Gyulai vár
Egy kis történelem…
A 15. században Maróti János macsói bán építtette gótikus stílusban a várat. Mivel az Alföld térségében a kő hiánycikknek számított, a távoli területekről pedig a szállítása nehézkes és drága lett volna, a helyi agyagból égetett téglákból rakták fel a falakat.
A Maróti család kihalásával a vár a következő században királyi birtok lett: Hunyadi Mátyás a fiának, Corvin Jánosnak adományozta. A török közeledtével Kerecsényi László várkapitánynak köszönhetően korszerűsítették az építményt, megerősítették a palánkfalakat, olaszbástyás erődítményt húztak köré, a Körös medréből pedig széles várárkot alakítottak ki – így lett Szigetvár és Eger mellett Gyula az egyik legerősebb végvárunk. Az 1566-os ostromban a maroknyinak számító, kb. kétezer védő 63 napig hősiesen ellenállt a harmincezer főt számláló roppant török sereg támadásának. A készletek kifogyása és a járvány kitörése miatt feladott csata után 129 évig török uralom alatt állt az épület. A kiűzésük után elveszítette hadászati jelentőségét, így már csak gazdasági célokra hasznosították.
Múzeum
A romokat a 20. század közepén tárták fel a régészek, majd rekonstruálták az építményt. A helyreállított várban 2005-ben nyílt meg a mai múzeum tárlata, ahol 24 kiállítóterem eleveníti fel a falak között zajló élet mindennapjait. Megismerkedhetünk a hajdani épület berendezésével, a 16. századi várvédők életével, a harchoz használt fegyverekkel. Betekinthetünk a várbörtön falai közé, megismerve a különféle kínzóeszközöket és módszereket, de a fazekasok, pékek és egyéb kézművesek munkáira is rápillanthatunk. A maketteken megelevenedik az éléskamra, a konyha, a várlakók mindennapi élete.
Az állandó kiállítás mellett megnézhetjük a kovácsot munka közben, a várudvaron solymászbemutatót láthatunk, szemügyre vehetjük a kemencét, ahogy sül benne a ropogós kenyér, kipróbálhatjuk, hogyan készítették régen korongozással a különféle használati tárgyakat, de akár korhű ruhába bújva vagy egy gyertyával a kezünkben is végigsétálhatunk az ódon falak között. Az udvar közepéről induló belső lépcsőkön felkapaszkodva körbesétálhatunk a vár peremén, majd a szűken tekergő csigalépcső tetején a legmagasabb toronyból kémlelhetünk szét a vidéken, körkörös panorámát kapva az alattunk madárperspektívában elterülő városra és a környező tájra.
Élmények
A várban különféle élményprogramokat is találunk kicsiknek és nagyoknak egyaránt - legyen szó jelmezes tárlatvezetésről, lovagi ceremóniáról, agyagtéglákból való minivár építésről, a középkori kódexek elkészítéséről és megismeréséről, rendhagyó történelemóráról a falak között, vagy akár a helyi ízek kóstolásáról a lovagteremben.
Az 1964 óta működő Gyulai Várszínház programjainak keretében az épület falai között, nyaranta pedig a tóba nyúló vízi színpadon nézhetünk előadásokat. A várlátogatást érdemes az évente megrendezett Gyulai Végvári Napok rendezvényre időzíteni, ahol színes programok, hősi legendák közt elevenednek meg az egykori csata mozzanatai, vagy összekötni a Kolbászolj velünk! elnevezésű gasztrotúrával, amelynek során kulináris élményekkel is színesíthetjük a programunkat.
A vár emeletes ágyútornyában, a rondellában a pénztár mellett ajándékbolt működik, ahol az emlékérméken és a várhoz kötődő tárgyakon kívül régi, korhű térképekre, történelmi témájú könyvekre is bukkanhatunk. A várost és a történetét bemutató kiadványok mellett innen a helyi ízeket is hazavihetjük lekvárok, szörpök formájában.
A vár ’ostroma’ után érdemes az út túloldalán megnézni a nemrégiben felújított Almásy-kastélyt is, majd a mellette levő várfürdőben lazítani egyet.
Opening hours
Sunday | 10:00–18:00 |
Tuesday | 10:00–18:00 |
Wednesday | 10:00–18:00 |
Thursday | 10:00–18:00 |
Friday | 10:00–18:00 |
Saturday | 10:00–18:00 |
Price:
- Teljes árú belépőjegy: 2100 Ft
- Csoportos jegy (15 főtől): 2000 Ft/fő
- Kedvezményes jegy: 1050 Ft
- Kedvezményes csoportos jegy (15 főtől): 1000 Ft/fő
A város többi látnivalójával együtt kombinált jegy is váltható; ezek árai ide kattintva érhetők el.
Az adatok tájékoztató jellegűek, és a 2022 februári állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Public transport
- Az ország számtalan pontjáról érkező távolsági buszokról a Gyula, várfürdő megállóban érdemes leszállni.
Getting there
- A buszmegállóból nyugati irányba indulva a Várkert utcán, vagy a vele párhuzamosan, a tóparton haladó P jelzésen 300 m sétával érjük el a vár bejáratát.
Parking
- A Várkert utca és a Tiborc utca kereszteződésében mindkét oldalon nagy, ingyenes parkolót találunk; itt érdemes letenni az autót.
-
A vár, a kastély és a fürdő előtt is találunk parkolóhelyeket, de ezek fizetősek.
Coordinates
Recommendations nearby
A Kisiratosi termált és a Gyulai várfürdőt összekötő biciklitúra. Egy termáltúra során két fürdő között, vidéki környezetben kerekezhetünk.
A Gyulai várfürdőt és a Madarászi termálstrandot összekötő biciklitúra. Egy termáltúra során két fürdő között, vidéki környezetben kerekezhetünk.
Egy hosszú tekerés után elmerülni a meleg vízben, mindig kikapcsoló. Ez a termálfüzér három ország 14 termálfürdőjét köti össze egy többnapos ...
Egy hosszú tekerés után elmerülni a meleg vízben, mindig kikapcsoló. Ez a termálfüzér a Partium 13 termálfürdőjét köti össze egy többnapos ...
Show all on map
Gyulai vár
5700 Gyula
Questions and answers
Would you like to the ask the author a question?
Rating
Help others by being the first to add a review.
Photos from others