Bába-hegyi körtúra
Author’s recommendation
-
A körtúra rövidíthető, ha a Bába-hegy déli oldalán a vadászháztól lefelé tovább követjük a szállítóutat, a Z kerékpáros jelzés mentén, mely visszavezet Pusztafaluba. A másik lehetőség, ha a Fövenyes-kút előtti elágazásnál szintén maradunk a jelzés nélküli széles kövesúton, ami becsatlakozik a K+ jelzésbe, és így jutunk vissza a kezdőpontra.
-
Pusztafalu tájházában megtekinthetjük a hagyományos paraszti életmód használati tárgyait, kellékeit és viseleteit. Az Öreg Bence turistaházban pedig megszállhatunk.
-
Pusztafaluból a K◼, majd a K jelzéseken 3 km-es könnyű sétával érhető el a határ szlovákiai oldalán az Izra-tó, amely a Tokaj-Eperjesi-hegység legnagyobb természetes tava. Partján számos pihenőhelyet és büfét is találunk.
Start
Destination
Turn-by-turn directions
Itiner:
- Pusztafalu főutcáján a K◼ jelzéseket követjük a faluközpontig, majd onnan egyenesen a K▲ jelzéseken hódítjuk meg a Bába-hegyet.
- A 200 éves tölgy melletti elágazásban jobbra térünk a K+ jelzésre, ami Füzérkajatára vezet.
- Füzrkajatán egyenesen követjük a Felszabadulás útját, majd arról jobbra térünk az Ady Endre utcára.
- Az utca végétől a murvás bicikliútat követjük (ennek felfestése 2022 tavaszán várható, ekkortól K+ jelzés lesz).
- Csatlakozunk a K+ jelzésbe, amely visszavezet Pusztafalura.
- Pusztafalun a jelzést elhagyva követjük a főutcát, majd a rövidesen megérkező K◼ jelek kalauzolnak vissza a kezdőpontra.
A túra részletes leírása:
Indulás Pusztafaluból
Pusztafalu buszmegállójából a K◼ jeleket követve startolunk a település központja, majd keleti széle felé a K▲ jelzésen. A jellegzetes, patakvölgybe épült irtástelepülés az egyik utolsó hegyközi faluként alakult a 14. században. Természetes átjáró húzódott itt a Hegyköz és a Zempléni-dombság falvai között, mígnem a trianoni határokkal elvágták a kapcsolatot. A falu értékes területeket veszített a Milic tömbjének erdőségéből, illetve a hegység legnagyobb természetes tava, az Izra-tó is a határ túloldalára került. A zsákfaluvá kényszerült településről sokan elvándoroltak, mára a lakosság száma 200 fő alá csökkent. Az Európai Unió belső határainak eltörlésével napjainkban ismét szabadon mozoghatunk a határvidéken, akár felkeresve az egykor Pusztafaluhoz tartozó külterületeket.
A Fő utcán elindulva a régi házakat magunk mögött hagyjuk. Ahogy a község feletti nyeregbe emelkedünk, jól érzékelhető, hogy az eredetileg a védett völgykatlanban meghúzódó épületek hogyan terjeszkedtek idővel a kitett részek felé, ahol a nyergen átbukó északi szél már sokkal barátságtalanabb körülményeket teremtett. A lapos hágó szlovákiai oldalán jól belátjuk a lankás ártereket, a Ronyva, a Tapoly és az Ondava völgyén felnyújtózó Alföldet. A síkvidék peremén az Északkeleti-Kárpátok vulkáni ívének tagjai keretezik a horizontot.
Keresztül a Bába-hegyen
A nyeregben jobbra kanyarodunk, majd egy erdőfolt után nyílt területen vágunk át a szemben magasodó Bába-hegy irányába. Mögöttük az országhatárt hordozó gerincet, azon túl pedig a Tokaj-Eperjesi-hegyvidék Szlovákiában magasodó részeit szemlélhetjük. Kerítés mentén sétálva érjük el az erdőt, ahonnan éles kanyarokkal tartunk a hegyhát felé. A szép bükkösben ösvényre térünk, és befordulunk a Bába-hegy letörése alá. A hirtelen meredekké váló felszínen törmelékmező fogad, mely ívesen emelkedve terül el az erdőaljon. A múlt jégkorszakaiban, a tundra éghajlaton ezek a hegyoldalak fokozott fagyaprózódásnak voltak kitéve, így a mélyben fekvő kőzeteket a hátráló erózió kihámozta a hegy belsejéből. Ennek eredménye a rengeteg kőzettörmelék is, melyet mára már erősen beborított a növényzet. A másik érdekes jelenség, hogy az itt zöldellő öreg bükkös a nedvesebb és hűvösebb mikroklíma hatására a hegytető tölgyese alatt húzódik, felcserélve a szokásos vegetációs tagolódást.
A riodácit sziklafal peremére a gerincvonal szellős ösvényén kanyarodunk fel, mely épp a letörés szélén vezet a csúcsra. Kellemes hangulatú tölgyerdőben haladunk, a fák törzse és a földfelszín üde mohapárnával fedett. A ritkásabb erdő néha szűk kilátást enged a Felső-Hegyköz térségére, míg a Bába-hegy 545 méteres csúcsán már valódi kilátópont fogad, ahonnan nagyszerű panoráma nyílik. Ebből az irányból a legmerészebb a Milic tömbjének kontúrja, Pusztafalu mögött a Tolvaj-hegy sziklás vidéke igazi kárpáti bércként magasodik a falu kaszálói fölött. A hegycsoport déli peremén pedig a mindig impozáns füzéri Várhegy vulkáni kúpja trónol a Hegyközi-medence szélén. A távolban a hegység központi részének csúcsai kapaszkodnak egymás hátán, hazánk egyik utolsó vadonját rejtve.
Ereszkedőben Füzérkajatára
Az ösvény innentől lankásan ereszkedik, nagy ívben visszakanyarodik keletre az országhatár irányába. Alig pár száz méter után széles kövesútra érkezünk ki egy vadászháznál, ami tágas terasszal, padokkal és asztalokkal csábít pihenésre az üde tisztás szélén. Érdemes itt, a hegy idilli zugában kicsit leülni, mielőtt hosszú ereszkedésünket megkezdjük - innentől ugyanis a vegyes bükkös-tölgyesben kanyarogva jutunk el a szlovák határ közelébe. Egy helyen a jelzés ösvényre terelve átvág a szállítóút kanyarulatán.
Érintjük a Fövenyes-kút kifolyóját, majd a kis faházikóval foglalt Mester András-forrásnál rövidesen újabb pihenőhely padjainál ülhetünk le a bükkök tövében. A varázslatos helyszínt a patak menti ösvényen hagyjuk el, és újra a kövesútra lépve, jobbra a K+ jelzésre váltunk. A kereszteződés mellett a 200 éves tölgy két matuzsálemét csodálhatjuk meg: ezek a tekintélyes hagyásfák a régmúlt erdőségeinek emlékei. Nyugati irányban folytatva túránkat elhaladunk egy fúrt kút, aztán az Erzsébet-tanya épülete mellett, majd a fák között a Hollóháza feletti Kánya-hegy tűnik fel katonai lokátortornyával. Füzérkajata szélén aszfaltra váltunk, és a Rednek-kút vízműbe foglalt védterülete után az apró község házai közé jutunk. Az út kanyarulatából a Telkibánya környéki hegyek látványában gyönyörködhetünk.
Vissza Pusztafaluba
A K+ jelzésen maradva a faluba sétálunk, és tartjuk az egyenes irányt a jelzetlen Felszabadulás úton. Csatlakozunk az Ady Endre utcába, amin jobbra, a temető előtt érjük el a Füzérkajatáról kifelé tartó, murvás bicikliutat. Ez jelenleg jelzetlen, de 2022 tavaszától K+ jelzéssel lesz ellátva. Szállítóúttal egyesül a bringaút, amely végül a Pusztafalu és Füzérkajata közötti kaszálókra és szántókra vezet le.
Szépen belátni innen a tágas Hegyköz vidékét, a hegység északkeleti szegletét. A táj képét azonban a füzéri Várhegy és tetején a felújított erősség uralja. Az ereszkedés ismét oldalazásba vált, ahogy az út észak felé visszakanyarodik a Bába-hegy lábához, végül szántók és gyümölcsösök között érkezünk Pusztafalu széléhez. A község felett a sziklás Tolvaj-hegy és az országhatárt hordozó gerinc nyújtózik. Utunk a hátsó porták kertjei alatt, a patak mellett vezet be a faluba. A Fő utcát elhagyják a jelek, mi viszont nem kanyarodunk le, és hamarosan már a csatlakozó K◼ jelzést követjük a faluközpont felé. Érintjük az Öreg Bence turistaházat, majd a régi házak között gyalogolva érkezünk vissza kiindulópontunkra.
Note
Public transport
Public-transport-friendly
- A távolsági buszról a Pusztafalu, vegyesbolt megállóban érdemes leszállni.
Getting there
- A buszmegállóból indul a túra, és ott is végződik.
Parking
- A túra kezdőpontjához közel, a faluközpontban tudunk parkolni.
Coordinates
Book recommendation by the author
-
Zempléni-hegység turistakalauz
Author’s map recommendations
- Bármely turistatérkép, amely ábrázolja a hegység északi részét
Equipment
-
Alapvető túrafelszerelés: bakancs vagy túracipő, az évszaknak és időjárásnak megfelelő öltözet, ivóvíz, élelem. A navigáláshoz TERMÉSZETJÁRÓ app.
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others