Panoráma a Közép-Mecsek kilátóiból
Turista elődeinknek köszönhetően a Mecsek számos pontján épült kilátó az elmúlt száz esztendő folyamán. A hegység központi, parkerdei területén nagy a „kilátósűrűség”, így ezen a túrán hat különböző helyről csodálhatjuk meg a tájat.
A Tettye fölötti sziklákon álló Balázs-pihenő, a Bertalan-sziklára épült Flóra-pihenő kilátója, a misinai tv-torony, a Kis-Tubes betonkilátója, az újjáépült tubesi János-kilátó és a római erődre emlékeztető Sós-hegyi-kilátó páratlan panorámával, feledhetetlen élményekkel kecsegtet minket.
Kirándulásunkon olyan botanikai ritkaságokat rejtegető sziklagyepek, karsztbokorerdők mellett megyünk el, ahol kora tavasztól őszig számos védett és ritka növény bontja szirmait.
Author’s recommendation
- A Tettyén található Pintérkert, a mésztufabarlang, a Havi-hegyi templom és a Tettye téri romok akár egész napos programot is biztosíthatnak a kirándulók számára. Így érdemes ezek felfedezését egy másik napra tervezni.
- A misinai tv-torony csak belépőjegy ellenében látogatható, de érdemes a 70 méter magas kilátószintre felliftezni, ahonnan lélegzetelállító panorámában gyönyörködhetünk.
- A Mecsek ugyan bővelkedik forrásokban, de ezen a gerinctúrán nem érintünk egyetlen forrást sem, ahol megtölthetnénk kulacsainkat, így érdemes több vizet vinnünk magunkkal.
Track types
Show elevation profileStart
Destination
Turn-by-turn directions
Itiner
- A Tettye-Dömörkapu-Misina-Tubes útvonalon a S jelzés lesz a kalauzunk.
- A Tubesen jelet váltunk, és a P▲ jelzésén sétálunk le a Lapisra.
- A Lapistól a Z▲ jelzést követve érkezünk a Sós-hegyi kilátóhoz.
- A Sós-hegy oldalában jelet váltunk, és a Z+ bal oldali ágán lesétálunk a Remete-rétre.
- A Remete-rétről a P jelzésén érkezünk a Mandulásba.
A túra részletes leírása
A Tettye fennsíkjának északkeleti sarkából indulunk a S jelzést követve. Túránk legelején rögtön kitérőt teszünk első kilátóhelyünkhöz. A korláttal elválasztott úton balra tartunk, és a sziklába vájt lépcsőkön igen meredeken kapaszkodunk felfelé. Az alattunk egyre mélyülő Tettye-katlan és a város panorámája tárulkozik elénk. Hamar felérünk a sziklatetőn álló pihenőhöz, ahol a kilátás minden fáradozásunkért kárpótol minket.
Visszatérünk jelzésünkhöz, és az Irma úton megyünk felfelé. A sétaút Hamedli Gyula hagyatékából épült, fiatalon elhunyt feleségéről nevezték el. A folyamatosan emelkedő parkerdei úton előbb elmegyünk a Lenkei-pihenő, majd a Hamedli-pihenő mellett, így érkezünk a Dömörkapuhoz. A valaha szebb napokat látott Vidámpark keleti oldalában található a Flóra-pihenő kilátója, ahová jelzetlen úton, néhány perces sétával juthatunk el. A kilátót 1893-ban építették a 404 méter magasan álló Bertalan-sziklára. A pihenő környékén húzódó meredek sziklagyep számos ritka és védett növényfajnak nyújt kiváló életteret. Ismertető tábla mutatja be őket, de a meredek, keskeny ösvényeken sétálva magunk is megcsodálhatjuk szépségüket. Egy kis csokor a növényritkaságokból: tavaszi hérics, majomkosbor, leánykökörcsin, vitézvirág, hogy csak néhányat említsünk. Ne térjünk le az ösvényekről és semmilyen virágot ne szakítsunk le!
A turistautak kereszteződéséből mi továbbra is a S jelzést követjük, és a Ptacsek-pihenő mellett indulunk felfelé a régi szánkópályán. Az egyre meredekebb, sziklás, kígyózó ösvényen elhagyjuk a sífelvonó épületét, így érkezünk az 535 méter magas Misina-tetőre. A Tettyétől idáig közel 300 méter szintet gyűrtünk le, a tévétorony 70 méter magas körkilátójába viszont már lift „repít fel” minket.
A torony tövében található étterem helyén állt az 1908-ban átadott Kiss József-kilátó. Nevét a Mecsekért tett munkássága elismeréseként Kiss Józsefről, a Mecsek Egyesület egyik alapító tagjáról kapta. A tévétorony építésekor lebontották. A volt kilátó bejárata feletti névtábla a Zsolnay Gyárban készült, ma a torony nyitott kilátószintjén található.
Az 1973-ban átadott pécsi tévétorony a maga 197 méterével - az adótornyokat és néhány kéményt leszámítva - hazánk legmagasabb épülete. Mára a Mecsek és Pécs jelképévé vált.
A pazar kilátás után „újra a földön” követjük jelzésünket. Átmegyünk az országúton, majd a parkerdei úton felfelé sétálva hamarosan elérjük a Rotary-körsétány elágazását. Innen néhány perces gyaloglás után balra megpillantjuk a Kis-Tubesre vezető ösvényt, ahol az 577 méter magasan álló betonkilátóból csodálhatjuk a város nyugati részét és a Jakab-hegy tömbjét.
A Tubes-gerinc déli oldalában húzódó sziklagyep és karsztbokorerdő fokozottan védett növényvilágát a turistaút mentén felállított információs táblákról ismerhetjük meg. Tavaszi, nyári kirándulásinkon a számos orchidea faj mellett megpillanthatjuk a turbánliliom, és a nagyezerjófű pompázó virágait is.
Innen tovább emelkedik utunk, mígnem a Tubes 611 méter magas csúcsára érkezünk. Ezen a helyen áll a 2001-ben újjáépített János-kilátó, ahonnan a Mecsek körpanorámájában gyönyörködhetünk. Tiszta időben innen, illtetve a tévétorony is kilátójából megpillanthatjuk az orfűi tórendszer csillogó vízfelületét, de a Villány-hegység vonulata, és a horvátországi Papuk-hegység tömbje is jól kivehető. Tiszta időben akár a Badacsonyig ellátni.
A hegyről lefelé vezető útnak válasszuk a szerpentinező P▲ jelzését, mely szép erdei környezetben vezet le minket a Lapisra. Az országút mellett, fenyőfák árnyékéban találjuk a Mecsek hét kőzetéből épült, és a hét magyar törzs szövetségét jelképező Erdész emlékművet. A Lapisról fél tucat turistaút ágazik szét a szélrózsa minden irányába. Mi a műúton átkelve már a Z▲ jelzését követjük, melyen mintegy ötszáz méter után elérjük a Sós-hegy római őrtoronyra emlékeztető kilátóját (486 m). Szép kilátás nyílik róla Pécs nyugati városrészére, a Jakab-hegyre és az Orfűi-tóra. Lefelé haladva rátérünk a Z+ szerpentinösvényére (a balra tartó ösvényre, mert a jobbos visszavisz Lapisra), és hamarosan a Remete-rét közkedvelt pihenőhelyére érkezünk.
A tisztásról a Szentkút felől érkező P jelen balra indulunk tovább. A daindoli völgyeket keresztező hangulatos parkerdei úton kígyózva közel öt kilométeres gyaloglás után érkezünk a Mandulásba, ahonnan a 34-es buszjárattal térhetünk vissza a városba.
Note
Public transport
- A 33-as buszról a Tettye Tér megállónál szálljunk le! Ide a pécsi vasútállomásról induló 33-as járattal érkezhetünk.
Getting there
- A S jelzés kb. 60 méterrel a buszmegálló után, az Irma úton kezdődik.
Parking
- Parkolási lehetőség a Tettye téren korlátozottan, a KRESZ szabályainak megfelelelően van.
Coordinates
Book recommendation by the author
Author’s map recommendations
- A Mecsek turistakalauza
Book recommendations for this region:
Equipment
Alapvető túrafelszerelés: bakancs, az évszaknak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz Természetjáró app.
Statistics
- 7 Waypoints
- 7 Waypoints
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others