Tardosi vörösmárvány-bánya
A kőzet színe – amelyet a benne lévő vasoxidnak, a hematitnak köszönhet – mellett jellemzője, hogy gyakoriak benne az ősmaradványok, elsősorban az ammoniták. Ahol vörös színű kőben ammonitát látunk az ország bármely pontján, az biztos, hogy a tardosi Bánya-hegy kőfejtőjéből származik, legyen az az esztergomi Bakócz-kápolna (1511), a budapesti Szent István-bazilika (1905) lábazata, vagy a debreceni pályaudvar (1961) kőpadlója. Ez a vörös tardosi kő a jura időszakban keletkezett. Bizonyíthatóan 1204 óta bányásszák. Mátyás király idejében (1487–1489) 42 hajórakománnyit vittek belőle a budai építkezésekhez.
A török korban határvidék volt a terület, elnéptelenedés jellemezte, semmiféle gazdasági tevékenység nem volt. Buda felszabadulása után a kőfejtőt az esztergomi érsekség szlovák és német telepesekkel indította újra. A 19. századi hazai építkezések számának növekedése hozta meg az igazi fellendülést a bányászatban, amit olasz mesterek behívásával is fokoztak a bányatulajdonosok. A követ a nagy millenniumi építkezésekhez hajóval szállították Budapestre, illetve szekéren vitték Süttőre vagy Piszkére.
A bánya magánterület, ahová tilos a belépés. Bizonyos alkalmakkor lehetőség van vezetéssel belépni a területre. Ha arra járnánk, a kapunál dolgozó őröknél érdeklődjünk, megtekinthetjük-e a különleges, egyedi bányaudvart.
Nyitvatartás
A bánya magánterület, ahová tilos a belépés. Ha arra járnánk, az őröknél érdeklődjünk, megtekinthetjük-e távolról a bányaudvart.
Tömegközlekedéssel
- A távolsági buszról a Tardos, süttői elágazás nevű megállóban érdemes leszállni.
Megközelítés
- A buszmegállóból a Z és K+ jelzéseket kövessük. 1,6 km után az elágazásnál térjünk jobbra a Z jelzésre, melyhez 1 km után a K és a Mária-út ᵯ jelzése is csatlakozik. A buszmegállótól a bánya 3 km-re van összesen.
Parkolás
- Tardost az 1-es (Tarjánon és Vértestolnán át vagy Tatán és Agostyánon át) vagy a 10-es úton (Süttőn és Bikolpusztán át) tudjuk megközelíteni.
- A faluban a KRESZ szabályainak megfelelően bőven találunk parkolóhelyet.
Koordináták
- 2 Közeli túrák
A Központi-Gerecse a hegység legmagasabb térszíneivel büszkélkedhet. Fő csúcsa a 634 méteres Nagy-Gerecse markánsan kiemelkedő mészkőröge, amely ...
A Gerecse kilátópontokban bővelkedő, igen változatos vidékén kalauzol végig az Országos Kéktúra 11. szakasza. Mészkőgöröngyös ösvények, vadban ...
- 2 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Erről a tartalomról még senki nem kérdezett.
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei