Share
Bookmark
Print
Plan a route here
Embed
Railway Station

Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)

Railway Station · Börzsöny · open
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Nagyirtáspuszta erdei büféje, a kisvasút állomása
    / Nagyirtáspuszta erdei büféje, a kisvasút állomása
    Photo: Áron Dömsödi, Magyar Természetjáró Szövetség
  • /
    Photo: Gulyás Attila, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség

Nagyirtáspuszta állomás a Transzbörzsönyi kisvasút egyik állomása.

Nagyirtáspuszta állomás a Börzsöny szívében található, a Transzbörzsönyi kisvasút legmagasabb pontján (nem véletlenül volt régen Vízválasztó a neve). Nagyirtásra a kisvasút vágányait először Nagybörzsöny irányából vezették fel a több magaslat és völgy közé ékelődő nyeregbe, miután 1920-ban az ipolypásztói nagyvasúti átrakóhely az újonnan létrejött csehszlovák államhoz került. Később összekötötték a szobi kisvasúttal is, létrehozva a mai Transzbörzsönyi kisvasút elődjét. Nagyirtáspuszta egykor az esztergomi érsekség majorsága volt, ma számos turistaút fut itt össze, ideális kiindulópontként szolgálva úgy hosszabb, mint rövidebb túrákhoz Nagybörzsöny, Kóspallag, Márianosztra, Perőcsény, Kemence irányába, vagy akár a hegység belseje felé.

A csinos állomásépületben büfé üzemel, körülötte infotáblák sokasága tájékoztat a környék érdekességeiről, homlokzatán pedig a kisvasút vonalának rajza látható a mögé vetített szintrajzzal, így jól látható, milyen szintkülönbséget kell leküzdenie mind Szob, mind Nagybörzsöny irányából a Vízválasztóig. Akinek a büfé kínálata nem lenne elegendő, a közeli Szent Orbán Erdei Wellness Hotel éttermében is csillapíthatja éhségét.

Jelenleg a Nagybörzsönyi EV és a Bezina-völgyi EV eltérő üzemeltetője miatt Nagyirtáspusztán át kell szállnia annak, aki a vízválasztó egyik oldaláról a másikra szeretne végig kisvasúttal utazni. A vonatok bevárják egymást, és még a büfé meglátogatására is van idő minden esetben.

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Open from

open today
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00
Sunday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok áprilistól október végéig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Transzbörzsönyi kisvasút Bezina-völgyi szakaszának oldalán, illetve a nagybörzsönyi szakasz oldalán érhetők el.

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Updated: December 20, 2019

Public transport

  • Tömegközlekedéssel nem megközelíthető.

Getting there

  • A S+ jelzésen Kisirtáspuszta és Nagybörzsöny érhető el.
  • A K+ jelzés Letkésre vezet.
  • A P+ jelzésen dél felé indulva Márianosztrára, észak felé Kisirtáspusztára juthatunk el.
  • A Z+ jelzés egy kis kitérővel Kóspallag felé vezet, a Z jelzésre térve pedig Márianosztra érhető el.
  • A Z□ jelzés déli irányban érinti a kisvasút Vetettfű és Füstös-forrás megállóhelyeit, majd a Márianosztrára vezető Z jelzésbe torkollik.

Parking

  • Autóval nem megközelíthető (az ide vezető utat csak az erdészet járművei és a Szent Orbán fogadó vendégei használhatják).

Coordinates

DD
47.901139, 18.876722
DMS
47°54'04.1"N 18°52'36.2"E
UTM
34T 341314 5307494
w3w 
///outtake.trek.sling
Arrival by train, car, foot or bike

Questions & Answers

Ask the first question

Got questions regarding this content? Ask them here.


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.

Profile picture

Photos from others


Transzbörzsönyi kisvasút (Nagyirtáspuszta állomás)

Nagyirtáspuszta 
2634 Nagybörzsöny
Phone +36 20 250 1279

Special features

Families
  • 2D 3D
  • Contents
  • Show images Hide images
  • 3 Routes nearby
Forest train · Budapest und Umgebung
Transzbörzsönyi kisvasút
easy
21 km
1:35 h
318 m
188 m
A Börzsöny legszebb vonalvezetésű kisvasútjának sínszálait több mint száz éve koptatják a járművek. Valaha a hegység kitermelt faanyagának ...
from Tamás Abelovszky,   Magyar Természetjáró Szövetség
moderate
63 km
6:00 h
956 m
1060 m
A Börzsöny vulkanikus eredetű masszívumán nem egyszerű átvágni, gyakorlatilag két, kelet-nyugati irányú útvonalon lehet ezt megtenni anélkül, hogy ...
from Tamás Abelovszky,   Magyar Természetjáró Szövetség
easy open
14.4 km
4:35 h
600 m
600 m
A rövid körtúra nem hódít meg csúcsokat, hanem csak kerülgeti őket a Nagybörzsöny közelében megbújó zegzugos völgyrendszer ágait felkeresve.
5
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
  • 3 Routes nearby