Cserepes-kői barlangszállás
Az Országos Kéktúra útvonala mentén, a Bükk közepén találjuk a Cserepes-kői-sziklaodú mészkőbarlangját. Félkör alakú, deszkákkal védett bejáratába egy ajtót is felszereltek, ezen keresztül jutunk a barlang egyetlen termébe.
A hat méter hosszú, hét méter széles és két és fél méter magas barlangban egyszerű fapriccsek vannak nagyjából hat személynek kialakítva, ezért ha itt tervezünk megszállni, derékaljat és meleg hálózsákot mindenképpen hozzunk magunkkal!
A szálláshelyen található egy vaskályha, de mivel a kéménye tönkrement, jelenleg nem használható. A barlang előtti területen tűzrakó helyet is találunk, de ha sütögetni akarunk, számítsunk arra, hogy a fán kívül mindent vinnünk kell magunkkal. Gondoskodjunk világításról, megfelelő mennyiségű ételről és vízről is, mivel a barlangtól több kilométeres távolságra van a legközelebbi vízvételi hely.
A barlangnál följebb, attól bal kéz felé, a sziklák között egy kiváló bivakhely is található, ahol a félkörívben visszahajló mészkőfal nyújt menedéket az eső elől.
A barlang bejáratánál találjuk a Kéktúra pecsétjét.
A Cserepes-kő sziklás oldalába vájt barlangot régóta használták szállásként a természetjárók, vadászok és korábban a betyárok is. Kadić Ottokár geológus, a magyar barlangkutatás megalapítója már 1929-ben alaprajzot készített a barlangról, és kutatásai alatt maga is ott lakott. Barlangi medve csontmaradványai, cserépedények töredékei és egy szerszám is előkerült a feltárás során. 1944-ben jelent meg először nyomtatásban az általa készített barlangtérkép és leírás.
Nyitvatartás
Egész évben szabadon látogatható.Fekvőhelyek
Árak
IngyenesTömegközlekedéssel
- Vonattal Bélapátfalvi cementgyár vasúti megállóhely esik a legközelebb a K útvonalához.
- Az autóbuszról Bélapátfalva, Egészségház buszmegállónál szálljunk le!
- Vonattal Szilvásvárad-Szalajkavölgy állomásról is indíthatjuk a túrát.
- Busszal Szilvásvárad, szalajkavölgyi elágazás megállótól szintén indulhatunk.
Megközelítés
- A barlang egyben a Kéktúra pecsételőhelye is, tehát a K jelzés mentén található. Az Országos Kék 23. szakasza érinti.
- Bélapátfalván a vonatról leszállva máris a K jelzésen találjuk magunkat, onnan keletre, a tó felé induljunk. Végig a K jelzésen maradva közel 10 km-es túrával érjük el a barlangot. Ahol a K, S és P jelzés különválik, a P-t követve lerövidíthetjük az utat néhány km-rel. Az Őr-kő-réten csatlakozunk vissza a K-re.
- A buszról Bélapátfalván leszállva kb. 200 métert visszasétálunk a város felé, majd balra, a sínekkel párhuzamosan a Szomjas Csuka és a tó felé kanyarodunk rá a K jelzésre.
- Szilvásváradon akár vonattal, akár busszal érkezünk, az Egri úton sétáljunk el a Szalajka-völgy bejáratához, ahonnan a Z jelzést kövessük! A Kopasz-réttől a Z◼ jelzésre váltsunk, ez vezet a barlanghoz a közel 8 km-es út végén.
- A bánkúti parkolóból végig a K jelzésen egy majdnem 11 km-es túrával, de viszonylag kevés szintemelkedéssel jutunk el a barlangszálláshoz.
Parkolás
- Bélapátfalva IV. Béla út és a József Attila u. sarkánál találunk egy parkolót.
- Bánkúti parkoló
- Szilvásváradon több parkoló is a túrázók rendelkezésére áll. A Szalajka-völgyhöz legközelebbi parkoló fizetős (250 Ft/óra), a többi ingyenes. A fizetős parkolóból napi 1600 Ft-ért feljuthatunk egészen a Bükk-fennsíkig (Olaszkapu).
Koordináták
Környékbeli ajánlatok
A Bükk legmagasabb pontjainak hatékony, sportértékkel bíró megközelítése, ahol érintjük a hegynek is nevet adó, látványos forrásbarlangot.
Rövid körtúra a fennsík tövében, mely a Bükk legszebb időszakos forrását, az elapadt állapotában is mutatós Imót veszi célba. De felkeressük a ...
Leszállva a felsőtárkányi kisvasútról izgalmas útra indulunk: felkapaszkodunk a Bükk-fennsík legmagasabb természetes kilátóhelyére, a Tar-kő éles ...
A Bükk-fennsík minden jellegzetességét felvonultató, könnyed túra. Sűrű, természetes erdők, széles kilátás a hegység belsejére, borókás töbröktől ...
A Bükk nagy klasszikusa ez a Három-kőn át Tar-kőre, a hegység legmagasabb természetes kilátópontjára vezető túra. Egész évben sok kiránduló keresi ...
Túránk a bükki vadon központi részére vezet: a legvadregényesebb tájakra, messze a településektől. Az északnyugati erősségtől, a Gerennavártól ...
Hazánk legrövidebb, legmeredekebb és legforgalmasabb erdei vasútja a szilvásváradi Szalajka-völgyben szállítja a kirándulókat a falu szélső utcái ...
A Bükk-hegység jellegzetes szeletét járjuk be a legnépszerűbb szurdokvölgyből a fellegvárként tornyosuló fennsíkra és annak sasbércszerű őrtornyára.
Mutass mindent
- 4 Közeli túrák
Kérdések és válaszok
Értékelések
Legyél te az első hozzászóló!
A közösség fényképei