Szépalmapuszta
Szépalmapusztára érkezni olyan, mintha hirtelen egy kissé giccses angol kosztümös sorozat jelenetébe csöppentünk volna. A hegyek alatt legelésző ménes és gulya, a Kőris-hegy erdő fedte lejtői, a karámok közt kanyargó köves út szokatlanul rendezett látványt nyújtanak. Az embernek könnyen az az érzése támadhat, hogy a tájhasználat olyan képe mutatkozik itt meg, mely máshol is „elvárható lenne".
Szépalmapusztának persze volt miből ilyenné fejlődnie: 1622-től az Esterházyak birtoka volt, egy századdal később ménesgazdasággá is vált. A majorságban a XI. század során még egy kénes forrás fakadt, mely azonban később kiszáradt. A terület a középkorban a Nagy Förtés nevet viselte, és sokáig királyi birtok volt. Mátyás király 1483-ban Szapolyai Istvánnak adományozta, később lett az Esterházy-családé.
A 16. század elejétől az Enyingről származó Török család vette kezelésébe, ők telepítették a névadó almáskerteket. 1862-ben fontos esemény helyszíne volt Szépalma: Eszterházy Móric, Apponyi György, Majláth György és Deák Ferenc itt tanácskozott Ausztria és a Magyar Királyság jövőjéről, a kiegyezés lehetőségeiről.
A II. világháborút követő államosítások során a ménes a Bábolnai Állami Gazdaság tulajdonába került. 1994-ben már svájci magántulajdonban volt - az erősen leromlott állapotú épületek rekonstrukciója ekkor történt meg. A fasorok közt az igényes Hotel Szépalma bújik meg szintén rendben tartott gazdasági épületekkel. Az utóbbi években lovas gyermekfaluval bővült az épületegyüttes.
1919 és 1940 közt fenyőarborétumot hoztak létre a lankás lejtőkön. Benne sétálva ráakadhatunk a legnevezetesebb szépalmai lovak síremlékeire. A szálloda mellett megtalálható az utolsó grófnak, az arborétum létestítőjének, Pejacsevich Mikónak a sírkertje.
Nyitvatartás
Árak:
Ingyenes.Tömegközlekedéssel
- A Borzavár, posta buszmegállóba érkezve juthatunk legközelebb Szépalmapusztához.
- A Porva, Fűrésztelep megállóból is vezet turistaút Szépalmapusztára.
- Hosszabb úton a Bakonybél, felső buszmegállóból is eljuthatunk Szépalmára.
Megközelítés
- Borzavárról induljunk nyugat felé az Országos Kéktúra K jelzésén! Ez egyenesen Szépalmára vezet (3,1 km, 78 m szintemelkedés).
- Porván a dél felé startoló S jelzésen kell megkezdenünk utunkat. Ez beletorkollik a K jelzésbe, melyen jobbra tartva rövidesen Szépalmapusztára érkezünk (4 km, 128 m szintemelkedés).
- Bakonybélben induljunk tovább a falu belseje felé az úton! A Z jelzést kell követnünk. Ez az út kanyarjánál jobbra tér a fák közé. Átjutunk a Száraz-Gerence-völgybe, aminek aszfaltján a S jelű turistautat kell követnünk, mely Szépalmapusztára vezet (7,3 km, 220 m szintemelkedés).
Parkolás
- Borzaváron a községháza környékén parkolhatunk.
- Porván a főutcából kiágazó Bakonyérköz utca végén, a mezőszélen hagyhatjuk az autót, vagy a főutca szélesebb részein próbálkozhatunk.
- Bakonybélben, ahol a Jókai utca bal felé kezd kanyarodni, hogy a falu központjába térjen, erdészeti út ágazik ki jobbra (ezen halad a turistajelzés). Itt, az út elejénél parkolhatunk.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Közepesen nehéz, csúcsmászós körtúra Szépalmapusztáról a Kőris-hegyre halomsírokkal, barlangokkal.
A Bakony elsősorban erdőségei és szurdokai miatt megfelelő turistacélpont, nyolcasként fonódó útvonalunkon pedig kijut mindkettőből.
Rövid, látványos, kisebb gyerekekkel is kényelmesen teljesíthető túra Hubertlakra, ahol a különleges látványt nyújtó tavacska mellett egy ...
A Márvány-völgy meredek, törmelékes ösvényén és barlangok szomszédságában haladó, sírhalmok titkait kutató, tanösvényekkel összefonódó, jól ...
Könnyű, több ponton lerövidíthető körtúra Bakonybélből, melynek két fő látnivalója a szépen kiépített Borostyán-kút és környezete, valamint a ...
A legkönyebb és legrövidebb klasszikus csúcsmászó körtúra Bakonybélből a Kőris-hegyre, amelynek során víznyelőket, barlangokat és több mint 3000 ...
Van egy titkos hely a Bakony rengetegében, amely a történelem egy egészen különleges mozzanata miatt maradt meg hazánk egyik legnagyobb erdős ...
A kör nevéből már sejthető, hogy nem pehelysúlyú futásra nevezünk: majdnem 18 km-en több mint 600 m szint nem is jöhet ingyen. Cserébe kapunk erdőt ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei