Share
Bookmark
Print
Plan a route here
Embed
Railway Station

Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)

Railway Station · Budapest und Umgebung · open
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    / Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség
  • / Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)
    Photo: Tamás Abelovszky, Magyar Természetjáró Szövetség

Kisirtáspuszta megállóhely a Transzbörzsönyi kisvasút egyik megállója.

Kisirtáspuszta egykor a mainál jóval nagyobb forgalmat bonyolított. A nagybörzsönyi kisvasút elődje előbb Ipolypásztótól épült meg a faluig, itt rendezték be a fatelepet, idáig hordták lovasfogatok segítségével a fát, majd innen szállították kisvasúton a nagyvasútra. Hamar elégtelennek bizonyult azonban a lovasfogatok nyújtotta teljesítmény, így közelítővonalak építésébe kezdtek: előbb megépült a ma is használt vonal a Hosszú-völgyben Kisirtásig, majd innen tovább Ökörészkert, Templomrét és Kollár-völgy irányába, így ez lett a központi elágazóállomás; itt rendeztek be egy kovácsműhelyt is. Miután 1920-ban Ipolypásztó Csehszlovákiához került, innen épült tovább a vasút Nagyirtáspuszta felé, és került összeköttetésbe egy idő után a szobi kisvasúttal.

Ma számos turistaúton indulhatunk Kisirtáspusztáról a Börzsöny felfedezésére: elérhető innen Nagybörzsöny (akár a vasút mentén, akár egy közeli hegycsúcson keresztül), Nagyirtáspuszta, Kóspallag, és persze távolabbi célpontok is. A szállást kereső turistákat a Kisirtáspusztai hegyi menedékház várja a sínek közvetlen szomszédságában. A hegyi menedékházak eredetileg szolgálati, erdőőri lakásként, raktárként, istállóként működtek, ma a kőépületekben 30 fő szállásolható el, továbbá 70 fő részére sátorozási lehetőség is kínálkozik.

A kisvasút oldala a Természetjárón itt érhető el.

Open from

open today
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00
Sunday00:00–24:00

A vasútállomás területe egész évben szabadon látogatható, a vonatok áprilistól október végéig közlekednek.

Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2019 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Price:

Az árak és a menetrend a Transzbörzsönyi kisvasút Nagybörzsönyi szakaszának oldalán érhetők el.

outdooractive.com User
Author
Tamás Abelovszky
Updated: December 20, 2019

Public transport

  • Tömegközlekedéssel nem megközelíthető.

Getting there

  • A S+ és P+ jelzéseken dél felé indulva Nagyirtáspuszta érhető el.
  • A S+ jelzésen északi irányba indulva Kóspallagra juthatunk el.
  • A S jelzés a kisvasút nyomvonalát követve Nagybörzsönybe, az ellenkező irányba indulva Kóspallagra vezet.
  • A S∆ jelzésen a Hegyes-hegy-orom érintésével Nagybörzsönybe juthatunk el.

Parking

  • Autóval nem megközelíthető.

Coordinates

DD
47.914227, 18.877871
DMS
47°54'51.2"N 18°52'40.3"E
UTM
34T 341439 5308946
w3w 
///macaroon.jiggle.barbershop
Arrival by train, car, foot or bike

Questions & Answers

Ask the first question

Got questions regarding this content? Ask them here.


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Transzbörzsönyi kisvasút (Kisirtáspuszta megállóhely)

Kisirtáspuszta 
2634 Nagybörzsöny
Phone +36 70 770 5386
  • 2D 3D
  • Contents
  • Show images Hide images
  • 2 Routes nearby
Forest train · Budapest und Umgebung

Transzbörzsönyi kisvasút

easy
21 km
1:35 h
318 m
188 m
A Börzsöny legszebb vonalvezetésű kisvasútjának sínszálait több mint száz éve koptatják a járművek. Valaha a hegység kitermelt faanyagának ...
from Tamás Abelovszky,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Börzsöny

Nagybörzsönyi kör a kisvasutak nyomában

easy open
14.4 km
4:35 h
600 m
600 m
A rövid körtúra nem hódít meg csúcsokat, hanem csak kerülgeti őket a Nagybörzsöny közelében megbújó zegzugos völgyrendszer ágait felkeresve.
5
from Áron Dömsödi,   Magyar Természetjáró Szövetség
  • 2 Routes nearby