Szászvári várkastély
A szászvári várkastély napjainlkban
Szászvár névadója, a település központjában található, igényes és látványos, egyes részleteiben modern megjelenésű vár ma múzeumként működik. Az épületben berendezett kiállításon keresztül megismerhetjük a vár történetét, az eredeti építtető pécsi püspökség és Szász mezőváros kapcsolódásait. A pincében berendezett kőtárban az ásatások során előkerült gótikus és reneszánsz ablak- és ajtókeretek töredékeit állították ki. A földszinten és az emeleten a vár 14-15. századi életét mutatják be, itt látható Alsáni Bálint bíboros és pécsi püspök sírkövének másolata is. A gyerekek nagy örömére fel lehet próbálni a középkori lovagok vasingjét és sisakját, valamint kipróbálhatjuk a libatollal való írást is.
A vár története
A 14. század második felében Alsáni Bálint pécsi püspök, bíboros egy udvarházat és egy kápolnát építtetett Szász településen. A püpökség területi kiterjedtsége miatt szükség volt régiós központokra is, így esett a választása a Mecsek északi lábánál fekvő mezővárosra.
A püspök igen nagyhatalmú szereplője volt a korabeli politikai életnek, Zsigmond király idejében helytartónak is kinevezték. Ezért talán nem is meglepő, hogy udvarháza jó minőségű kőből, emeletesnek épült, és „lépcsőházának” külön tornyot emeltek. A 15. század első felében a püspök utódai folyamatosan bővítették az épületet, új szárnyat is kapott, majd védelmi funkciókkal látták el.
1439-ben már várként említik az egykori udvarházat. A török uralom alatt Szászvár is kivette részét a harcokból, igaz, története nem a legdicsőségesebb: amikor 1543-ban Pécs elesett, Szász várának védői megadták magukat Ahmed pasának. A törökök lényeges szerepet szántak a stratégiailag fontos helyen lévő településnek, egy kisebb régió közigazgatási központjává tették. Volt olyan év, hogy közel 250 fős védősereg állomásozott a várban, ami északi irányból védte Pécset és környékét.
1686-os felszabadulásáig többször is felgyújtották, sőt egyszer fel is robbantották a várat a különböző hadjáratok során, így mire a császári csapatok kezére került, már csak romok maradtak a jelentőségét vesztett településen.
Klimó György püspök az 1770-es években a vár területén, annak romjain és részben azokból új templomot és a viszonylag épségben maradt nyugati szárnyból plébániaházat építtetett (ez megegyezik az eredeti udvarház épületével). A fel nem használt épületrészeket a talajig visszabontották.
A 19. században nagy átalakításon esett át a plébániaház, belső tereit válaszfalakkal kisebb helyiségekre tagolták, a pincét beboltozták, külsején a vakolat is új színt kapott. Egy 1838-as egyházi beszámolóból kiderült, hogy ekkor még álltak a várat négyszög alakban közrefogó falak, nyolc kerek toronnyal.
A szászvári várkastélyban 1980-ban kezdődtek meg a régészeti kutatások, amelyek alapján 2016-ra rekonstruálták a legrégebbi (középkori), nyugati palotaszárnyat, ugyanakkor 19. századi hozzáépítéseket is meghagytak. A nyugati toronyban a leletek alapján hűen rekonstruálható, 14. századi kápolnát és a kaputorony felvonóhidas kapuját is újjáépítették. Az északi palotaszárny emeletét viszont csak egy üvegfallal pótolták.
Opening hours
Sunday | 09:00–17:00 |
Tuesday | 09:00–17:00 |
Wednesday | 09:00–17:00 |
Thursday | 09:00–17:00 |
Friday | 09:00–17:00 |
Saturday | 09:00–17:00 |
Price:
- felnőtt: 800 Ft
- nyugdíjas, diák: 400 Ft
- csoport (10 fő felett): 600 Ft
- 6 éves kor alatt: ingyenes
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 áprilisi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Public transport
- A helyközi buszokkal a Szászvár, Május 1. tér megállóig utazzunk.
Getting there
- A buszmegálló terétől a templom felé vesszük az irányt, ami mögött található a várkastély (150 m).
Parking
- Parkolni a buszmegálló környékén, a Május 1. téren tudunk.
Coordinates
Recommendations nearby
A Mecsek legészakabbi völgyeibe látogatunk, és két egymással párhuzamos, mégis merőben eltérő kis világot fedezünk fel: az Ól-völgy kiépített, ...
Erdei túra a Keleti-Mecsek központi, legnagyobb hegyekkel övezett részére. Utunk során a Váraljai-völgy, valamint a Farkas-árok forrásokban gazdag ...
Ha ez a kirándulás csak a Csepegő-árok szurdokvölgyébe és a Mecsek vadregényes erdeibe kalauzolná a bakancsosokat, már megérné nekiindulni.
A Mecsek lakóit évszázadokig izgalomban tartó szénrétegek nyomában, a karsztos kőzetkavalkádból érkező források láncolatát követve túrázunk.
A cím lehetne akár Tolnából Baranyába is, hiszen a K+ jelzése jelképesen a két megyét „köti össze”. A túra egyik színfoltja a forrásokban bővelkedő ...
Magyaregregyen a népi építészet gyöngyszemei sorakoznak. A faluból indulunk az 1960-as évekre jellemző turistamozgalom fénykorának tanújához, a ...
Létezik a Kelet-Mecsekben egy csodaszép völgy, melynek turistaútvonalát „nehezen járható” szakaszként tüntetik fel a térképek. Nem véletlen a jelző ...
A Zengő fenséges piramisként emelkedik a Keleti-Mecsek erdős bércei fölé, szögletes sziluettje uralja a hegység látványát. Kilátójának felkeresése, ...
Show all on map
Szászvári várkastély
Szászvár
Special features
- 8 Routes nearby
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others