Gerecse Kapuja Látogatóközpont
Magyar Természetjáró Szövetség Verifizierter Partner Explorers Choice
Kerecsensólyom, Gerecse, turul – avagy az interaktív kiállítás
A tematikus, több érzékszervünket megdolgoztató modern kiállítótér lenyűgöző fotókkal, érintőképernyős állomásain fejtörőkkel, feladatokkal várja a látogatókat. Játszva ismerkedhetünk a környék történelmi, geológiai és természeti értékeivel – a tárlat fő vonalát pedig a turulmadárhoz kapcsolódó mondavilág adja.
Elsőre talán nem hinnénk, hogy az alcímben szereplő három kifejezés szorosan összekapcsolódik. A magyar eredetmondák mitológiáját átszövi az égi hatalom megtestesítője, a turulmadár; alakját feltehetően a kerecsensólyomról (latin nevén Falco cherrug) formázták. Napjainkban a faj egyetlen stabil, sőt növekvő állománya a világon a Kárpát-medencében található; a teljes populáció 60%-a hazánkban fészkel. Innen már nem nehéz megtalálni a párhuzamot a „kerecsen” és a Gerecse szavak között: állítólag itt fészkelt a legtöbb példány, ezért is kapta a hegység ezt a különös nevet. A Tatabánya szélén meredeken leszakadó sziklafal tetején 1907 óta tárja szét szárnyait Európa egyik legnagyobb madárszobra, melynek mása a budavári sikló felső állomása felől néz át a Dunán a pesti városrészre.
Ha jól megfigyeljük a Dévényi Sándor által tervezett épületet, a formába szintén beleláthatjuk turul fejét (bejárat) és kiterjesztett szárnyait, melyeken a tollazatot az egymásra simuló barna tetőcserepek rajzolják ki. A többségében fából és kőből készült létesítmény harminikusan simul bele a tájba.
A lenyűgöző fényképeket és interaktív tartalmakat ötvöző kiállításon a modern technikának köszönhetően szelfizhetünk korhű ruhás honfoglaló magyarokkal, kipróbálhatjuk a Gerecse felett lebegő „virtuális kabint”, tesztelhetjük tudásunkat a vaktérképen, vagy a hang-kép kvíz feladványaival. Érdemes okostelefonnal érkezni, hogy utána bejárhassunk legalább egyet a virtuális valóságba helyezett túraútvonalak közül a „digitális turul” vezetésével.
Via ferrata – avagy ügyességi mászás
A Tatabányát a Turul-szoborral összekötő P jelzésen a nagy szintkülönbséget 419 lépcső hidalja át. Innen ágazik ki a három, nehézségben, hosszban is különböző, úgynevezett vasalt út (a legkönnyebb a Hét Vezér út, közepesen nehéz a Turul-út, a legextrémebb pedig a Kata-út nevet kapta). A via ferraták nem egyszerű turistaösvények; a meredeken leszakadó sziklák oldalában kialakított rövid, ám itt-ott izzasztóan technikás szakaszoknak kizárólag az előírt biztonsági felszereléssel vághatunk neki. A látogatóközpont épületben praktikusan kialakítottak egy kölcsönzőt, ahol minden felszereléshez hozzájutunk, nem kell bajlódnunk a beszerzésükkel – sőt akár túravezetőt is szerezhetünk, aki nemcsak az útvonalon kalauzol végig, de megmutatja az eszközök biztonságos használatát, és abban is segít, milyen lépésekkel, fogásokkal juthatunk át az egyes szakaszok akadályain.
Az épület egyéb szolgáltatásai
A látványkonyhás étterem kiváló minőségű, így megéri belekóstolni a finomságokba. Nemsokára egy olcsóbb, egyszerűbb büfé is üzemelni fog itt, ahol hamburgert, lángost, sült krumplit, vagy rétest kaphatunk jutányos áron. Ha itt járunk, feltétlenül kóstoljuk meg a helyi specialitást, a Vadorzó nevű sört, amely a XII/A jelű Vadorzó-aknáról kapta a nevét. A szénbánya e járatában 1978-ban egy bányaszerencsétlenség 26 áldozatot követelt; a funkcióját vesztett aknatoronyból alakították ki a közeli Ranzinger-kilátót.
Az épületen belül helyet kapott egy tágas, bérelhető konferenciaterem is. A tiszta, modern mosdót a fogyasztó vendégek térítésmentesen, a betérők 200 Ft-ért használhatják.
A komplexum mellett tűzrakó és piknikező helyet, számos pihenőpadot találunk. A gyerekeket játszótér, a sportolni vágyókat szabadtéri kondipark várja.
Fedezzük fel ezt a varázslatos környéket!
A Gerecse Kapuja Látogatóközpont összeköti a várost a természettel. Három tanösvényen három tematikus útvonalat járhatunk végig - akár a telefonunkra letöltött virtuális valóság applikációval is. A Turul-tanösvény az épületben látható tárlat fő motívumához, a Tatabánya szimbólumaként ismert Turul-szoborhoz vezet, valamint bemutatja a hét nemzeti millenniumi emlékmű történetét a hozzá kapcsolódó településekkel együtt. A Geológiai tanösvény a fokozottan védett Szelim-barlangot és a hegység geológiáját mutatja be, emellett belepillanthatunk a barlangi ásatások titkaiba és a hozzá kapcsolódó legendákba is. A Ranzinger Vince tanösvény a bányász aknatoronyból kialakított kilátóig kalauzol bennünket, megismertetve közben a Gerecse jellegzetes növény- és állatvilágával.
Semmiképpen ne hagyjuk ki a látogatóközponttól néhány méterre szárnyait széttáró Turul-emlékművet, Európa egyik legnagyobb fémmadarát, melynek tövéből szinte felülről nézhetünk rá Tatabánya iparvárosára. Érdemes felkeresni a PΩ jelzésen az ősemberek által is lakott Szelim-barlangot, a P▲ jelzésen a már említett Ranzinger-kilátót, az út folytatásában a P● jelzésre térve pedig a János-forrást. A látogatóközpontban bérelt kerékpárokkal akár nagyobb kört is tehetünk a Gerecse dimbes-dombos vidékén.
Ha még többet szeretnénk megtudni a környékről, érdemes a P jelzés lépcsőin, busszal vagy autóval ellátogati Tatabányára is. A számtalan látnivaló közül a Bányászati Múzeumba és a Tatabányai Múzeumba érdemes betérni, ha jobban szeretnénk megismerni a vidékre jellemző bányászatot.
Öffnungszeiten
A látogatóközpont nyitva:
- november 15. - február 24.: keddtől vasárnapig 09:00-16:00
- február 25. - március 31.: keddtől vasárnapig 09:00-17:00
- április 1. - november 14.: keddtől vasárnapig 10:00-19:00
Az via ferrata kölcsönző nyitva tartása:
- minden nap 10:00-18:00
Preise:
Belépődíjak
- felnőtt: 500 Ft
- diák/nyugdíjas/pedagógus: 250 Ft
- család (két felnőtt, három gyermek): 1250 Ft
Kedvezmények
- 6 éves korig ingyenes
- Tatabánya kártyával ingyenes
- felnőtt csoportnál 10 főig: 4000 Ft/csoport + 1 főnek ingyenes
- felnőtt csoportnál 20 főig: 8000 Ft/csoport + 1 főnek ingyenes
- diák/nyugdíjas csoportnál 10 főig: 2000 Ft/csoport + 1 főnek ingyenes
- diák/nyugdíjas csoportnál 20 főig: 4000 Ft/csoport + 1 főnek ingyenes
Fizetési módok: készpénz, bankkártya, SZÉP kártya
Az adatok csak tájékoztató jellegűek, és a 2020 októberi állapotot tükrözik. Érkezés előtt mindig tájékozódj a szolgáltató honlapján, és ha eltérést találsz, írd meg nekünk!
Öffentliche Verkehrsmittel
- A távolsági buszról a Tatabánya, Főtér nevű megállóban érdemes leszállni.
- Vonattal is érkezhetünk Tatabánya vasútállomására.
- Március 15-től minden hétvégén és munkaszüneti napon indul a 70-es járat az autóbusz végállomásról a Gerecse kapujához. Az alig negyed órás menetidő alatt az autóbusz megáll az Álmos vezér utcában, a Fő téren, a Mártírok útján az Ifjúság utcában és a József Attila művelődési ház előtt.
Anfahrt
- A buszmegállóból északi irányba induljunk a Komáromi utcán a P● jelzéseken, majd 250 méter múlva forduljunk jobbra az Álmos vezér utcára, ahonnan a P jelzések 1,3 km sétával a látogatóközponthoz vezetnek bennünket (1,4 km).
- A vasútállomásról a sínekkel párhuzamosan futó Jedlik Ányos utcáról térjünk a rá merőleges Mozdony utcába! Ennek végén, a forgalmas 1-es utat keresztezve már láthatjuk a P jelzéseket, melyeket a látogatóközpontig kell követnünk (1,5 km).
Parken
- Tatabányán a Panoráma úton juthatunk autóval a kilátó közelébe.
- Az út végén, a látogatóközpont mellett tágas, ingyenes parkolóban hagyhatjuk a járművünket.
Koordinaten
Gerecse Kapuja Látogatóközpont
Tatabánya
Eigenschaften
- 6 Touren in der Umgebung
Egész napos kirándulásunkon betekintést nyerünk a Gerecse jellegzetes tájformáinak egy részébe, megismerkedünk élővilágával, kőzeteivel, és közben ...
2019. október 12-én rajtol a legújabb "instant" teljesítménytúra. A Turul-szobortól induló kör a Gerecsében kínál lehetőséget túrázóknak és ...
A Gerecse Tatabányával közvetlenül szomszédos részét járjuk be ezzel a rövid kirándulással. Útvonalunkon érintünk kilátót, bekukkantunk a Szelim ...
Hosszabb vándorlásra hív ez a kirándulás a Gerecse nyugati rögein keresztül, Tatabányáról Tatára, a bányászat okán létrehívott fiatal iparvárosból ...
Kicsi csalást elrejtettünk a címben: Biatorbágy valóban az Etyeki Hegyközség legészakabbi települése, azonban Tatabánya korántsem az az iparváros, ...
- 6 Touren in der Umgebung
Fragen & Antworten
Hier kannst du gezielt Fragen an den Autor stellen.
Bewertungen
Gib die erste Bewertung ab und hilf damit anderen.
Fotos von anderen