Hortobágyi Vadaspark
A terület onnan kapta a nevét, hogy itt álltak 1848-ig Debrecen malmai. Később juhászok tartózkodási helyeként működött hodályokkal, gémeskutakkal és a juhász családjának otthont adó házzal. Ma ennek a helyén a vadaspark központi épülete áll; a puszta ősi élővilágát bemutató kiállításnak, ajándékboltnak és büfének ad helyet.
Érdekesség, hogy Malomházán még az 1970-es években egy rizstelepet üzemeltettek; emiatt a területet apró parcellákra szabdalták. A Hortobágyi Nemzeti Park a 2000-es évek elejétől felszámolta az ültetvényeket, és helyreállította az eredeti pusztaképet.
A vadaspark bemutatja azokat az állatokat, melyek egykor az ősi puszta lakói voltak, de az ember megjelenésével fokozatosan kiszorultak élőhelyükről. Ilyenek például a farkas, a sakál, a vadló, a keselyű vagy a pelikán. Láthatjátok itt azokat az állatokat is, melyek még napjainkban is a védett területen élnek, mint a vadmacska, a róka, a görény, az őz, a réti sas, a nyári lúd, a nagy kócsag, a szürke gém, a daru, a fehér gólya, a fekete gólya, a vörös vércse. A vadaspark igyekszik, hogy az állatokat olyan környezetben ismerhessétek meg, amely hűen tükrözi a puszta egykori megjelenését. Malomház természeti adottságai erre kiválóan alkalmasak, hiszen valamennyi, az egykori tájra jellemző terület megtalálható itt: a nagy kiterjedésű puszta mellett ligeterdők és mocsarasok egyaránt.
A vadaspark csak szervezett keretek között látogatható a Kilenclyukú híd lábánál található Pásztormúzeumtól induló járatokkal. Ha többet szeretnétek megtudni a puszta élővilágáról, akár szakvezetést is kérhettek. A program időtartama kb. 1,5 óra. Az úgynevezett Extra szafari során speciálisan kialakított járművekkel először a Przewalski vadlovakhoz, a rekonstruált őstulkokhoz, valamint a vadszamarakhoz kerülhettek közelebb. Ezután a puszta korábbi ragadozóit láthatjátok rácsok nélkül, tágas, vizesárokkal határolt kifutóikban, valamint természetes tavakon és röpdékben a terület egykori és jelenkori madárvilágát.
A központi épületben megnézhetitek a Malomháza élővilága kiállítást, a gyerekek pedig játszhatnak az új, keményfából készült játszótéren, ahol még egy kis vízimalmot is kipróbálhatnak.
Nyitvatartás
2022-es nyitvatartás:
-
január, február: 10:00 - 14:00, hétfőn zárva
-
március, április: 10:00 - 16:00, hétfőn zárva
-
május: hétköznap 10:00 - 16:00, hétvégén 10:00-17:00, hétfőn zárva
-
június, július, augusztus: 10:00 - 18:00, hétfőn zárva
-
szeptember, október: 10:00 - 17:00, hétfőn zárva
-
november, december: 10:00 - 14:00 előzetes bejelentkezéssel, hétfőn zárva
Az ünnepnapok nyitvatartási rendje változó.
Az extra szafari szolgáltatás igénybevételére január, február hónapban korlátozott lehetőség van, erről a helyszínen a vadasparki kollégáknál lehet érdeklődni.
Árak:
Jegyárak:
- teljes árú: 1600 Ft
- kedvezményes: 1200 Ft
- családi (2 felnőtt, 2 gyermek): 4000Ft/család
- családi jegy váltásakor minden további gyermek/ diák esetén kedvezményes jegy váltása lehetséges: 600 Ft/fő
Egyéb szolgáltatások:
- szakvezetés csoportoknak (max. 30 fő, és max. 2 óra): 12000 Ft/csoport/alkalom
- extra szafari program (terepjárós utazás a vadlovak és őstulkok közé): belépőjegy+1500 Ft/fő
Csoportok részére előzetes bejelentkezés szükséges az e-mail címen, vagy az 52/589-000-es telefonszámon.
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2022 áprilisi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Tömegközlekedéssel
- Az Eger és Debrecen/Hajdúszoboszló között közlekedő távolsági buszról a Hortobágy, csárda nevű megállóban szálljunk le!
- Vonattal a Hortobágy nevű vasútállomásig kell utaznunk.
Megközelítés
- A vadaspark csak szervezett keretek között látogatható a Kilenclyukú híd lábánál található Pásztormúzeumtól induló járatokkal.
-
A buszmegállóból nyugati irányba induljunk a 33-as úttal párhuzamosan a körforgalom felé. 200 méter múlva, a körforgalmat elhagyva a Pásztormúzeumot az út bal oldalán találjuk.
-
A vasútállomásról a Kossuth utcán sétáljunk el a körforgalomig, majd jobbra a Pásztormúzeumig (800 m).
Parkolás
- Hortobágyot a Debrecent Füzesabonnyal összekötő 33-as úton lehet elérni.
- A főútról tudtok a múzeumhoz lekanyarodni.
- A körforgalomnál, vagy szemben a csárda épülete előtt találtok parkolóhelyet.
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A hortobágyi „halvasút” eredetileg a környező halastavak közötti forgalom biztosítására épült, 2007 óta azonban halak helyett a környékre látogató ...
Mutass mindent
Hortobágyi Vadaspark
4071 Hortobágy
Tulajdonságok
- 1 Túrák a környéken
Kérdések és válaszok
Kérdeznél a szerzőtől?
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei