Pál-völgyi-barlang
A Pál-völgyi-barlang hazánk leghosszabb összefüggő barlangrendszerének része, amely több mint száz éve látogatható. A turisták számára kijelölt 500 méter alatt minden fontosat és érdekeset megtudhatunk a cseppkövekről, a sziklaalakzatokról és a barlang történetéről, miközben megjárjuk Meseországot és a Boszorkánykonyhát is.
Budapest, a barlangok városa - halljuk sokszor, és nem is alaptalanul. Ez a világ egyetlen olyan fővárosa, amely alatt barlangok, sőt, barlangrendszerek találhatóak. Az ismert barlangok száma közelít a 200-hoz, és még lehetnek eddig fel nem fedezett járatok is.
A barlang keletkezése a 40 millió évvel ezelőtti eocén korra vezethető vissza. Az egykor itt hullámzott tengerben élő állatok meszes váza lehullott a tenger fenekére és megkövesedett, ebből alakult ki az eocén kőzet. Mikor a tenger visszahúzódott, a kőzet kiemelkedett, majd a föld mozgásának következtében kialakultak a repedéshálózatok. Végül az alulról feltörő hévíz alakította ki a járatokat.
A Pál-völgyi-barlangot 1904-ben fedezték fel a Szépvölgyi út mellett ma is látható, már felhagyott kőfejtőben. Egy máig tartó mendemonda szerint egy birka alatt beszakadt a föld, és így leltek rá az első üregre.
1910-ig csupán 1200 méternyi üreget tártak fel, és csak 1919-re nyitották meg a nagyközönség előtt, mikor már lépcsők és korlátok segítették a rövid sétát. Ezzel a Pál-völgyi lett az első olyan budai barlangunk, amelyet mesterséges beavatkozással nyitottak meg. 1927-ben Budapesten tartották az Első Nemzetközi Barlangkutató Kongresszust, ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy még kényelmesebbé tegyék a kiépített szakasz bejárását, a főváros támogatásával pedig villanyvilágítás várta az akár utcai ruhában érkező látogatókat.
A második világháború alatt óvóhelynek használták az üregeket, ezért a berendezés és a képződmények is megsérültek. Csak 1973-ban került sor komolyabb felújítására. 1989-ben - egy újabb kongresszus apropóján - bővítették a látogatható szakaszt a mai hosszára, fél kilométeresre. A barlang ma ismert hossza megközelíti a 13,5 km-t.
Több évtizedes munka eredményeként a kutatók 2001-ben megteremtették az összeköttetést a közel 5,2 km hosszú Mátyás-hegyi-barlanggal. Az így kialakított rendszer 18,5 km-es összhosszával hazánk második leghosszabb barlangja lett. Tíz évvel később, 2011-ben megtalálták az átjárást a Pál-völgyi–Mátyás-hegyi- és a Harcsaszájú–Hideg-lyuk-barlangrendszerek között is. Az így létrejött Pál-völgyi-barlangrendszer 31 kilométeres hosszával - megelőzve az addig leghosszabbnak ismert Baradla–Domica-barlangrendszert - Magyarország leghosszabb barlangjává lépett elő.
A budai barlangoktól eltérően a Pál-völgyi cseppkövekben gazdag, így változatos formákat, függő- és állócseppköveket is láthatunk. A barlang jellegzetes látványosságai a magas, hasadékszerű folyosók, a hévizek által kioldott gömbszerű oldásformák, a különféle kalcitkristályok és az ősi kagyló- és egyéb állatlenyomatok.
Mivel a barlang csak vezetéssel, kis csoportokban látogatható, szerencsére a vezetőnk sokat fog mesélni a barlang látnivalóiról, és segít felfedezni a mesefigurákra, állatokra hasonlító formációkat. Megnézzük a Színháztermet, a Meseországot, és kipróbálhatjuk a Boszorkánykonyha legendáját is (állítólag aki ide bekiabálja egy étel nevét, az várja majd otthon).
2022-ben megépült az új látogatóközpont, amelyet a több mint százéves, de már régóta használaton kívüli, egykori bányaőrház felújításával alakítottak ki. A korszerű fogadóépület földszintjén látható tárlat a vezetett barlangi túrák kiegészítő programjaként ajánlható, ahol megismerkedhetünk a barlang felfedezésének és kutatásának történetével, a budai barlangrendszerekkel, a bennük lakó denevérekkel, és akár meg is tapinthatjuk a barlangban csak messzebbről csodált cseppköveket is. A felújított épületben kapott helyet a jegypénztár és a csomagmegőrző, míg a volt bányaudvarban lévő épületben a büfé üzemel.
Tipp :
- A barlang csak vezetéssel látogatható, a túrák óránként indulnak és körülbelül 50 percesek.
- A túraútvonal utcai ruhában bejárható, de érdemes melegebben öltözni, mert a barlang állandó hőmérséklete 11 °C. Fázósabbak sapkát, sálat is vigyenek, még nyáron is.
- Kényelmes, lapos talpú cipő ajánlott, létrát is kell mászni. Vékony kesztű is jól jöhet a hideg korlátok miatt.
- A barlang némely szakaszán meredek lépcsőkön vezet az út, ezért a látogatás 5 éves kor és 105 cm alatt nem engedélyezett!
Nyitvatartás
vasárnap | 10:00–16:00 |
kedd | 10:00–16:00 |
szerda | 10:00–16:00 |
csütörtök | 10:00–16:00 |
péntek | 10:00–16:00 |
szombat | 10:00–16:00 |
A barlang egész évben látogatható, hétfő kivételével.
Első túra 10:15-kor indul, az utolsó 16:15-kor.
Árak:
Alap jegy (barlangtúra+kiállítás)
- Teljes árú: 3000 Ft
- Kedvezményes*: 2300 Ft
- Téli csoportkedvezmény (legalább 24 órával korábban bejelentkezett csoportok részére, kizárólag hétköznapokon, 2023. február 28-ig):
- (barlang + kiállítás, 10-14 fő) 2000 Ft/fő
- (barlang + kiállítás, 15-30 fő) 28 000/csoport
Kiállítás (barlang látogatás nélkül)
- Teljes árú: 1000 Ft
- Kedvezményes*: 700 Ft
Kombinált jegy (a Szemlő-hegyi-barlangba is érvényes egy éven belül)
- Teljes árú: 4700 Ft
- Kedvezményes*: 3700 Ft
*Kedvezményes jegyvásárlásra jogosultak: nyugdíjas, gyerek, diák, pedagógus, aranyfokozatú TKME tagok, két- vagy többgyermekes családok esetén a kísérő felnőttek (max. 2 fő), valamint 10 fő feletti iskolás és óvodás csoportok esetén minden kísérő felnőtt.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 decemberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- A Kolosy térről induló 65-ös vagy 65/A autóbusszal a Pál-völgyi cseppkőbarlang megállóig utazzunk.
Megközelítés
- A busz szinte a bejáratnál tesz le, az út mentén áll a fogadóépület.
- A parkoló a Szépvölgyi út túloldalán van, pont szemben a barlanggal.
Parkolás
- A barlanggal szemközt lévő kőfejtő szélén kialakított parkolóban tehetjük le az autót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Visszatérve a Pál-völgyi-barlang mélyéről érdemes átsétálnunk a közeli Kiscelli-park árnyas fái alá. A parkban múzeumot, kápolnát és sütögetőhelyeke ...
A Hármashatár-hegy csoportjának peremén vezető séta kilátást kínál egy kőfejtő pereméről, erdei környezetben található barlangnyílást keres föl, ...
A főváros kiemelt jeletőségű természeti értékei és idegenforgalmi látványosságai közé tartozik a Pál-völgyi-, és a Szemlő-hegyi-barlang.
A Ferenc-hegyen található, könnyen megközelíthető és egyedülálló Mimó és Csipek meseösvények egyszerűen és a mese nyelvén mutatják be a tudatos ...
Gazdag és összetett terepfutás: változatos morfológiájú útvonalon halad, a nem elhanyagolható szintkülönbségért három hegycsúccsal és azokról ...
Talaj, tájékozódás és szintkülönbség szempontjából is könnyen, kényelmesen és gyorsan futható, klasszikus budai terepkör azokra az alkalmakra, ...
A Hármashatár-hegy tömbjét kerüljük egészen a pesthidegkúti kálváriáig, amely a környék legimpozánsabb körpanorámáját kínálja. A Budai-hegység ...
Körtúra a Hármashatár-hegy észak-keleti oldalában futó Guckler-tanösvényen (Z+ és Z jelzés), majd vissza a hegy tetején, a K jelzésen.
Mutass mindent
Pál-völgyi-barlang
1025 Budapest
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei