Ördöglyuk-barlang (Solymár)
A barlang szerkezetéből arra lehet következtetni, hogy a keletkezését a hévizeknek köszönheti. Az alulról feltörő meleg víz alakította ki az első járatokat, de eközben azokon a helyeken, ahol a talajból beszivárgó hideg víz a meleggel találkozott, tovább oldotta a már kivájt üregrendszert, így magas, keskeny folyosók, eldugott termek, szűk járatok, függőleges rések keletkeztek, s váltak bonyolult labirintus-szövevénnyé a hegy gyomrában. Nem csoda, hogy 1929-ben ajtóval zárták el a bejáratot a szakavatatlan kíváncsiskodók elől, mert tapasztalat és megfelelő felszerelés hiányában gyakran fennállt a baleset veszélye.
A barlangrendszernek három bejárata volt, de ebből napjainkban már csak kettőt vehetünk szemügyre. A Solymárt Nagykovácsival összekötő Z jelzésű turistaútból ágazik ki a a ZΩ jelzés, amelyen 280 métert megtéve érünk a főbejárat kelet felé néző nyílásához. Ha további 70 métert északnyugati irányba sétálunk, elérünk a barlang egy kisebb, Pipa nevű bejáratához. Ezt szintén vasajtó zárja el előlünk. A harmadik, Rókalyuk névre hallgató nyílás a főbejárattól nyugatra feküdt 90 méternyire. 1950 és 1970 között használták a barlangászok, de a fokozott omlásveszély miatt végül felszámolták, befalazták.
Bár a helyi lakosság körében már ismert volt a barlang bejárata, első "hivatalos" felfedezője Koch Lajos volt, aki 1868-ban feltérképezte egy szakaszát. A következő fordulópont az 1926-os Magyar Barlangkutató Társulat megalakulása volt, amely célul tűzte ki a teljes járatrendszer felfedezését és bemutatását az érdeklődőknek. A munkálatok a mai napig tartanak.
A barlang feltárásának történetéhez szorosan kapcsolódik a közelében épült egykori Zsíros-hegyi turistaház, melynek építtetője és üzemeltetője a Magyar Turista egyesület volt. Az épületben külön szobát biztosítottak a Magyar Barlangkutató Társulat munkatársainak, kutatóinak, hogy ne kelljen a felszerelést minden alkalommal felcipelniük a hegyre, hanem ott tárolhassák, és kényelmesen átöltözhessenek, megpihenhessenek.
A vasajtóval lezárt bejárat nemcsak a kíváncsi, óvatlan, megfelelő felszerelés és szakismeret nélkül érkező kíváncsiskodók életét védi, hanem a barlang értékeit és élővilágát is. A falakon számos cseppkőformáció fedezhető fel. Az ajtón levő nyílás a benne lakó négy denevérfaj, valamint számos rovar ki- és bejárását teszi lehetővé.
1942-től fokozott védettséget élvez a barlang és közvetlen környezete. A Duna-Ipoly Nemzeti Parktól kell engedélyt kérni a látogatásra. Időnként felnőtteknek és gyerekeknek is szerveznek overallos túrákat.
Nyitvatartás
Árak:
A barlangtúrák árairól a szervezők adnak bővebb felvilágosítást.Tömegközlekedéssel
- Solymáron a Templom tér megállóban kell leszállnunk a BKK 64, 64A vagy 164-es járatáról.
- Szintén Solymáron a Kerekhegy megállóig is utazhatunk, ha a 157-es buszt választjuk.
Megközelítés
- Solymáron a Templom téri a buszmegállóból a templom felé, nyugati irányba indulva találjuk meg a Z jelzésű ösvényt, amelyről 2,3 km múlva jobbra ágazik a ZΩ jelzés. Ezen 280 méternyi sétával a barlang főbejáratához jutunk (összesen 2,6 km).
- A kerekhegyi buszmegállóból délnyugat felé induljunk az erdei úton folytatódó Berzsenyi Dániel utcán! Hamarosan keresztezzük a S jelzésű turistautat, amelyen jobbra fordulva jutunk a Zsíros-hegy alatti rétig. Itt térjünk jobbra, keleti irányba a Z jelzésre, majd 400 méter múlva balra a barlang főbejáratához vezető ZΩ jelre (összesen 3,6 km)!
- A parkolóból a K, S és Z jelzéseket keleti irányban kövessük a Zsíros-hegy alatti rétig; onnan kelet felé, a Z jelzésen folytassuk az utat! 400 méternyire ebből ágazik ki balra a barlanghoz vezető ZΩ jelzés (a parkolótól összesen 900 m).
Parkolás
- Nagykovácsiban a Kút utca felső végén, a Fenyveskert előtti parkolóban tudjuk letenni az autót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
Ha valaki igazi kihívásra vágyik a főváros környéki hegyekben, annak ideális választás az Alpintrail instant teljesítménytúra: a túrázva, futva és ...
A könnyű „délutáni túra" elkalauzol minket Budapest környékének egyik legkülönlegesebb pontjára, a fenyvesektől illatos Szénás-hegycsoport ...
Zegzugos úton, tartalmas túrán fedezzük fel a Solymár körüli hegyek látványosságait, az alapjaitól újjáépített solymári várat, a játékos Paprikás ...
Klasszikus kirándulóhelyeket felfűző, földtani és botanikai értékekben bővelkedő túraútvonal, amely a Pilis és Budai-hegység határvonalától ...
Mutass mindent
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei