Velencei-tó kerülés kerékpárral
Ideális program családosoknak: minimális a szintemelkedés és sok a pihenési lehetőség (büfé, strand, stb.) meg a látnivaló. Kisgyerekekkel is könnyen teljesíthető a mintegy 30 kilométeres táv.
Kora tavasztól késő őszig ideális bringatúra. Rajtunk áll, mennyi időt szánunk rá: attól függ, hogy a sportértékre vagy a tó körüli látnivalókra „megyünk rá”. Mivel autóval és vonattal is könnyedén megközelíthető a helyszín, ezért kellemes időjárással, hétvégén, különsöen a nyári időszakban készüljünk fel nagy forgalomra!
Minimális szintemelkedéssel csak a tó északi részén, Pákozd és Sukoró környékén találkozhatunk - ezt leszámítva legfeljebb a "szembeszél" nehezítheti meg a dolgunkat. Akár autóval, akár vonattal érkezünk, Velencénél érdemes nekivágni a tó-körnek. Ha valaki jó kondiban van, egy óra alatt végig tud robogni, de akár egynaposra fel lehet duzzasztani a kerülést. Nyáron egy sereg strand és büfé csábít megállásra, de még a hidegebb időben is akad egyéb látnivaló bőven.
Pákozdnál az emlékműhöz érdemes kitérőt tenni. Találunk itt egy arborétumot is, melynek bejárata mellett vezet el a bringaút. Ugyan felfelé kell tekerni, de szintén érdemes kitérőt tenni Sukoróra. A falu központjában található református templom érdekessége, hogy az 1848-as pákozdi csata előtt Kossuth seregének vezérkara itt tartott haditanácsot. A legnevesebb résztvevők ülőhelyét ma táblácskák jelölik az első padokon. Innen Nadap felé tekerjünk tovább, és keressük meg a Gyapjaszsák nevű sziklaformációt, ahonnan szép panoráma nyílik a tóra. S ha már erre járunk, vegyük a fáradságot: némi emelkedőt leküzdve haladjunk tovább a település felé, ugyanis itt található a térképészet egyik legfontosabb meghatározójának, a magasság mérésnek magyarországi legfőbb viszonyító pontja, a nadapi szintezési ősjegy. Miért pont ide építették? Azért, mert a Velencei-hegység a Kárpát-medence legöregebb és legstabilabb képződménye.
Akik a tó élővilágára kíváncsiak, Dinnyésnél álljanak meg. Itt található ugyanis a 2010-ben (helyi kezdeményezésre létrehozott) 3 km hosszú madárdal tanösvény, amelynek bejárásával elsősorban a rendkívül gazdag madárvilággal, továbbá a vízi élőlények különböző képviselőivel ismerkedhetünk meg. Dinnyés közelében, a 7-es út felüljárójánál, közvetlenül a kerékpárút mellett található egy kilátó, melyre érdemes felkapaszkodni, ugyanis remek kilátás nyílik a környékbeli nádasra és lakóira.
Author’s recommendation
- Pákozdon érdemes kitértőt tenni az Ingókövekhez és az emlékműhöz.
- Nyáron nagy a tumultus a tó körül, ezért, ha tehetjük, inkább hétköznap vagy korán reggel vágjunk neki a bringás körnek!
Rest stops
Ingókő étteremSafety information
- A mintegy 30 kilométeres körút nagyrészt kerékpárúton vezet, de néhány rövidebb szakaszon (pl. Dinnyésnél és Pákozdnál) a közúton halad, ezért arra figyeljünk, hogy legyen a kerékpárunkon világítás, ha ránk sötétedik.
- Érdemes egy fényvisszaverő mellényt is magunkkal vinni.
Tips and hints
- Ha vonattal érkezünk, érdemes Velencénél leszállni és innen kezdeni a tókerülést.
- A tó körüli településeken szinte mindenhol van lehetőség kerékpárt kölcsönözni.
- Pákozd és Sukoró között a Katonai Emlékparknál érdemes legurulni a tó partjára a Szunyog-szigeti Halászcsárdához, itt adják ugyanis a környék legjobb halászlevét.
- Ha kíváncsi vagy egy személyes hangvételű tókerülős élménybeszámolóra, olvasd el Fényképes beszámoló a Madárdal Tanösvényről
Start
Destination
Turn-by-turn directions
Itiner
A túra során végig az eltéveszthetetlenül kitáblázott kerékpáros jelzéseket kell követnünk.
Az útvonal részletesen
A túra útvonala végig aszfalton, túlnyomórészt kerékpárúton vezet. Számomra érthetetlen, hogy Velencén miért engedik át a kerékpárosokat a zsúfolt strandplázsra; ugyanez a helyzet Gárdonyban és Agárdon is, ahol a szabadstrandon vág keresztül a bringaút. Ha csobbanni szeretnénk, ezeken a helyeken célszerű megállni.
Dinnyésnél a nádas és az autóút között halad a kerékpárút, majd a tó nyugati oldalán néhány kilométeren keresztül közúton vezet a nyomvonal; itt tudunk letérni a Székesfehárvár irányába vezető bringaútra is. Pákozdnál a falun keresztül, a főút mellett visz az út, majd a településből kiérve egy rövid, erdőn át vezető szakasz következik. Miután átmegyünk az M7-es autópálya alatt, rövid emelkedő után érjük el a Sukorói arborétumot, amelynek bejárata mellett megy el a bringaút.
Ezt követően egy hosszú, nyílegyenes lejtőn repeszthetünk Velence irányába, ahol szintén lejutunk közvetlenül a tó partjára. Nyáron itt a plázson óriási a tumultus, célszerű ezt a részt elkerülni. Eltévedni gyakorlatilag lehetetlen, ugyanis jól és egyértelműen ki van táblázva a tókerülő kerékpárút.
Note
Public transport
Public-transport-friendly
Vonattal könnyen és gyorsan lejuthatunk Velencére, ahol el is kezdhetjük a körtúrát.Getting there
- Bármelyik vasúti megállóban szállunk le, a tó irányába, vagyis északnyugat felé indulva rátalálunk a kerékpárútra.
Parking
- Autóval könnyedén megközelíthető a tó, amelyet az M7-es autópálya és 7-es főút fog közre. Budapest felöl a 42-es kijáratnál kell elhagyni az M7-est Kápolnásnyék, Velence irányában. Ez utóbbi településen érdemes parkolni és kezdeni a tókerülést.
- A nyári időszakban, főleg hétvégente fizetős és meglehetősen nehéz a tó közelében parkolni; érdemes korán érkezni.
Coordinates
Author’s map recommendations
Recommended maps for this region:
Equipment
- Minden kerékpáros túrán legyen nálunk pótbelső, pumpa, gumileszedő és néhány alapvető szerszám arra az esetre, ha technikai problémánk adódna.
- Kerékpáros sisak viselése ajánlott.
- Habár az út során van lehetőség élelemhez és vízhez jutni, érdemes mindig megfelelő mennyiségű frissítővel elindulni a túrára.
- A navigáláshoz a Természetjáró appot ajánljuk.
Statistics
- 7 Waypoints
- 7 Waypoints
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Photos from others