Mátyás-hegyi-barlang
A Mátyás-hegyi-barlang a Pál-völgyi-barlangrendszer része, amely rendszer Magyarország leghosszabb barlangja. A több, mint 30 kilométer hosszúságban ismert labirintus számos, már régóta ismert barlang összekötésével jöhetett létre. Az egyes barlangokban történő folymatos feltáró kutatásoknak köszönhetően az egymáshoz közel húzódó járatok néha annyira megközelítik egymást, hogy azok összebontásával megtörténik az eredeti természetes kapcsolat felfedezése. Ezzel a módszerrel hazánkban számos barlangot sikerült már egységes rendszerré tenni.
A Mátyás-hegyi-barlang bejárata a Mátyás-hegy Nyugati-kőfejtőjében található. Ezt a barlangot a kőbánya tárta fel, bejárata már régóta ismert volt turisták és menedéket keresők számára egyaránt. A nagy rendszerbe olvadás előtt járatainak hossza majdnemhogy hat kilométer, legmélyebb része a bejárat alatt 96 méterre található, amely megközelíti a Duna vízszintjét. Befoglaló kőzete javarészt eocén kori, azaz kb. 65 millió évvel ezelőtt leülepedett mészkő. Ennek a kőzetnek a repedésrendszerében talált utat magának később a termálvíz, amelynek oldó hatása alakította ki a barlang járatait. Mint a melegvizes barlangok általában, itt is a járatok több szinten, labirintusszerűen helyezkednek el. Jellemzőek a nagy termek és folyosók, az ezeket összekötő szűk átjárók, kuszodák, hasadékok, valamint a függőleges aknák és kürtők. Így az odalátogató turista számára akad itt minden, amire máshol nem számíthat.
A barlangtúra találkozóhelye a Pál-völgyi-barlang fogadóépülete. Itt a résztvevők barlangjáró overállt, sisakot és világítást kapnak, majd a vezetők csoportokba szervezve kísérik őket kalandra, le. Van itt alaptúra, amely könnyűnek mondható útvonalon vezet. Ez a "nagy kör", amely inkább a barlang vízszintesen húzódó járataiban halad. Már az elején át kell négykézlábalnunk a Mohos-szorítón, csúszhatunk nadrágféken a Glória felé, szaladhatunk az Óriás-folyosóban, araszolhatunk a Gilisztában, gyötrődhetünk a Vinkliben, és felavathatnak minket a Színházban. Aki átesett a tűzkeresztségen, próbára teheti magát az extrém túrán. Maga alá világíthat az első letörésnél, terpeszthet a falak között az Operában, travizhat a Nagy-traverzben, mintha kéményben mászna, és megeheti a végponti csokit a Tónál. Aztán mindezt fölfelé is meg kell tenni. Még a keményebb sportolók is felfedezhetnek másnap a testükben számukra addig ismeretlen izomcsoportokat.
Nyitvatartás
A barlang egész évben látogatható, de csak előzetes bejelentkezés alapján. A barlangtúrák előre egyeztetett időpontban indulnak, részletek ezen az oldalon érhetőek el.
Árak:
Vezetett túrák díjai a barlangban:
- 14 év felett: 9500 Ft
- 14 év alatt: 5900 Ft
- Extrém túra: 13 900 Ft/fő
- Privát barlangtúra maximum 8 főig: 68 000 Ft/csoport
- Kísérőjegy: 600 Ft
Az árak tartalmazzák a szükséges felszerelést (sisak, világítás, overall), a barlangbelépő és a barlangi túravezetés díját. A barlangi csapatépítő tréningek árairól érdeklődjenek telefonon vagy e-mailben!
Az adatok csak tájékoztató jellegűek és a 2022 januári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A Kolosy térről induló 65 vagy 65A jelzésű BKK buszról a Pál-völgyi cseppkőbarlang nevű megállóban kell leszállni.
Megközelítés
- A barlangtúra találkozóhelye a budapesti Pál-völgyi-barlang fogadóépülete.
- A buszmegállóból északnyugati irányba induljunk, keljünk át a túloldalra, majd a faépület melletti lépcsőn sétáljunk le a fogadóépülethez (50 m).
Parkolás
- A barlangot és a gyülekezőpontot a Kolosy tér irányából a Szépvölgyi úton tudjuk elérni.
- A kiindulópontnál az út túloldalán nagy területen díjmentes parkolóban hagyhatjuk az autót.
Koordináták
Ajánlatok a környéken
Visszatérve a Pál-völgyi-barlang mélyéről érdemes átsétálnunk a közeli Kiscelli-park árnyas fái alá. A parkban múzeumot, kápolnát és sütögetőhelyeke ...
A Hármashatár-hegy csoportjának peremén vezető séta kilátást kínál egy kőfejtő pereméről, erdei környezetben található barlangnyílást keres föl, ...
A főváros kiemelt jeletőségű természeti értékei és idegenforgalmi látványosságai közé tartozik a Pál-völgyi-, és a Szemlő-hegyi-barlang.
A Ferenc-hegyen található, könnyen megközelíthető és egyedülálló Mimó és Csipek meseösvények egyszerűen és a mese nyelvén mutatják be a tudatos ...
Gazdag és összetett terepfutás: változatos morfológiájú útvonalon halad, a nem elhanyagolható szintkülönbségért három hegycsúccsal és azokról ...
Talaj, tájékozódás és szintkülönbség szempontjából is könnyen, kényelmesen és gyorsan futható, klasszikus budai terepkör azokra az alkalmakra, ...
A Hármashatár-hegy tömbjét kerüljük egészen a pesthidegkúti kálváriáig, amely a környék legimpozánsabb körpanorámáját kínálja. A Budai-hegység ...
Körtúra a Hármashatár-hegy észak-keleti oldalában futó Guckler-tanösvényen (Z+ és Z jelzés), majd vissza a hegy tetején, a K jelzésen.
Mutass mindent
Mátyás-hegyi-barlang
1025 Budapest
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei