató.
- A csoportos jegy 10 főtől érvényes (15 fő felett 1 kísérő ingyenes, 30 fő felett 2 kísérő ingyenes)
- Fogyatékkal élők részére a belépőjegy ingyenes.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 júniusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A Főpályaudvarról induló 30, 31, 32, 32Y, 34, 34Y 35, 35Y, 36 helyi járatok Barbakán megállóhelyénél kell leszállni.
Megközelítés
- A megállóhelytől a Barbakánt déli irányból megkerülve az Esze Tamás utcán érhető el gyalogosan a Dóm tér, körülbelül 5 perc sétával.
Parkolás
- A Szent István téri parkolóban célszerű megállni, innen a téren északi irányban átvágva érhető el a Dóm tér 2 perc sétával.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Pécsett és környékén a vaskortól a modern időkig lehet kalandozni: ha jól választjuk meg a túra útvonalát, számos múltbéli titok tárul fel előttünk.
Kirándulásunk során felkapaszkodunk a Pécs fölé magasodó Parkerdő legmagasabb pontjaira, és a csúcsokon, sziklapárkányokon álló kilátókból ...
Kellemes hegytetői séta a Nyugati-Mecsek legmagasabb csúcsára, kilátójába, tornyába. Tanösvényen ismerkedhetünk meg a természet értékeivel; ...
Az ország legrövidebb kisvasútja egész évben várja a vonatozni vágyókat Pécs felett, a Mecsekben, a Misina-tető és az állatkert tőszomszédságában, ...
A mecseki szénbányászat kezdeteit, a kibontakozó pécsi turistaélet XX. századi emlékeit és a Kanta-vár legendáját megismerve teszünk erdei sétát a ...
A körtúra során felkapaszkodunk a Mecsek nyugati vonulatának legmagasabb pontjára, a Jakab-hegy fennsíkjára. A csúcson található kilátóból és a ...
Elvarázsolt meseerdőkön, rommá lett várak, kolostorok mentén, ősi sírok és megkövült násznép halmai mellett járjuk be a Jakab-hegy homokkő ...
Kirándulásunkon a Nyugat-Mecsek vadregényes szurdokvölgyeiben eredő bővizű források, kígyózó patakvölgyek, titokzatos barlangok nyomába eredünk.
Mutass mindent
Szent Péter és Szent Pál Székesegyház (Pécsi bazilika)
7621 Pécs
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei