Lóczy-barlang
A Lóczy-barlang kalandos felfedezést ígér a Balaton környékén. A föld alatt üreget szép és változatos oldásformák jellemzik, a felszínen pedig egy vadonatúj látogatóközpont vár ránk.
A Lóczy-barlang is kedvezményekkel várja a Természetjáró Kártya tulajdonosokat. Tudj meg többet a Természetjáró Kártyáról (TEKA), a kedvezményekért kattints ide!
A Tamás-hegy nyugati oldalában, a Kéki-völgyben található, 141 méter hosszú és 20 méter mély barlang igazi különlegesség, hiszen ritka, hogy kiépített körülmények között ilyen jól megfigyelhessük a kőzetek természetes rétegződését. Keletkezéséről több, egymástól eltérő vélemény született, de legvalószínűbb, hogy jellegzetes hévizes eredetű barlang. Ezt bonyolult alaprajza, gömbfülkéi, hidrotermális eredetű ásványai és a barlang legmélyebb részéről feláramló szén-dioxid támasztják alá. A hévizek oldási képességét a föld mélyéből utóvulkáni hatásként feltörő gázok nagy szénsavtartalma fokozta. A turisztikai célra kiépített és bárki által látogatható barlang fokozottan védett és régészeti védelem alatt is áll. Neve Lóczy Lajos emlékét őrzi. A nemzetközi hírű magyar geológus hosszú időt töltött a Balaton-környék geológiai képződményeinek kutatásával. Kiemelkedő eredményeket ért el a geológia több ágában és paleontológiában is. Tagja volt a Széchenyi Béla által vezetett kelet-ázsiai expedíciónak, de híresek voltak régészeti, történeti és néprajzi gyűjtései is. Sokat tett a szervezett barlangkutatásért.
A barlangot 1882 októberében véletlenül fedezték fel kőbányászok, miközben a területen az úgynevezett füredi mészkövet fejtették. A bejárata ekkor még kb. 80 cm átmérőjű, aknája pedig kb. 4 m mély volt. Az 1910-es években a település főbírója veszélyesnek ítélte, és a bejáratot betemettette. Feltárását elsőként Kadic Ottokár kezdte el 1930-ban. Miután új részeket is felfedezett, de régészeti és őslénytani leletek előkerülése nem volt várható a későbbiekben sem, úgy vélte, hogy érdemes a barlang turisztikai kiépítése. 1934-re a Lóczy-barlanghoz vezető autóutat építettek, új, nagyobb bejáratot törtek, lépcsőket építettek a barlangba, a bejáratnál elhelyezték Lóczy Lajos emléktábláját és az elektromos világítás terve is felvetődött. 1938-ra azonban a barlang igen elhanyagolt állapotba került. Ajtaja hiányzott, a leomlott törmelék részben betemette a bejáratot. A II. világháború alatt tovább romlott a helyzet. Végül 1951-ben döntöttek Balatonfüreden az újrarendezéséről és a munkákkal 1953-ra készültek el. Ekkor vezették be a villanyvilágítást is. 1958-ban biológiai vizsgálat is történt a barlangban, amit Loksa Imre (neves faunakutató és cönológus, fő kutatási területe az alsóbbrendű rovarok és a pókok rendszertana volt) végzett. Ennek során 21 fajt állapított meg, köztük három újat.
Napjainkban a Lóczy-barlang utcai ruhában, villanyvilágítással és szakszerű vezetés mellett látogatható. A barlangban a hőmérséklet kb. 12 °C. 2021-ben adták át az újonnan épített látogatóközpontot a barlangnál, ahol beltéri és szabadtéri interaktív kiállítással, valamint egy geológiai bemutató tanösvénnyel várják a vendégeket.
A túra a Lóczy Lajos emlékére elhelyezett márványtáblától indul. A vasajtón belépve néhány lépcsőn lesétálva a Belépő-terembe jutunk. Ennek első 3 métere mesterséges áttörés, a terem mennyezete egy mészkőlap. Továbbhaladva átlépünk a Belső-kapun és a kissé magasabban elhelyezkedő Alsó-terembe érünk. Ez a barlang legtágasabb része, ahol kiválóan láthatók a zárókőzet gyűrt rétegei. Innen egy enyhe emelkedőn a Felső-terembe érkezünk, ahol még látható a barlang eredeti (eltömedékelt) bejárata. A terem alsó, kiöblösödő vége az úgynevezett Kápolna. Innen az Átjárón keresztül jutunk az Elágazáshoz, ez a látogatható szakasz vége. Innen még bepillanthatunk a Lejtős-folyosóba, melynek folytatása előbb a Meleg- vagy Mély-üreg, majd végpontja a Vizes-üreg, ami a benne időnként összegyűlő vízről kapta a nevét. A folyosóból ágazik ki a Kristály-folyosó a végén a Gyémánt-üreggel, ez azonban már csak hason csúszva lenne megközelíthető. Az Elágazástól délkeletre még három kis járat, az Elülső-, a Középső- és a Hátsó-ág nyílik.
A túra ideje körülbelül 30 perc és maximum 25 fős csoportokban történik. Nem szükséges előzetesen bejelentkezni, de a 25 főt meghaladó és előre időpontot egyeztető csoportok elsőbbséget élveznek.
Nyitvatartás
2022-es nyitvatartás:
- január 3. – március 6.: szombat-vasárnap 10:00 – 16:00
- ünnepi nyitvatartás: március 12. – 15.: naponta 10:00 – 16:00
- március 18. – 31.: péntek – vasárnap 10:00 – 16:00
- április 1. – május 31.: naponta 9.00 – 16.00
- június 1. – augusztus 31.: naponta 9:00 – 18:00
- szeptember 1. ‒ október 31.: naponta 10:00 – 16:00
- november 1. – december 31.: szombat – vasárnap 10:00 – 16:00
- december 24. – 25. és 31., és 2023. január 1.: zárva
Pénztárzárás: 30 perccel a bemutatóhely zárási időpontja előtt.
Árak:
- Gyermek 3 éves korig: ingyenes
- Gyermek jegy (3-14 év): 700 Ft
- Gyermek jegy (15-18 év): 1200 Ft
- Felnőtt jegy: 1500 Ft
- Családi csomag (2 fő felnőtt, max. 3 fő 3-14 éves): 3900 Ft/csomag
- Kiegészítő gyermekjegy családi csomag vásárlása esetén: 500 Ft/fő
- Kedvezményes* jegy: 1200 Ft
*Részletesen a kedvezményekről ezen az oldalon olvashat.
A felnőtt belépőjegy árából 20% kedvezmény jár Természetjáró Kártya tulajdonosok számára.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 márciusi állapotot tükrözik. Látogatás előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- Autóbusszal Balatonfüred, Községi ház megállóig.
- Vasúton a Székesfehérvár-Tapolca vonalon közlekedő vonatokkal Balatonfüred megállóhelyig.
Megközelítés
- A buszmegállótól induljunk keletre (a közeli templom felé), egyenesen át a körforgalmon az Arácsi út felé. Kövessük a K jelzést, és forduljunk balra az Öreghegyi útra. Innen követhetjük a Z jelzést. Körülbelül 1,2 kilométer után jobbra nyílik az ösvény (Z▲ jelzés), ami a barlanghoz vezet. Összesen kb. 1,3 kilométer séta.
- A vasútállomástól a Zrínyi Miklós utcánál kezdődő Z jelzésen kell elindulni északnyugat felé. Körülbelül 2,1 kilométer után jobbra nyílik az ösvény (Z▲ jelzés), ami a barlanghoz vezet. Összesen kb. 2,2 kilométer séta.
- A Balatoni Kéktúra (K jelzés) útvonaláról Balatonfüredről a Z jelzésen, a Jókai-kilátótól a Z▲turistaúton érhető el a barlang.
Parkolás
- Balatonfüreden az Arácsi útról az Öreghegyi útra fordulva (észak felé) lehet a barlanghoz jutni.
- A Lóczy-barlangnál van néhány parkolóhely.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Kamor Kör mindkét távja Balatonfüredről indul, és mint instant túra, bármikor teljesíthető. A hosszabb táv bejárja a Füred környéki bájos ...
Hangulatos, a könnyű navigációnak köszönhetően szinte meditatív futás, amelynek utolsó emelkedője olyan, mintha a fülünk mellett csapna össze a ...
A Füredi ősz teljesítménytúrák öt távja közül - a kisgyerekeknek való sétán kívül - ez a legrövidebb útvonal. Kellemes, könnyű kirándulás szép ...
A Füredi ősz teljesítménytúrák középhosszú távja felfűzi a Balatonfüred környéki kisebb-nagyobb hegyeket, szép panorámát ígérő kilátókat és ...
A Füredi ősz teljesítménytúrák középrövid távja érint minden olyan látnivalót, amit Balatonfüred környékén érdemes megnézni.
A Füredi ősz teljesítménytúrák leghosszabb távján sok kis balatoni hegyre kell felkapaszkodunk, tehát ezen a távon csak azok induljanak el, akik ...
A Kamor Kör mindkét távja Balatonfüredről indul, és mint instant túra, bármikor teljesíthető. A rövidebb távon a Koloska-völggyel ismerkedhetünk ...
Mutass mindent
Lóczy-barlang
8230 Balatonfüred
Tulajdonságok
- 8 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei