Tapolcai Tavasbarlang és Látogatóközpont
A barlang felfedezését a véletlennek köszönhetjük: 1903-ban egy kőművesmester kutat ásva bukkant rá az egyik járatára. Rövidesen kiderült, hogy kiterjedt barlangrendszer húzódik Tapolca alatt, melynek egy részét azóta a látogatók számára is megnyitották.
A tavasbarlangot bezáró kőzet a miocén kor végének szarmata korszakában, 12 millió éve képződött. Kőzettömegét az egykori Szarmata-tengerben lerakódott mésziszapos üledékekből összecementálódott mészkőrétegek alkotják. A tavasbarlang vízutánpótlása két úton történik, amely egyben magyarázatot ad a járatok kialakulására is. A fiatal szarmata mészkő a 210-230 millió éve képződött felső-triász dolomitra támaszkodik, amelyből hideg karsztvizek érkeznek a Tapolcai-medence térségébe. Ugyanez a dolomit a felszín alatt több száz méterrel lejjebb is megtalálható, ahol a medence tájképét alapvetően meghatározó, napjainkra kihunyt tűzhányók utóvulkáni működésének köszönhetően az oda lejutó víz kb. 40°C-ra felmelegszik, majd a repedéseken keresztül feláramlik. Ez a karsztvízzel keveredve immár 18-20°C-os, a mára már nagyrészt száraz Kórház-barlang felől a Malom-tó forrásai felé lassan áramló víz alakította ki a járatokat. A tó visszaduzzasztása tette lehetővé a barlangi csónakázást.
A tavasbarlang élővilágának közismert és legfeltűnőbb képviselője a fürge cselle (Phoxinus phoxinus), egy apró halfaj, amelyet a helybeli lakosok csetrinek hívnak.
A létesítmény fogadóépületében látogatóközpontot alakítottak ki, ahol tíz terem különleges látnivalói kalauzolnak minket a titokzatos barlangok világában. A gyerekekre kúszóbarlang vár, míg a felnőttek érzékelési képességét „kőtapogató” teszi próbára. A letűnt korok élővilágába ősföldrajzi festmények engednek bepillantást. A térhatású fotók és egy film segítségével magunk is felfedező útra indulhatunk a föld alá, ahol a természet egzotikus művésze, a karsztvíz gyönyörű alakzatokat formál a mészkőből. Dél-Kína toronykarsztjaitól a cseppkövek birodalmán át a tapolcai barlangok törékeny szépségű kristályvilágába jutunk.
A látogatóközpont megtekintése kb. 1,5 órát vesz igénybe. Az élményt a rövid, de kalandos csónakázás koronázza meg a zegzugos, föld alatti járatban.
Nyitvatartás
2022-es nyitvatartás:
-
január 2. – február 28.: 9:00 – 16:30 óra (15.30 pénztárzárás)
-
március 1. – június 30.: 9:30 – 17:00 óra (16.00 pénztárzárás)
-
július 1. – augusztus 31.: 9:30 – 19:00 óra (18.00 pénztárzárás)
-
szeptember 1. – október 31.: 9:30 – 17:00 óra (16.00 pénztárzárás)
-
november 1. – 2023. február 28.: 9:00 – 16:30 óra (15.30 pénztárzárás)
-
december 24., 25., 26-án és 31-én, valamint január 1-én: ZÁRVA
Pénztárzárás: a látogatóközpont zárási időpontja előtt 60 perccel, illetve amennyiben az adott napra kiadható belépőjegyek előbb elfogynak, akkor korábban. A látogatóközpont megtekintése kb. 1,5 órát vesz igénybe.
Árak:
A sorban állás elkerülésére javasoljuk, hogy foglald le a jegyedet előre az interneten - főleg nyáron és az esős időszakokban, különben akár több órás várakozással is számolnod kell.
2022-es árak:
- Teljes árú jegy: 2900 Ft
- Kedvezményes jegy: 2600 Ft
- Gyermek jegy (3-14 éves korig): 2000 Ft
- Családi csomag (2 fő felnőtt, max. 3 fő 3-14 éves): 9000 Ft/csomag
A felnőtt belépőjegy árából 10% kedvezmény jár Természetjáró Kártya tulajdonosok számára.
Csoportok részére (min. 15 fő) előzetes időpont egyeztetés lehetséges.
A jegy ára tartalmazza a kiállítás megtekintését magyar, angol vagy német nyelvű szakvezetéssel, a csónakázást és a balesetbiztosítás díját.
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2022 májusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- Ha vonattal érkezünk, Tapolca központi vasútállomásán kell leszállnunk.
- Busszal érkezve vagy a Köztársaság téren szálljunk le, vagy, ha ott nem áll meg a járatunk, a központi autóbusz-állomáson, amely az Ady Endre utcán van.
Megközelítés
- A vasútállomástól 1400 méternyi sétával jutunk a tavasbarlang bejáratához északkelet felé indulva a Dózsa György úton (vagy a K jelzésen), majd a Deák Ferenc utcán jobbra fordulva a Hősök terén át. Ez egyben a Z jelzés nyomvonala is, amelyről a bal kéz felől induló Kisfaludy Sándor utcára kell befordulnunk a P jelzést követve.
- A központi buszállomásról az Ady Endre utcán kell elindulnunk keleti irányba, majd a Kisfaludy Sándor utcán kell balra fordulnunk. Ez 700 méter gyaloglást jelent.
- A Köztársaság téri buszmegállótól a Kisfaludy Sándor utcán kell sétálnunk dél felé alig 100 métert.
Parkolás
- A Kisfaludy utca mindkét oldalán fizetős parkolóhelyeket találtok.
- Tovább haladva, az Ady Endre utca sarkán nagy, szintén fizetős, tágas parkolók vannak, ahol buszok számára is megfelelő méretű helyeket alakítottak ki.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
„Mennyi nyugalmat, gyönyörűséget, de látni és okulni valót nyújt e vidék...” - írta Reichert Róbert geológus 1936-ban. És tényleg, kiemelkedően ...
A Balaton északi partján a tanúhegyek zord tömbjei, vagy éppen csúcsos gúlái alatt nagyszerű bringatúrát tervezhet az, aki nyáron már unja a ...
A Balaton-felvidék tanúhegyeinek látványa szinte szimbóluma a Kéktúra e szakaszának. A szigetszerűen kiemelkedő hegykoronák szoknyáján zöldellő ...
Mutass mindent
Tapolcai Tavasbarlang és Látogatóközpont
8300 Tapolca
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei