Könnyed kör Velencéről egy csipetnyi tereppel
A Velencei-tavat megkerülő klasszikus körön kívül számtalan lehetőség adódik, hogy egy jót tekerjünk a környéken. Ez a túra a vízparti nyüzsgéstől eltávolodva szőlőföldek, dűlőutak, pincesorok között kanyarog a hepehupás tájon. A frissen fektetett aszfalttól egészen a földútig sokféle terepen gurulunk. Az is bátran nekivághat a körnek, aki még sosem hagyta el a kiépített utakat, hiszen csak néhány szakaszon térünk le az aszfaltról, és az sem számít technikásnak - akár merev villával, teleszkóp nélkül is teljesíthető ez a kör.
Felfedeznivalókban sem lesz hiány: a vízpartot és Velencét hátrahagyva érdemes megkeresnünk a környéken megbújó számtalan kastélyt. A szőlőhegyeken gyümölcsöt, mustot vagy bort kóstolhatunk, egy kis emelkedővel egybekötött izzasztásért feltekerhetünk a Bence-hegyen álló kilátóba – a madártávlatból tündöklő Velencei-tó lenyűgöző látvány! Kis kitérővel felkereshetjük a híres nadapi szintezési ősjegyet vagy a felújított vízimalmot a Bágyom-patak partján, sőt, Vörösmarty Mihályhoz kötődő számtalan emléket is felkutathatunk a vidéken.
Nyáron a vízpartra visszaérve megérdemeljük a hűsítő csobbanást és a helyi büfék finom falatkáit.
Author’s recommendation
- Velencén érdemes felkeresni a Wenckheim-kastélyt és a Hauszmann-Gschwint-kastélyt (sőt a Meszleny-kastély romos épületét is).
- A túra elején, az autópályán való átkelés után megéri a Bence-hegyi kilátó felé kanyarodni. Habár egy picivel több szintet fogunk gyűjteni, a kilátás kárpótol mindenért. A kilátóból legurulva Nadap széléhez érünk, ahol jobbra kanyarodva visszatérhetünk az eredeti nyomvonalhoz.
- Nadap szintezési ősjegye felé is tehetünk egy rövid kitérőt.
- Pázmánd szélén egy felújított vízimalmot és gémeskutat vehetünk szemügyre.
- Kápolnásnyéken a Halász-kastélyt és Vörösmarty emlékmúzeumát érdemes meglátogatni.
Track types
Show elevation profileSafety information
- Szezonban a Korzó hétvégén nagyon forgalmas. Közös utakat használunk a gyalogosokkal, ezért legyünk mindig nagyon óvatosak és előzékenyek!
- A túrán viszonylag sokat közlekedünk közúton forgalomban. Mindig legyünk nagyon figyelmesek és tartsuk be a KRESZ szabályait.
Tips and hints
Start
Destination
Turn-by-turn directions
Itiner:
- A vasútállomásról induljunk el tó partján vezetett kerékpárúton egészen a Drótszamár Kemping végéig!
- A Fő utcán keresztül érünk el az M7 autópálya felett átítvelő hídra, majd a Panoráma úton haladunk tovább keletre.
- A kék kerékpáros jelre becsatlakozva kövessük azt, majd Nadapon forduljunk a Kossuth Lajos utcába!
- Innen az Auckar dűlő - Csikar dűlő - Kabar dűlő - 8117 - Dózsa utca - Gárdonyi út - Széchenyi utca útvonalon jutunk vissza a Korzóhoz.
A túráról részletesen:
A vasútállomásról északkeleti irányba, a hajdani Ifi Kemping felé indulunk. Néhány pedálfordulat múlva az impozáns Velence Korzón találjuk magunkat. Balra, a tó felé kanyarodva a tengerpartot idéző homokos strand mentén kerekezhetünk. A felújított terület 2014 óta várja a pihenni vágyókat bevásárlóközponttal, óriási parkolóval, fásított partszakasszal, kerékpárutakkal.
Virágos Velence
A település már az ókorban is virágzott, hiszen a budai Aquincum és az Adria között hosszan elnyúló hadi és kereskedelmi út itt futott mellette; ám a fenti címet csak 2000-ben nyerte el, mint Magyarország „legvirágosabb” települése. A halászat és a borászat egykori központja az 1930-as évektől fokozatosan üdülőterületté alakult át.
Érdemes felkeresnünk a Wenckheim-kastély 1890 körüli neoreneszánsz épületét, ami napjainkban könyvtárként és közösségi térként funkcionál. Egy másik pompás építészeti emlék a Hauszmann-Gschwint-kastély historizáló neobarokk épülete az 1920-as évekből – ez most üdülőként működik. A Meszleny-kastély sajnos igen romos állapotban van, pedig a Meszleny család évszázadokon át meghatározta a település életét. Velence 1690 körül épült református temploma szintén megér egy kitérőt.
A Korzót elhagyva töredezett úton tekerünk tovább, majd hamarosan a Drótszamár Kempinghez érünk. A túlsó végén legyünk résen: itt kell búcsút inteni a part menti biciklisávnak. A Fő utcán haladva kiérünk az Ország útra, majd a VelenceBike kerékpárboltnál bal-jobb kanyarkombinációval már az autópálya pihenőben találjuk magunkat. A gyalogos kishídon áttekerve, és az újabb parkolót elhagyva jobbra fordulunk a Panoráma úton.
Kitérő a kilátásért
Habár a túra útvonala nem érinti, a Panoráma út elágazásában balra térve tekerhetünk fel a Bence-hegyi kilátóhoz. A környék napsütötte dombjait régóta szőlőtermő területként hasznosítják, elsősorban fehér fajtákat telepítettek ide. A hegyoldalban sorakozó épületek között Vörösmarty Mihály présházára is rábukkanhatunk, mielőtt felérnénk a 2018 márciusában átadott, modern formájú, 20 méteres toronyhoz.
Kaptatás a szintezési ősjegy közelében
Az eredeti útvonalon a Nadapi útra kiérve lapos, de annál alattomosabb emelkedőn tekerünk Nadap irányába. Közben jobbra már láthatjuk azokat a szőlődombokat, ahova éppen tartunk. A települést elérve erősödik az emelkedő, de szerencsére a kanyarban letérünk a még meredekebb rész előtt. Kétszer jobbra fordulva követjük a kék kerékpáros jelet. A Nadapot Pázmánddal összekötő út a 2010-es években újult meg, így igazán minőségi burkolaton tekerhetünk, ahol a forgalom is elég gyér szerencsére. A szőlők és mezők között néha érdemes visszanézni a Bence-hegyre és a Velencei tóra, igazán szép látványt nyújtanak.
Ha szeretnénk feltekerni a szintezési ősjegyhez, a településre érve az első utcán balra kell térnünk a buszmegállónál a Rákóczi utcára (a tájékoztató táblák is segítenek). Közben fejtsük meg, mit is takar ez a furcsa elnevezés: a tengerszint feletti magasságmérést hazánkban a II. világháború végéig ehhez az alapponthoz képest határozták meg. A pontos helyszín hazánk egyik legkevésbé mozgó területén, egy gránitsziklán található. Az 1888-ban felállított obeliszk talapzatába rejtették el a márványtábla laposra csiszolt felületét. Érdekesség, hogy bár fix pontként emlegetik, az utóbbi néhány évtizedben több mint 3 centiméternyit emelkedett az adriai nullponthoz viszonyítva.
A környék még két érdekességet rejt. Nadap római katolikus templomában keresztelték meg 1800 decemberében Vörösmarty Mihályt. A településtől nyugati irányba húzódó, 352 m magas Meleg-hegyen egy ritkán megtelepedő fafajtával, a magyar-tölggyel találkozhatunk.
A terep és a malom
A kék jelzésű kerékpárúton a jó minőségű aszfalt végére érve balra kanyarodunk, ahol pár száz méterig viseltes, kopott úton tekerünk, majd jobbra letérünk a terepre. Két nyomsávos földúton bringázunk a fák között, ahol nemsokára egy lepusztult, magára hagyott pihenőhöz érünk a Téglaházi-forrásnál. Jobbra kanyarodva porózus talajon mászunk fel Pázmánd széléig. Beérve a falut átszelő főútra jobbra térünk ismét, és gyakorlatilag végigtekerünk a településen. A túlsó végén a Hegyalja Vendéglő előtt picivel jobbra fordulunk a Kossuth Lajos utcára, majd töredezett aszfalton elhagyjuk Pázmándot.
Pár száz méteres kitérővel egy újjászületett malomra bukkanhatunk, ha a település fő utcájáról a kanyart követő buszmegálló után balra térünk a Malom utcára, ami földútban folytatódik az épületig. A Bágyom-patak partján az 1950-es évekig őrölte a gabonát a helyi molnár. Az államosítás után gazdátlanná vált épületet leradírozta a térképről az enyészet. Az új malom létrejötte Hegyi Jánosnak és családjának köszönhető, akik nosztalgiával gondoltak a gyerekkori emlékre - majd gondos kutatással felderítették az eredeti helyszínt, alaprajzot és műszaki leírást. A tereprendezéskor kikotorták a patakmedret, zsilipet építettek, végül a gépház is elkészült: így régi pompájában újjászületett a hajdani vízimalom.
Újabb szőlők, újabb kastélyok
Néhány száz méter után balra fordulunk a hétvégi házak, présházak és pincék mentén; körülöttünk szőlőültetvények mindenfelé. Az út már csak nyomokban tartalmaz aszfaltot, kátyúk és döngölt murva váltogatják egymást. Egy jobb-bal kanyarkombinációval dűlőutat váltunk egy másik párhuzamos nyomvonalra, ami begurít minket az M7-es kápolnásnyéki lehajtójához. Innen a 8117-es műúton betekerünk Kápolnásnyékre.
Ez a település is számos látnivalót tartogat nekünk. Az egyik legszebb a 19. században klasszicista stílusban épült Halász-kastély, ami neobarokk átalakításokkal a következő századfordulón nyerte el mai formáját. A II. világháború végén állami tulajdonba került épületet a Termelőszövetkezet kapta meg irodahelységként, majd sokáig sorsára hagyottan, üresen állt. 2014-ben megmentették a pusztulástól, sőt gyönyörű parkját is helyreállították. Ma műemlékvédelem alatt áll, kiállításoknak ad otthont.
Kápolnásnyékhez szorosan kötődik Vörösmarty Mihály neve, akinek emlékmúzeumát a település szélén, a Nádasdy grófok volt ispánlakában találjuk. A költő szülőháza már nem áll, de a helyét kopjafa jelzi. A költő születésének 200. évfordulóján szobrot állíttattak tiszteletére a Vörösmarty parkban.
Megint Velencén
A kápolnásnyéki körforgalomnál egyenesen haladunk tovább, majd az első lehetőségnél jobbra kanyarodunk. Innen már kerékpáros nyom, majd kerékpáros sáv segíti közlekedésünket. Az utca a Korzó déli végébe torkollik - itt már jártunk, ismerős lesz a terep. Jobbra kanyarodva megkóstolhatjuk a messze földön híres helyi lángost és elnyalhatunk egy fagyit a parton, mielőtt balra visszatérnénk a vasútállomásra.
Note
Public transport
Public-transport-friendly
- A túránk kezdőpontjának megközelítése tömegközlekedéssel nem fog gondot okozni, hiszen pontosan a Velence nevű vasúti megállóhelyről indulunk. Nyári csúcsszezonban a tömött vonatokon a kerékpárszállítás nem a legkönnyebb feladat, ezért érdemes előre érdeklődni a felférő biciklik számáról az egyes vonatoknál.
Getting there
- A túra közvetlenül a vasútállomásról indul, és ugyanoda tér vissza.
Parking
- Autóval is könnyen megközelíthető a helyszín akár a 7-es úton vagy az M7-es autópályán.
- Az állomás mellett több parkoló is található. Legyünk figyelmesek, hogy melyik ingyenes és melyik fizetős!
Coordinates
Book recommendation by the author
Author’s map recommendations
Equipment
- Minden kerékpáros túrán legyen nálunk pótbelső, pumpa, gumileszedő és néhány alapvető szerszám arra az esetre, ha technikai problémánk adódna!
- Hegyikerékpározás közben különösen ajánlott a sisak viselete!
- Habár az út során van lehetőség élelemhez és vízhez jutni, érdemes mindig megfelelő mennyiségű frissítővel elindulni a túrára.
- A navigáláshoz a Természetjáró appot ajánljuk.
Statistics
- 1 Waypoints
- 1 Waypoints
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others