Vadlány-lik (Vindornyaszőlős)
A Keszthelyi-hegység legnyugatibb tagja a Kovácsi-hegy, amelynek bazalttakarója oszlopokra hasadva adta meg magát az eróziónak, majd a gravitációnak. A vulkanikus kőzet alatti, puhább rétegek pusztulása csuszamlásokat idézett elő, így a bazaltoszlopok alátámasztás híján sok helyen megadták magukat, törmelékkel lepve be a terepet. Ezekben a kőomlásokban, illetve a hasadékokban kisebb-nagyobb üregeket, barlangokat is találunk, melyek közül a legismertebb és legnagyobb a Vadlány-lik.
A bazaltutca felső részén, kissé elrejtve a kíváncsi szemek elől, egy idős hársfa tövében nyílik a barlang. A szűk bejárati résen átjutva egy viszonylag száraz, kényelmes, jól szellőző járatba jutunk, amelyet első felfedezői külön részekre bontva saját elnevezéssel illettek. Így a folyosó után a Konyha következik, ahonnan felfelé a Kémény nyílik, lefelé pedig a Kút mélyül. Az Átbújón keresztül lépünk a szélesebb Szobába, amely szintén több részre tagozódik, köztük a Fülkére és a Vakkürtőre. Ez utóbbiban előszeretettel tanyáznak az üreg állandó lakói, a denevérek.
Mérete és komfortossága miatt bizonyos, hogy rövidebb-hosszabb ideig laktak benne emberek is, a Konyhában tűzrakás nyomait is felfedezték a kutatók. Erről bizonyossággal csak a 20. századból vannak visszaemlékezések, a II. világháború alatt ugyanis rejtekhelyként használták a barlangot. Később, a Rákosi-korszak beszolgáltatási kötelezettsége miatt a környékbeli parasztok a terményeket rejtették itt el.
A régóta ismert barlang nevének több változata is létezik, láthatjuk leírva Vadlán-lik, Vadleány-barlang, illetve Kőkamra néven, de a népnyelv a környék híres betyárját, Savanyú Jóskát is hírbe hozta vele.
Gyenesdiás, Vállus és Rezi környékén is találunk „vadlányokról" elnevezett barlangokat, amelyeket ugyanaz a legenda köt össze. A néphit szerint egy szépséges leány beleszeretett egy szegény legénybe, amit a szülei nem néztek jó szemmel. Ám egyszer csak bíztatták a lányt, hogy hívja meg kedvesét, ismerkedjenek össze, hátha így áldásukat adják a frigyre. A leány tehát elhívta szüleihez az ifjút, de azok, amikor már elaltatták a gyanút, csellel elfogatták és megölették őt. A leány beleőrült a történtekbe, elbujdosott, és a legenda szerint ebben a barlangban tengette tovább az életét. Időnként bánatos énekét is hallani lehetett a faluban.
A bazaltutcán sétálva a SΩ jelzést kövessük, ez az ösvény vezet el a nyíláshoz. Ha körül is akarunk nézni a barlangban, vigyünk magunkkal lámpát, ha pedig be akarunk menni egészen a Szobáig, akkor érdemes olyan ruházatot választani, amit nem sajnálunk. A barlangtól nem messze egy több padból álló pihenőhelyet is találunk az erdőben.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Árak:
IngyenesTömegközlekedéssel
- A Sümeg és Keszthely felől érkező buszokkal érkezve a a barlanghoz legközelebb a Nagygörbő, autóbusz-váróterem megálló található.
- Vindornyaszőlős, Kossuth utca buszmegállójából is indulhatunk.
Megközelítés
- Nagygörbő központjából induljunk délnek a Petőfi utcán, majd miután elhagytuk a templomot, válasszuk a jobbra kiágazó Patak utcát. Ez balra kanyarodik, aztán jobbra tér, itt csatlakozunk be a S jelzésbe. Kövessük ezt az erdő felé, és hamarosan elérjük a bazaltutcát. Innen a SΩ jelzés kiágazása vezet a barlangoz (3 km, 170 m szintemelkedés).
- A Vindornyaszőlős, Kossuth utca buszmegállótól induljunk vissza a falu felé, és pillanatokon belül ki fogjuk szúrni az útról balra (kelet felé) leforduló S jelzést. Az erdőszéli szántón átkanyarodó turistaút végül behatol a fák közé, és hamarosan megérkezik a bazaltutcába, ahonnan a SΩ jelzés kalauzol el a barlanghoz (3,2 km, 180 m szintemelkedés).
- Ha az országos K jelzésről tennénk kitérőt, a K+, majd KΩ jelű turistaúton kanyarodjunk le a bazaltutcáig. Ott balra a S jelzést kövessük, végül a SΩ jelzés vezet a barlanghoz (4,7 km, 127 m szintemelkedés).
Parkolás
- Nagygörbőn a Patak és a Berek utca kereszteződésénél, a falu szélén hagyhatjuk az autónkat, ide közel esik a bazaltutca.
- Vindornyaszőlősön a S jelzés aszfalton indul, ezt autóval is követhetjük a Kossuth utcáról lefordulva egészen a falu széléig, ahol leparkolhatunk.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Kovácsi-hegy kiterjedt bazaltmezáján számos látnivaló bújik meg, melyek közül először a Béke-sztúpát keressük fel, majd a Tátika szunnyadó ...
Rezi várában minden évszakban gyönyörű panoráma fogad minket, tiszta időben akár a Schneebergig is ellátunk. Utunk során a Rezi vár tanösvény ...
A sümegi Vár-hegy a Bakony őrtornyaként távolodik, ahogy az Országos Kéktúra hegyvidéki szakaszához érkezünk. A síkságot fokozatosan felváltják a ...
Ez a körtúra a sümegi várral, az Alpokra és a Bakonyra nyíló panorámás szakaszaival, valamint az útvonal nagy részén a felszínen lévő Szőci Mészkő ...
Panorámákkal tűzdelt körtúra a Keszthelyi-hegység dolomit régiójának északkeleti szegletében a katonai kutyatemetőhöz, Vállusszentmiklós elpusztult ...
Különleges evezés a soha be nem fagyó patakon, ami a Hévízi-tó felesleges vizét a Zala folyóba vezeti. A téli hidegben gőzölgő, meleg vizű patak ...
Ezen a könnyű, látványos körtúrán megismerkedünk az egykor itt hullámzó Tethys-óceánnal és Pannon-tóval, miközben azt is megtudjuk, milyen lehetett ...
Ez a klasszikus körtúra Berzsenyi- és a Padkűi kilátó, valamint a Büdöskúti arborétum és a vadászház érintésével nyújt betekintést a Keszthelyi ...
Mutass mindent
Vadlány-lik (Vindornyaszőlős)
Nagygörbő és Vidornyaszőlős között
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei