Magyar Természetjáró Szövetség weboldalai MTSZ MTSZ térképportál Turista Magazin TuristaShop TEKA-kártya Kéktúra Gerecse50 A kéktúrázás napja
Choose a language
Plan a route here
Historical Railway

Gödöllői Erdei Vasút

Historical Railway · Gödöllői-dombság · 223 m · open today
Responsible for this content
Magyar Természetjáró Szövetség Verified partner  Explorers Choice 
  • A Gödöllői Erdei Vasút a Gödöllői Erdészeti Arborétumban
    A Gödöllői Erdei Vasút a Gödöllői Erdészeti Arborétumban
    Photo: Péter Farkas, Magyar Természetjáró Szövetség

A Gödöllői Erdészeti Arborétumban kanyarog egy rövidke kisvasút a fák között, mely néhány száz méter hosszú vonala ellenére igen népszerű kicsik és nagyok között egyaránt. A számos működő, közlekedő jármű mellett felújításra váró mozdonyokat, kocsikat lehet megtekinteni a fűtőház területén, ahol egy kisebb kiállítás is várja az érdeklődőket, míg a csemete-réti végállomáson egy kis büfé szolgálja a látogatókat.

Az erdei vasút gondolata 2015-ben fogalmazódott meg, ekkor alakult meg az Erdei Vasútért Egyesület, amely a Pilisi Parkerdő Zrt.-vel összefogva két évvel később kezdte megvalósítani ötletét. Egy körülbelül 2 kilométer hosszú kisvasút építését célozták meg a Csemete-réttől a nagyvasút Gödöllő-Állami telepek megállóhelyéig. 2020. augusztus 1-én indult meg a forgalom az első 500 méteres szakaszon, jelenleg is ezen közlekednek a többnyire muzeális korúnak (és értékűnek) tekinthető járművek. A kis szerelvények lépésben haladnak a fák között, laza kocogással akár még le is hagyhatja bárki a vonatot – de itt nem is a száguldás a cél, hanem a (kis)vonatozás élménye.

A vonatozáson kívül megtekinthető a fűtőház is, amelyet egy egykori fűrészüzem területén alakítottak ki – első ránézésre tényleg olyan, mintha mindig is egy kisvasúti vontatási telep lett volna. Az épp nem közlekedő, illetve felújításra váró járművek is itt láthatók - jelenleg összesen 4 mozdony (ebből kettő üzemképes) és 22 kocsi alkotja a gördülőállományt. Az egyesület célja hazánk erdei és bányagazdálkodási vasúti hagyományának hiteles megőrzése és bemutatása. A teljesség igénye nélkül közlekedik itt „téglagyári” kis dízelmozdony éppúgy, mint elektromos bányamozdony (amelyet ugyanott gyártottak, mint a főváros körül rohangáló HÉV szerelvények egy részét), de láthatóak csillék, pőrekocsik, „népeskocsik” is a vasútüzemben.

Ha valaki már behatóan megismerkedett a kisvasúti üzemmel (vagy éppen a vonatra vár), Csemete-rét állomáson a büfében tud magához venni ételt, italt, de tehet egy sétát az arborétumban is, amelyet József főherceg alapított a XIX. század végén. A kisvasút ugyanakkor kiváló kiindulópont lehet egy túrához is a Gödöllői-dombságban.

A Magyarországi kisvasutak listája a Természetjáró.hu-n

Opening hours

open today
Sunday00:00–24:00
Monday00:00–24:00
Tuesday00:00–24:00
Wednesday00:00–24:00
Thursday00:00–24:00
Friday00:00–24:00
Saturday00:00–24:00

A vonatok egész évben közlekednek (külön nyári, tavaszi/őszi, illetve téli menetrend szerint), az aktuális menetrendért keresd fel a kisvasút honlapját!

Price:

  • Teljes árú jegy (egy útra, 18-65 éves korig): 600 Ft
  • Kedvezményes jegy (egy útra, 3-18 éves korig, 65+ éves kortól): 450 Ft
  • Teljes árú menettérti jegy + Múzeumjegy (oda-vissza útra + műhelytúra múzeumlátogatásra 18-65 éves korig): 1000 Ft
  • Kedvezményes menettérti jegy + Múzeumjegy (oda-vissza útra + műhelytúra múzeumlátogatásra 3-18 éves korig, 65+ éves kortól): 800 Ft
  • Kiegészítő múzeumjegy (egy útra szóló jegy mellé váltható egyszeri műhelytúra és múzeumlátogatásra): 200 Ft
  • Kis Családi jegy (2 db teljesárú + 1 db kedvezményes jegy helyett váltható menettérti útra): 2500 Ft
  • Nagy Családi jegy (2 db teljesárú + 2 db kedvezményes jegy helyett váltható menettérti útra): 3000 Ft

  • 3 éves kor alatt, illetve kutyák számára ingyenes

Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 júliusi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!

Profile picture of Tamás Abelovszky
Author
Tamás Abelovszky
Update: July 18, 2022

Public transport

  • A helyközi autóbuszjáratokról Gödöllő, Méhészet megállóhelyen célszerű leszállni.
  • A Budapest–Hatvan vonalon közlekedő vonatokról Gödöllő-Állami telepek megállóhelyen kell leszállni.

Getting there

  • A helyközi autóbuszjáratokról Gödöllő, Méhészet megállóhelyen leszállva a K jelzést (Gödöllői Kék) követve a vasúti átjárón átkelve körülbelül 500 métert kell sétálni Csemete-rétig.
  • A vonatokról Gödöllő-Állami telepek megállóhelyen leszállva a peron Gödöllő felőli végén található ösvényen indulj el, az arborétumon keresztül kb. 700 métert kell sétálni a kisvasút Arborétum megállóhelyéig.

Parking

  • Az arborétum parkolójában lehet megállni.

Coordinates

DD
47.572535, 19.378316
DMS
47°34'21.1"N 19°22'41.9"E
UTM
34T 378035 5270065
w3w 
///parking.crinkles.spot
Show on Map
Arrival by train, car, foot or bike

Recommendations nearby

Trail Running · Gödöllői-dombság
Gödöllői egyetemi karika
recommended route Difficulty easy
Distance 15.9 km
Duration 1:45 h
Ascent 228 m
Descent 228 m

Ezen a futáson csodás panorámájú kilátók, rejtelmes völgyek, izgalmas gerincszakaszok - nem várnak ránk. Ez „csak” egy kiváló terepfutókör: ...

from Edvárd Rózsa,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Gödöllői-dombság
Gödöllői (majdnem) körtúra
recommended route Difficulty easy Open
Distance 14.7 km
Duration 3:40 h
Ascent 212 m
Descent 231 m

Gödöllő központjából indulunk, majd átvágunk az egyetemi parkerdőn és a város utcáin, hogy a dombvidék erdőibe vegyük az irányt. A természetjárós ...

2
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 24.1 km
Duration 6:25 h
Ascent 357 m
Descent 357 m

Máriabesnyőről induló körtúránkon a Gödöllő környéki dombvidék középső, összefüggő erdőtáján barangolunk, miközben történelmi emlékeket felfűző ...

1
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 19 km
Duration 4:53 h
Ascent 260 m
Descent 241 m

Az út, ami nem csak hívők számára ajánlott, egész hazánkat behálózza, és nyomvonalát követve számtalan építészeti- és műalkotást nézhetsz meg, nem ...

4
from Regina Hegedűs,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Gödöllői járás
Bozótmíves Tanösvény
recommended route Difficulty easy Open
Distance 1.6 km
Duration 1:00 h
Ascent 7 m
Descent 71 m

Minden szempontból különleges ez a nyolc állomásos bushcraft tanösvény. Egyrészt ezen a környéken még ilyet senki nem létesített, másrészt fele ...

19
from Silvius B. Dabis,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Gödöllői-dombság
Mogyoród és Fót közötti dombokon
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 18 km
Duration 4:40 h
Ascent 361 m
Descent 361 m

A hosszú, de kevés szintkülönbséget magába foglaló körtúrán a Gödöllői-dombság Mogyoród és Fót közötti térszínét járjuk be. A több kilátópontot is ...

3
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség
Hiking Trail · Gödöllői-dombvidék
Veresegyházi három tó túra
recommended route Difficulty easy
Distance 5.1 km
Duration 3:00 h
Ascent 48 m
Descent 48 m

A veresegyházi tórendszer körül kiépített tanösvényen és az utcákon kerekesszékkel is körbemehetünk, erőnlétünknek megfelelő kört választva.

10
from MTSZ _,   MTSZ - együttműködő szervezetek
Hiking Trail · Gödöllői-dombság
Erdőkertesről Máriabesnyőre a Margitán át
recommended route Difficulty moderate Open
Distance 14.8 km
Duration 4:00 h
Ascent 224 m
Descent 213 m

Túránk első felében a Gödöllői-dombság legmagasabb régióját keresztezzük, meglátogatva főcsúcsát, a 344 méter magas Margitát. A levezető szakaszon ...

1
from András Kisida,   Magyar Természetjáró Szövetség

Show all on map

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Gödöllői Erdei Vasút

Isaszegi út
2100 Gödöllő
Phone +36 30 859 6026

Special features

Place to visit Families
  • Content
  • Show images Hide images
Features
2D 3D
Maps and trails
  • 8 Routes nearby
Logo emmi Logo agrar Logo bethlen Logo mol Logo otp