Petesmalmi Vidrapark
A petesmalmi tórendszer Magyarország egyetlen vidraparkjának ad otthont. Érdekesség, hogy bár hazánk „vidranagyhatalomnak” számít, európai vidrával más állatkertben nem nagyon találkozhatunk, inkább ázsiai rokonát lehet szemügyre venni. A park egyben menhely, de az élővilága is figyelemre méltó, főként madárból van sok. Az 1998-ban kialakított területen tanösvényt hoztak létre, emellett megfigyelőkunyhót és kilátótornyot építettek, így már csak emiatt is érdemes itt tenni egy nagy sétát, és persze azért, mert máshol – főként így, természetes környezetében – nemigen látni európai vidrát.
Somogy megye térségét egykor rengeteg vízimalom és malomtó pöttyözte. Míg előbbiek eltűntek, utóbbiak halastavakká alakultak, melyek tórendszereket alkotnak. Petesmalom is egy ezek közül. A 170 hektáros területet a Somogy Természetvédelmi Szervezet vette meg 1994-ben azzal a céllal, hogy megfelelő környezetet biztosítson a fekete gólyák és a réti sasok számára; kialakításához 1998-ban fogtak hozzá. Ezután kellemes meglepetés volt, hogy a helyszínen megjelent a vidra is.
Azóta a park célja a területmegóvás mellett, hogy a vidrákat saját természetes közegükben mutathassák be. A 2005-ben itt kiépített tanösvény első állomása egy természetes mintára kialakított kifutó, ahol a két állandó lakó, Luca és Bendegúz rejtőzik. Bár ők napközben alapesetben alszanak, hallgatnak gondozójuk hívó szavára, s készséggel megmutatják magukat.
A rövid, 3 kilométeres tanösvényt érdemes végigjárni, főleg a madárkedvelőknek fog nagyon tetszeni. Többek között récefélék, gólyák, gémek, kócsagok lakják a 14 kisebb-nagyobb tó környékét, ahol megfigyelőtornyot is felállítottak. A kis, nádfedeles kunyhó a vízre benyúlva a legideálisabb leshelynek bizonyul.
A Petesmalmi Vidrapark harmadik feladata a már említett vidramentés. Az egész országból ide kerülnek a kölykök, akiket aztán egy gondozó nevel fel és enged szabadon. Sok állatot Hollandiába visznek innen egy hatalmas természetvédelmi területre.
Nyitvatartás
Téli hónapokban
- csak előzetes bejelentkezést követően látogatható
Tavasszal
- hétfő és szerda kivételével minden nap: 10:00-18:00
Árak:
- Felnőtt belépőjegy: 1000 Ft
- Kedvezményes jegy (gyermek/diák/nyugdíjas): 500 Ft
- Családi belépőjegy (1 vagy 2 szülő és gyerekek): 2000 Ft/család
- Támogató jegy: 2000 Ft
A belépőjegy tartalmaz egy vidra bemutatást (választható időpontok: 11:30, 13:30, 15:30) és egy kirándulási lehetőséget a tanösvényen (látogatási idő: 10 és 16 óra között).
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2022 júliusi állapotot tükrözik. Foglalás előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Tömegközlekedéssel
- A helyszín tömegközlekedéssel csak hosszabb gyaloglással egybekötve közelíthető meg!
- A távolsági buszról a Lábod, felső nevű megállóban szálljunk le!
Megközelítés
- A buszmegállónál kanyarodó főútról térjünk le északi irányba 20 métert sétálva, majd kanyarodjunk a jobbra kiágazó, névtelen mellékutcába! 2 km után térjünk jobbra az elágazásban, majd végig maradjunk a tavak között vezető úton, ami a Vidraparkig vezet bennünket (összesen 4,7 km).
Parkolás
- A Petesmalmi Vidrapark a Dél-Dunántúlon található Nagyatád közelében; legegyszerűbben a 68-as útról közelíthető meg.
- Kaposvár felől érkezve a 61-es úton Kaposmérőnél kell letérni, majd kisebb utakon Kadarkúton és Mikén át jutunk a célig.
- A Vidrapark előtt ingyenesen lehehetjük az autót.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Zselic két, legendákkal körbeszőtt kútjához igyekszünk körtúránkon. A Mátyás-kút és a Feneketlen-kút a Dennai-erdő mélyén bújik meg, ahol ...
Mutass mindent
Petesmalmi Vidrapark
Tulajdonságok
- 1 Túrák a környéken
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
A közösség fényképei